60% żywności dla niemowląt jest niezdrowa
60% żywności dla niemowląt jest niezdrowa
Rodzice powinni zachować ostrożność, gdy następnym razem przejdą przez alejkę z żywnością dla niemowląt. Nowe badanie pokazuje, że dwie trzecie żywności dla niemowląt w amerykańskich sklepach spożywczych jest niezdrowa.
Według nowych badań opublikowanych w czasopiśmie Nutrients, aż 60% żywności dla niemowląt i małych dzieci nie spełnia zaleceń żywieniowych określonych przez wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Ponadto prawie żadna z żywności nie spełniała standardów WHO w zakresie reklamy, które obejmują wyraźne etykietowanie składników i dokładne oświadczenia zdrowotne.
„Rodzice cierpiący na brak czasu coraz częściej wybierają żywność gotową, nie zdając sobie sprawy, że wiele z tych produktów nie zawiera kluczowych składników odżywczych potrzebnych do rozwoju ich dzieci i oszukują je, wierząc, że są zdrowsze niż w rzeczywistości” – powiedziała w oświadczeniu dr Elizabeth Dunford, jedna z autorek badania.
Na potrzeby badania naukowcy z The George Institute for Global Health ocenili dane dotyczące 651 produktów spożywczych dla niemowląt i małych dzieci sprzedawanych w dziesięciu największych sieciach spożywczych w USA. Spośród wszystkich produktów 70% nie spełniało wytycznych WHO dotyczących zapotrzebowania na białko, 25% nie spełniało wymagań kalorycznych, a 44% przekraczało całkowite zapotrzebowanie na cukier. Jeden na pięć produktów przekroczył również zalecane limity sodu.
Naukowcy odkryli, że saszetki z żywnością dla niemowląt są najszybciej rozwijającymi się produktami w sektorze, z 900% wzrostem sprzedaży w ciągu ostatnich 13 lat. Co niepokojące, woreczki znalazły się wśród najzdrowszych ocenianych produktów, przy czym mniej niż 7% spełniało zalecenia dotyczące całkowitej zawartości cukru.
Badanie ujawniło również zakres wprowadzających w błąd praktyk marketingowych, przy czym prawie wszystkie (99,4%) produkty zawierały co najmniej jedno niedozwolone oświadczenie na opakowaniu. Według badania, produkty zawierały średnio cztery niedozwolone oświadczenia, a niektóre nawet 11. Powszechne oświadczenia obejmowały „niemodyfikowane genetycznie” (70%), „organiczne” (59%), „bez BPA” (37%) i „bez sztucznych barwników / aromatów” (25%).
Współautorka badania, dr Daisy Coyle, pracownik naukowy i dietetyk w The George Institute, powiedziała, że takie stwierdzenia tworzą tak zwaną „aureolę zdrowia” wokół tych produktów.
„Brak regulacji w tej dziedzinie pozostawia szeroko otwarte drzwi dla przemysłu spożywczego, aby oszukać zapracowanych rodziców” – powiedziała. „Zauważyliśmy to nie tylko w przypadku stosowania wprowadzających w błąd oświadczeń, ale także w przypadku stosowania wprowadzających w błąd nazw, w których nazwa produktu nie odzwierciedlała głównych składników znajdujących się na liście składników” – dodała Coyle. „Na przykład, przekąski typu finger food często odnosiły się do owoców lub warzyw w nazwie produktu, mimo że były głównie wykonane z mąki lub innych skrobi”.
Naukowcy twierdzą, że wyniki badań podkreślają pilną potrzebę lepszych regulacji i wytycznych na rynku żywności dla niemowląt i małych dzieci.
Comments (0)