Sondaż poparcia partii w Polsce
Sondaż poparcia partii w Polsce
PiS ma 18 pkt. proc. przewagi nad drugą KO, z kolei Trzecia Droga nie wchodzi do Sejmu – wynika z nowego sondażu CBOS.
Według najnowszego badania CBOS, 36 procent ankietowanych planuje oddać swój głos na Prawo i Sprawiedliwość. To niewielki spadek o 1 punkt procentowy w porównaniu z poprzednią sondą przeprowadzoną przez to badanie. Niemniej jednak PiS nadal utrzymuje znaczną przewagę nad Koalicją Obywatelską, drugą partią w zestawieniu.
Koalicja Obywatelska otrzymuje poparcie 18 procent badanych, co oznacza spadek o 3 punkty procentowe w porównaniu z wcześniejszym badaniem. Trzecie miejsce zajmuje Konfederacja z wynikiem 7 procent, co stanowi wzrost o 1 punkt procentowy od lipca.
Lewica utrzymuje się na progu wyborczym z poparciem wynoszącym 5 procent, co pozwala jej wciąż na wejście do Sejmu.
Najtrudniejsza sytuacja dotyczy Trzeciej Drogi, którą popiera jedynie 4 procent badanych. Aby wejść do Sejmu, sojusz Polski 2050 i PSL potrzebuje co najmniej 8 procent, ponieważ startuje jako koalicja.
Komitet Bezpartyjni Samorządowcy otrzymuje poparcie na poziomie 2 procent, natomiast komitet Polska Jest Jedna – 1 procent.
Warto zauważyć, że aż 23 procent ankietowanych wciąż nie podjęło decyzji, na którą partię zagłosować, a 5 procent odmówiło udzielenia odpowiedzi.
CBOS informuje, że odsetki w badaniu nie sumują się do 100 procent ze względu na zaokrąglenia wyników.
Badanie przeprowadzono między 4 do 14 września na próbie liczącej 1073 osoby, wykorzystując różne metody zbierania danych.
Warto przypomnieć, że prezydent Andrzej Duda ogłosił, że wybory parlamentarne odbędą się 15 października, w których Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów na kadencję trwającą cztery lata. Wraz z wyborami odbędzie się referendum, w którym Polacy odpowiadają na cztery pytania dotyczące różnych kwestii, takich jak sprzedaż majątku państwowego, wiek emerytalny, mechanizm relokacji migrantów oraz zapora na granicy polsko-białoruskiej.
Frekwencja powyżej 50 procent jest wymagana, aby referendum miało wiążący charakter.
This page imported from Bejsment