103. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości
103. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości
Dokładnie 103 lata temu, 11 listopada 1918 r. przybyły z Magdeburga do Warszawy Józef Piłsudski przejął władzę wojskową i stał się Tymczasowym Naczelnikiem Państwa. Po 123 latach zaborów Polska wróciła na mapy polityczne Europy.
11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, Polska odzyskała niepodległość. Tego samego dnia, w Warszawie, rządząca Królestwem Polskim Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową i polityczną Józefowi Piłsudskiemu, który powrócił właśnie z internowania w Magdeburgu i przyjął tytuł Naczelnika Państwa.
Wydarzenia listopada 1918 r. szeroko opisywano i komentowano niezależnie od różnic politycznych czy społecznych. Powszechnie w społeczeństwie polskim dominowało przekonanie o wyjątkowości tej chwili. Księżna Maria z Branickich pisała: „Dzień dzisiejszy należy do historycznych, do niezapomnianych, do weselszych, do triumfalnych! Jesteśmy wolni! Jesteśmy panami u siebie. Stało się i to w tak nieoczekiwanych warunkach”.
Odzyskanie nieodległości oznaczało kres militarnych i dyplomatycznych starań pięciu pokoleń Polaków o Ojczyznę. Architektami odrodzonej II Rzeczypospolitej byli mężowie stanu: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, gen. Józef Haller, Ignacy Daszyński, Wincenty Witos i Wojciech Korfanty oraz dyplomaci. Wywodzili się oni z licznych środowisk politycznych, posiadali różne wizje odradzającego się państwa, ale łączył ich nadrzędny cel odbudowania Polski niezależnej i suwerennej. Oni też wywarli największy wpływ na kształtujące się granice odrodzonej Niepodległej Polski. Ostatecznie ustalono je dopiero w 1921 r. w wyniku Traktatu Wersalskiego, powstań: śląskich, wielkopolskiego i sejneńskiego, plebiscytów narodowościowych i Traktatu Ryskiego.
Dzień 11 listopada to święto wszystkich Polaków. Świętujmy więc i my!
Comments (0)