20 lat minęło jak jeden dzień, czyli jubileusz JUMP
20 lat minęło jak jeden dzień, czyli jubileusz JUMP
Tak, to już upłynęło 20 lat od momentu, jak państwo Ewa i Wacek Barnakowie założyli Studio Tańca JUMP. Początki jak to zwykle bywa w wielu historiach emigrantów nie były łatwe. Przyjazd do Stanów Zjednoczonych z rodzinnego Tarnowa oraz przemożna chęć kontynuacji kariery jaką pozostawiło się w Polsce. Ale, ponieważ Ameryka to kraj marzycieli i zapaleńców Ewa i Wacek postanowili zrealizować swoje plany i rozpoczęli najpiew skromnie, przy parafii św. Ferdynanda organizować grupę taneczną. Z czasem kolejne pokolenia polonijnych dzieci i młodzieży miały okazję tańczyć i ziścić swoje marzenia taneczne.
W tym roku państwo Barnakowie świętowali wspaniały jubileusz 20 – lecia razem z tymi, którzy przez te wszystkie lata tańczyli z nimi, wspierali ich swoją pracą i zaangażowaniem, pomagali w organizacji kolejnych wyjątkowych programów i co nieodzowne pomagali im finasowo. Na tę wyjątkową okazję przygotowali także specjalny program, który miał nie tylko przypomnieć historię Studia, ale także połączyć wiele pokoleń jakie miały z nimi okazję tańczyć na scenie. Na początku głównymi twórcami sukcesów grupy byli oczywiście Ewa (główna choreografka i scenarzystka) i Wacek (kompozytor i twórca oprawy muzycznej). Dziś wspierają ich i powoli przejmują pałeczkę (a może trzeba powiedzieć baletki…) córki Sabina i Agnieszka, które dzięki pasji rodziców wybrały artystyczne zawody i są nie tylko tancerkami i piosenkarkami, ale także utalentowanymi choreografkami w zespole.
Jak już wspomnieliśmy, 20 lat minęło. Jest to nie lada osiągnięcie, gdyż przez wszystkie te lata nazwa JUMP niezmiennie kojarzyła się ze stojącymi na najwyższym poziomie programami choreograficznymi, ciekawymi scenariuszami, oryginlanymi kompozycjami muzycznymi, ciekawymi tekstami piosenek oraz wspaniałymi strojami i scenografią. Dlatego niezaprzeczalnie wyzwaniem był pomysł na jubileuszowy program. Jak w dwugodzinnym programie zamnkąć tyle wspaniałych przeżyć i niezapomnianych występów, pot, wzruszenia, radość, a często także tremę przed wyjściem na scenę. Niestety nie można tego wszystkiego ponownie zaprezentować, gdyż wiele wspomnień było wynikiem chwili. Co można zrobić, to przypomnieć najważniejsze programy, choreografie, piosenki jakie przyczyniły się do ich powstania.
„Nie ucichnie pieśń” to tytuł koncertu jaki odbył się 3 czerwca w Sali Guerin Prep High School. Główną ideą była sentymentalna podróż do początków, narodzin pasji do tańca i muzyki małżeństwa państwa Barnaków. Najważniejsze jej epizody przedstawiał występujący w roli dziennikarza Grzegorz Chiliński, a przeplatały je występy wszystkich grup baletowych. I tak na począku najmłodsze tancerki, czyli Mini JUMP przeniosły widownię w różne zakątki globu. W muzycznej podróży „We are The World” odwiedziły min. kraje Afryki, Azji, Chiny i Indie, były na Hawajach i na Dzikim Zachodzie. Jak zwykle ich występ został nagrodzony gromkimi brawami zachwyconych rodzin i przyjaciół. Jako na najmłodszej grupie spocznie na nich teraz odpowiedzialność za tworzenie historii przez kolejne dziesięciolatki. Ich talent oraz rozwój artystyczny stanie się przyczynkiem do świętowania kolejnych jubileuszy. Oceniając ich na podstawie tego, co zaprezentowały w „We are the World” przyszłość grupy zapowiada się świetnie.
Po ich występie oraz podziękowaniach dla wszystkich osób, instytucji, mediów i fotografów, oświetleniowców, muzyków i sponsorów, którzy przez te wszystkie lata wspierali poczynania Studia Tanecznego JUMP oraz pomogli zakupić nową podłogę do tańca nadszedł czas na jubileuszowy show. I czegóż w nim nie było? Wspaniałe choreografie, wspomnienia, wielobarwne stroje, przeboje jakie śpiewały już kolejne pokolenia wychowanków oraz niespodzianka dla wszystkich oglądających, specjalni gości, czyli dawni wychowankowie, którzy przybyli specjalnie na tą szczególną rocznicę. W tej części usłyszeliśmy i zobaczyliśmy choreografie min. tytułową „Nie ucichnie pieśń”, „Karuzelowy”, „Blue”, „Tea Party”, „Inwazja”, „Taki teatr”, „Ogień”, „Sen”, „All that Jazz”, „Roxanne”, „Czardasz”, „Upiór w operze”, „Can-can” oraz na finał spektakularny numer „Zwyciężaj” ze szczególnymi życzeniami dla naszych piłkarzy. JUMP to biznes rodzinny, więc zarówno rodzice jak i córki zaangażowani są we wszystkie aspakty tworzenia kolejnego programu. Jednak nawet oni potrzebują współpracy i pomocy innych równie utalentowanych osób. Więc z okazji jubileuszu przypomnijmy nazwiska tych, którzy swoją ciężką pracą i poświęceniem zapracowali na sukces. Dyrektorem artystycznym, autorką scenariuszy, reżyserką oraz jedną z choreografek jest Ewa Barnak, Wacław Barnak to osoba odpowiedzialna za muzykę w spektaklach oraz za aranżacje wykonywanych przez grupę wokalną lub muzyków wykorzystywanych utworów, Sabina Barnak jest jedną z choreografek, tancerką, piosenkarką, twórcą scenografii i opracowania graficznego, Agnieszka, tak jak jej siostra tworzy choreografię, scenografię, tańczy, śpiewa oraz zajmuje się oprawą multimedialną, John Jandernoa oprócz tego, że jest utalentowanym tancerzem, jest także choreografem, który szczególnie poświęca swój talent grupie chłopców tańczących w JUMP-ie, kostiumami zajmuje się także Wiesław Żurek, a za oświetlenie odpowiedzialny jest Artur Stanisz. To tylko maleńka grupa, osób współpracujących jest wiele i za ich ogromną pracę oraz współpracę przy sukcesie grupy założyciele dziękowali kilkakrotnie.
My dołączamy się do podziękowań za rewelacyjne show oraz gratulacji z okazji jubileuszu. 20 – lecie istnienia grupy to wspaniałe osiągnięcie. Nie każdy przecież może pochwalić się taką determinacją, ale także umiejętnością zachęcenia kolejnych pokoleń do udziału w projektach tanecznych. JUMP to dziś instytucja, nazwa rozpoznawalna przez wiele osób. Życzymy więc wspaniałych pomysłów, oryginalnych choreografii i pasji, która nigdy nie ucichnie i tak jak pieśń trwać będzie.
IB
Zdjecia A Brach