Brukselka to samo zdrowie
Brukselka to samo zdrowie
Jarmuż czy kapusta? W tym przypadku nie musimy wybierać gdyż mowa będzie o brukselce. Warzywie, przez tak wielu niezrozumiałym i niechcianym.
Brukselka jest skrzyżowaniem jarmużu z kapustą i jej właściwa nazwa brzmi kapusta brukselska. A zatem brukselka należy do zdrowego rodu kapuścianego i jest jego najmłodszym potomkiem. Pochodzi z Belgii gdzie jest uprawiana od XVII wieku. Do Ameryki trafiła w XVIII wieku wraz z francuskimi osiedleńcami, którzy przywieźli ją do Luizjany. Dziś największa jej produkcja w USA przypada w Kalifornii.
Brukselka to samo zdrowie, więc czas zmienić swoje negatywne zapatrywania na to wspaniałe warzywo. W niej znajdziemy cały szereg witamin. Witaminę A, nazywaną witaminą młodości, odpowiedzialną również za rozwój i wzrost organizmu, nasz wzrok oraz skórę i procesy starzenia. Witaminy z grupy B – B1, B2, B3, B5, B6, B9, które chronią przed nowotworami, mają zbawienny wpływ na układ nerwowy i pokarmowy, przeciwdziałają niedokrwistości i zaburzeniom neurologicznym. Witaminę C, która wspomaga system odpornościowy naszego organizmu, poprawia pracę układu krążenia, zapobiega procesom starzenia oraz działa przeciwnowotworowo. Jedyne 150 gram brukselki potrzebuje nasz organizm, by pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminę C w 100 procentach. Brukselka zawiera również witaminę E, nazywaną potocznie witaminą płodności, gdyż jest niezbędna do jej zachowania oraz kolejną witaminą młodości. Witaminę H odpowiedzialną za prawidłową czynność układu nerwowego, szpiku, jąder, gruczołów potowych oraz poziom glukozy we krwi. Kolejną witaminą, której duże złoża znajdziemy w brukselce jest witamina K, która ma działanie przeciwkrwotoczne, antybakteryjne, przeciwzapalne i preciwgrzybiczne.
To nie koniec zbawiennych właściwości odżywczych brukselki. W niej znajdziemy takie składniki mineralne jak potas, magnez, wapń, sód, żelazo, mangan, fosfor, miedź i cynk. Wszystkie niezbędne do prawidłowej pracy naszego organizmu.
Jest niezastąpiona w diecie odchudzającej. 100 gram tego warzywa to jedyne 30 kcal i 2,8 g rozpuszczalnego błonnika.
Brukselka poprawia i wspomaga pracę trzustki, śledziony, wątroby, woreczka żółciowego oraz układu pokarmowego. Zaleca się jej spożycie przy nowotworach prostaty, wątroby, jelit, przełyku, żołądka.
Brukselka z czosnkiem
2 i 2 łyżki oliwy z oliwek (razem 4)
2 ząbki czosnku, pokrojonego
1/2 łyżeczki ziarenek kminku
1/2 łyżeczki soli
1 łyżka cukru brązowego
1/2 łyżeczki soku z cytryny
1 szczypta płatków czerwonej papryki
1 1/2 funta brukselek, umyte i przekrojone na pół
Liście kolendry do posypania.
• Podgrzej 2 łyżki oliwy z oliwek na patelni.
• Dodaj czosnek, kminek, sól. Podsmażaj około 2 minuty.
• Dodaj cukier, sok z cytryny i paprykę.
• Brukselki ułóż na płaskiej blasze do pieczenia, skrop resztą oliwy z oliwek i posyp solą.
• Piecz w piekarniku w temperaturze 450 F około 20 minut.
• Upieczone brukselki przełóż na patelnię i wymieszaj z resztą składników.
• Posyp kolendrą.
Brukselki z bekonem
2 funty brukselek, wymyte i przekrojnone na pół
5 pasków bekonu, pokrojonego w małe kwadraty
1/2 cup orzechów włoskich
2 łyżki oliwy z oliwek
1/2 łyżeczki soli
1/2 łyżeczki soku z cytryny
• Podgrzej piekarnik do 375 F.
• Na blachę wyłóż brukselki, skrop oliwą z oliwek i solą.
• Podsmaż bekon na patelni.
• Do bekonu dołóż orzechy i lekko opiecz
• Upieczone brukselki połącz z bekonem i orzechami na patelni.
• Dodaj sok z cytryny.
Comments (0)