2 miliony osób z koronawirusem na świecie
2 miliony osób z koronawirusem na świecie
Już 2 miliony osób na świecie zachorowało na koronawirusa, który wykryto w grudniu 2019 roku w Chinach i objął już 185 krajów. COVID-19 pochłonął ponad 127 tysięcy ludzkich żyć.
15 kwietnia liczba osób zarażonych koronawirusem na świecie przekroczyła 2 miliony. W tym czasie zmarło ponad 127 tysięcy osób. Najwięcej zachorowań odnotowano w Stanach Zjednoczonych – blisko 615 tysięcy osób, w tym zmarło ponad 26 tysięcy. Na drugim miejscu jest Hiszpania, gdzie na koronawirusa choruje 175 tysięcy osób, a zmarło ponad 18 tysięcy. We Włoszech odnotowano ponad 160 tysięcy przypadków zachorowań, w tym ponad 21 tysięcy zgonów. Na kolejnych miejscach są Francja (ponad 143 tysiące zachorowań i blisko 16 tysięcy zgonów), Niemcy (ponad 132 tysiące zachorowań i blisko 3,5 tysiąca zgonów), Wielka Brytania (ponad 93 tysiące zachorowań i ponad 12 tysięcy zgonów) i Chiny, gdzie wszystko się zaczęło (ponad 82 tysiące zachorowań).
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa obecnie oficjalnie za pierwsze odnotowane zakażenie przypadek z 8 grudnia. Jednakże „South China Morning Post” dotarł do oficjalnych dokumentów wskazujących na to, że pierwszy udokumentowany przypadek infekcji nowym koronawirusem pochodzi z 17 listopada 2019 roku. Dotyczy 55-letniego mężczyzny z prowincji Hubei. Istnieją przypuszczenia, że źródłem, z którego wirus mógł się rozprzestrzenić, był targ rybny Huanan, gdzie sprzedawane były zarówno dzikie zwierzęta, jak i owoce morza. 7 stycznia 2020 potwierdzono oficjalnie, że zachorowania powoduje nowy wirus z grupy koronawirusów, nazwany roboczo 2019-nCoV. 20 stycznia 2020 r. Narodowa Komisja Zdrowia Chin ogłosiła, że możliwe jest przekazywanie wirusa z człowieka na człowieka. Wystąpienie pierwszych przypadków koronawirusa w regionie europejskim zostało potwierdzone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) 25 stycznia 2020 roku. Trzy osoby zostały zarażone we Francji. W Stanach Zjednoczonych koronawirus pojawił się 21 stycznia. Pierwszym zarażonym był pacjent z Seattle, który odwiedzał chińskie miasto Wuhan, gdzie doszło do wybuchu epidemii.
Największe zagrożenie związane z SARS-CoV-2 wiąże się z szybkością jego rozprzestrzeniania na świecie i brakiem szczepionki i leku. Choroba rozwija się zwykle ok. 5-6 dni. Zarażenie koronawirusem następuje przez kontakt bezpośredni z wydzielinami osoby zainfekowanej lub zakażonego zwierzęcia.
Objawy zakażenia koronawirusem przypominają te w przypadku grypy i obejmują:
- gorączkę,
- kaszel,
- trudności z oddychaniem,
- spłycenie oddechu.
Dotychczas nie wyprodukowano szczepionki przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, chociaż od początku wybuchu pandemii różne ośrodki badawcze intensywnie dążą do jej opracowania.