Dzieckiem być
Dzieckiem być
1 czerwca celebrujemy Dzień Dziecka. Na ten dzień w dzieciństwie czekał każdy z nas z niecierpliwością. Z okazji swojego święta dzieci zazwyczaj otrzymują jakieś upominki od swoich rodziców. W niektórych domach odbywają się nawet małe przyjęcia.
Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat
(Janusz Korczak)
To, że Dzień Dziecka jest obchodzimy w Polsce niezmiennie 1 czerwca to zasługa organizacji The International Union for Protection of Childhood (Światowego Związku Ochrony Dzieciństwa). Święto to miało uświadomić wszystkim dorosłym, że prawa najmłodszych powinny być respektowane na całym świecie, a dzieci nie powinny uczestniczyć w wojnach, chodzić głodne ani być krzywdzone. Oficjalna historia Dnia Dziecka sięga lat 50. XX wieku. Co ciekawe, w Chinach święto to zostało ustanowione znacznie wcześniej, bo już w 1926 roku. Niektórzy uważają, że tradycję świętowania Dnia Dziecka zapoczątkował biskup Charles Leonard, pastor uniwersalnego kościoła Odkupiciela w Chelsea w stanie Massachusetts w drugą niedzielę czerwca w 1856 roku. Doktor prowadził specjalną służbę poświęconą pomocy dzieciom. Początkowo Dzień Dziecka nazywał się Dniem Róży, później nazwę zmieniono na Kwiatową Niedzielę.
Dzień Dziecka na świecie
Z obchodami Dnia Dziecka wiąże się wiele ciekawostek. Przykładowo w Polsce od 1 czerwca 1994 roku tego dnia obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży. Okazuje się także, że Dzień Dziecka nie jest obchodzony w tym samym czasie na całym świecie. Najwcześniej świętuje Francja i Włochy. W tych krajach dzieci mogą liczyć na prezenty już 6 stycznia, a dzień ten nazywany jest „Dniem Rodziny”. W Turcji Dzień Dziecka obchodzony jest 23 kwietnia. W tym dniu najmłodsi często ubrani w stroje narodowe tańczą, śpiewają i puszczają latawce. W Australii dzieci swój dzień mają w pierwszą sobotę lipca, zaś w Paragwaju dopiero 16 sierpnia. Z kolei w Brazylii dzieci celebrują swoje święto 12 października. Dość ciekawie wygląda Dzień Dziecka w Japonii. Otóż chłopcy świętują 5 maja, kiedy to z ojcami przygotowują flagi w kształcie karpia i wieszają je na drzwiach. Z kolei dziewczynki swoje święto celebrują 3 marca. W tym dniu przygotowują wystawy lalek w tradycyjnych strojach i piją specjalny napój przygotowany dla nich z ryżu. Są też kraje, w których Dzień Dziecka świętuje się 20 listopada, czyli w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka (1959 rok) oraz Konwencji o Prawach Dziecka (30 lat później). Wśród tych państw można wymienić m.in. Egipt, Irlandię czy Kanadę.
Dzień Dziecka zdarza się raz w roku, więc warto w ten dzień pomyśleć o czymś wyjątkowym. Oto kilka pomysłów jak celebrować ten dzień z dzieckiem:
▸ Wspólne śniadanie
▸ Wspólne gotowanie
▸ Spacer do parku
▸ Rowerowa wyprawa do pobliskiego parku
▸ Wspólne czytanie bajek
▸ Wyprawa na lody do pobliskiej lodziarni
▸ Domowe gry i zabawy
▸ Piknik na świeżym powietrzu
▸ Dom udekorowany balonami
Pamiętaj, najważniejsze dla twojego dziecka będzie to, że tata i mama poświęcą mu więcej czasu niż zazwyczaj. Wspólny czas jest bezcenny!
MS