Chiński Nowy Rok – Rok Koguta
Chiński Nowy Rok – Rok Koguta
Chiński Nowy Rok nazywany także Świętem Wiosny to najważniejsze święto w tradycyjnym chińskim kalendarzu. Nie ma ono stałej daty, ale przypada na okres pomiędzy końcem stycznia a początkiem lutego. Trwa około 15 dni i kończy je Święto Latarni.
W tym roku według Chińczyków Nowy Rok rozpoczyna się dokładnie 28 stycznia. Data ta zapoczątkuje Rok Koguta i jak zawsze będą towarzyszyć jej barwne, uroczyste obchody.
W domostwach zwykłych obywateli chińskich przygotowania do obchodów zaczynają się już na początku grudnia.
8 grudnia cała rodzina zaczyna w domu generalne porządki, których celem jest także wygnanie złych duchów, jakie mogły zagnieździć się w zakamarkach, w ciągu mijającego roku. Tego dnia spożywają także tradycyjną zupę ryżową zwaną „laba”. Następnie 23 grudnia żegna się domowego boga kuchni, który odchodzi, by spotkać się z Nefrytowym Cesarzem, któremu składa coroczny raport. Wieczorem tego samego dnia chińskie rodziny urządzają sutą wieczerzę, podczas której serwowane są słodkości, a usta posążka boga kuchni smarowane są miodem. Następnego dnia rozpoczynają się przygotowania do święta czyli zakupy, dekoracje domów i oddawanie długów.
Wigilia Nowego Roku to uczta, gdzie głównym daniem są pierożki „jiaozi”, świeże owoce, ciastka, kandyzowane owoce i cukierki. Wtedy wręcza się także koperty z pieniędzmi poszczególnym członkom rodziny.
O zmroku wszyscy podziwiają pokazy sztucznych ogni i wybuchy petard, składają ofiarę na domowym ołtarzyku poświęconą przodkom i zasiadają do wspólnej wieczerzy, a po niej grają w mahjong lub karty. W Nowy Rok obywa się z kolei wspólne świętowanie na ulicach przy dźwiękach muzyki, eksplozji petard i fajerwerków, przez miasto przechodzą barwne pochody tańców lwów, których kulminacyjnym elementem są korowody z tancerzami przebranymi za wijącego się czerwono-złotego smoka. Oczywiście zabawy trwają do późnych godzin wieczornych.