Rolnicy idą na Warszawę. Dostaną wsparcie górników
Rolnicy idą na Warszawę. Dostaną wsparcie górników
Górnicy ze związku \”Sierpień\’80\” zapowiedzieli, że dołączą do planowanego na wtorek \”marszu gwieździstego\” rolników na Warszawę.
Na wtorek, 27 lutego, rolnicy ogłosili planowany \”marsz gwieździsty\” w kierunku Warszawy. O godzinie 11 planują się zebrać przed Pałacem Kultury i Nauki, skąd ruszą najpierw pod Sejm, a później pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Przedstawiciele protestujących mają nadzieję, że uda im się spotkać z marszałkiem Szymonem Hołownią oraz premierem Donaldem Tuskiem. Dołączyć do nich ma także grupa kilkuset górników należących do związku zawodowego \”Sierpień 80\”.
– Dokładną liczbę poznamy w poniedziałek – powiedział Bogusław Ziętek, przewodniczący związku, w rozmowie z Onetem. – Na razie wynajęliśmy trzy lub cztery autokary, ale wiele osób planuje przybyć prywatnymi pojazdami lub busami – dodał.
Członkowie \”Sierpnia 80\” we wtorek wspólnie z rolnikami zablokowali drogi na Śląsku. – Jesteśmy przekonani, że rolnicy mają rację w swoim sprzeciwie wobec zapisów Zielonego Ładu. To kwestia dotycząca nas wszystkich. Zielony Ład oznacza także przyspieszenie likwidacji kopalń i problemy dla Śląska. To nasz obowiązek, aby stanąć z rolnikami w ich protestach – wyjaśnił Ziętek.
– W pełni uwzględniliśmy wasze opinie – powiedziała przewodnicząca KE Ursula Von der Leyen odnosząc się do protestu rolników dotyczącego sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej. Von der Leyen poinformowała po spotkaniu z premierami Polski i Belgii w Warszawie, że tematem dyskusji były również protesty rolników w całej Europie, w tym w Polsce.
– Bardzo cenię ciężką pracę, którą codziennie wykonują rolnicy, abyśmy mogli cieszyć się zdrową żywnością. Dzięki ich wysiłkom mamy w Europie żywność o najwyższej jakości na świecie – stwierdziła.
– Jednak rolnicy stoją przed wieloma wyzwaniami, obawiając się o swoją przyszłość, co jest zrozumiałe, dlatego nasłuchujemy i podejmujemy działania – przekonywała.
– Europa już wspiera polskich rolników, oferując 22 miliardy euro poprzez wspólną politykę rolną. Będzie więcej funduszy w przyszłości. Pierwsza transza środków z kolejnego funduszu wynosi 1,4 miliarda euro, które zostaną bezpośrednio przeznaczone dla polskich rolników, aby pomóc im w rozwinięciu produkcji i wejściu na nowe rynki – zaznaczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej.
Von der Leyen wyjaśniła, że KE dąży do ułatwienia życia rolników poprzez odstępstwa od wymogów wynikających z Zielonego Ładu oraz ograniczenie biurokracji.
This page imported from Bejsment
Comments (0)