Prawosławne państwo zalegalizowało małżeństwa homoseksualne
Prawosławne państwo zalegalizowało małżeństwa homoseksualne
Grecki parlament zdecydował się zalegalizować małżeństwa jednopłciowe. Stało się tak mimo sprzeciwu greckiego kościoła prawosławnego.
Ustawa legalizująca małżeństwa homoseksualne została stworzona przez centroprawicowy rząd. Głosowanie nad jej przyjęciem odbyło się w czwartek. Poparło ją 176 z 300 posłów, z wszystkich partii. Przeciwko było 76, dwóch się wstrzymało, a 46 nie przyszło na głosowanie. Jego przebieg obserwowali z galerii przedstawiciele środowisk LGBT. Tym samym Grecja została pierwszym prawosławnym państwem, w którym takie małżeństwa są legalne.
Propozycja tej ustawy wywołała ogromne kontrowersje w Grecji i sprzeciw ze strony kościoła prawosławnego, który ma w tym kraju bardzo silną pozycję – i którego biskupi grozili, że popierający ją politycy muszą liczyć się z ekskomuniką. Wywołała też konflikt w partii rządzącej Nowa Demokracja. Jej lider, premier Kyriakos Mitsotakis, od początku popierał tę ustawę. Twierdził, że ułatwi życie pewnym obywatelom, nie odbierając niczego pozostałym. Twierdził też, że bycie konserwatystą nie oznacza, że nie można iść z postępem.
Te argumenty nie spodobały się jednak wszystkim członkom jego partii. Jednym z głównych przeciwników tej ustawy był były premier Antonis Samaras. Przed głosowaniem powiedział parlamentowi, że zawarcie małżeństwa jednopłciowego nie jest prawem człowieka, a sama ustawa jest niebezpieczna.
Ostatecznie ich sprzeciw nic nie dał, bo ustawę poparły trzy partie opozycyjne. Wśród nich znalazła się skrajnie lewicowa Syriza, której lider, Stefanos Kasselakis, jako pierwszy grecki polityk przyznaje się otwarcie do homoseksualizmu. Nie spodobało mu się jednak, że ta ustawa nie przyznaje homoseksualistom prawa do surogacji. Część greckich środowisk LGBT uważa także, że znajdujące się w niej zapisy dot. walki z mową nienawiści są zbyt słabe.
This page imported from Bejsment