Gdy przystępujemy do Medicare 2021
Gdy przystępujemy do Medicare 2021
Najczęściej zadawane pytania przez osoby w wieku emerytalnym, a związane z ubezpieczeniem zdrowotnym to te dotyczące zasad i sposobów przystąpienia do podstawowego planu Medicare części A i B.
Temat ten jest szczególnie ważny dla tych z Państwa, którzy urodzili się w roku 1956 i w związku z tym w roku 2021 ukończą 65 lat oraz tych z osób, które mają już ukończone 65 lat, lecz dotychczas korzystały z grupowego ubezpieczenia oferowanego przez zakład pracy, a obecnie zamierzają przejść na emeryturę.
Zacznijmy od tych z Państwa, którzy zaczęli pobierać emeryturę jeszcze przed 65 rokiem życia.
W takim przypadku Medicare uzyskuje się automatycznie. Na około trzy miesiące przed ukończeniem 65 roku życia powinniśmy otrzymać pocztą naszą kartę Medicare, na której oprócz naszego numeru Medicare, wyszczególnione będą dwie części: Szpitalna – Part A i Medyczna – Part B. Przy każdej części zaznaczona będzie również data ich aktywacji (ang. COVERAGE START), która jest pierwszym dniem miesiąca urodzin. Przykładowo, osoba, która urodziła się 15 kwietnia 1956 roku będzie miała zaznaczone na swojej karcie następujące daty aktywacji:
● HOSPITAL (PART A) 04-01-2021
● MEDICAL (PART B) 04-01-2021
Natomiast dla osób, które nie pobierają jeszcze amerykańskiej emerytury i nie posiadają ubezpieczenia od pracodawcy, a chcą w momencie ukończenia 65 roku życia uzyskać Medicare sposób postępowania będzie inny. W takim przypadku sami musimy skontaktować się z biurem Social Security i rozpocząć proces aplikacji. Obecnie, z uwagi na istniejącą sytuację związaną z pandemią nie możemy osobiście udać się biura Social Security i pozostaje nam aplikowanie przez Internet lub telefonicznie dzwoniąc pod numer telefonu lokalnego oddziału. Numery telefonów, faksów i adresy do lokalnych biur Social Security znajdziemy pod linkiem www.ssa.gov/locator/. Pamiętajmy, że przepisy pozwalają nam wystąpić o Medicare na trzy miesiące przed i trzy miesiące po miesiącu naszych urodzin. Jeżeli się spóźnimy wówczas ponowna szansa na zapisanie się do Medicare pojawi się w kolejnym roku w okresie od 1 stycznia do 31 marca, a część B Medicare zacznie działać dopiero 1 lipca. Dodatkowo nasza składka na Medicare może być obarczona karą za spóźnioną rejestrację.
Jeszcze inaczej ma się sytuacja osób, które ukończyły już 65 lat i nadal korzystają ze zdrowotnego ubezpieczenia od pracodawcy. Przykładowo 67-latek, który decyduje się przejść na emeryturę i w związku z tym utraci ubezpieczenie oferowane przez pracodawcę będzie musiał dostarczyć do biura Social Security zaświadczenie o posiadanym od pracodawcy ubezpieczeniu. Służy do tego formularz o symbolu CMS – L564 (REQUEST FOR EMPLOYMENT INFORMATION), który możemy również znaleźć w Internecie wpisując ten symbol w jedną ze znanych wyszukiwarek. Jeżeli taka osoba nie występowała wcześniej o Medicare część A to proces rozpoczynamy od kontaktu z biurem Social Security, jak w przypadku opisanym na samym początku artykułu. Jeżeli natomiast jesteśmy już w posiadaniu karty Medicare z widniejącą na niej częścią A, nasze zadanie polegać będzie jedynie na dostarczeniu (można faxem lub listownie) do lokalnego biura Social Security zarówno formularza CMS-L564, jak i aplikacji o część B oznaczonej symbolem CMS-40B (APPLICATION FOR ENROLLMENT IN MEDICARE PART B). Na formularzu aplikacji o część B w punkcie 12 Remarks należy wpisać miesiąc, od którego chcemy, by część B została aktywowana. Plany Medicare zawsze aktywowane są z pierwszym dniem miesiąca. Tak więc jeżeli chcemy, by nasza część B zaczęła działać np. w marcu powinniśmy w tym punkcie wpisać: 3/1/2021.
Po aktywowaniu podstawowego planu Medicare, warto zainteresować się dostępnymi na rynku ubezpieczeń dodatkami. Musimy bowiem pamiętać, że podstawowy plan Medicare nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia (20% coinsurance przypada na pacjenta) i hospitalizacji ($1484 deductible), nie jest też planem pokrywającym koszty leków na receptę. Na rynku ubezpieczeń istnieje jednak cała gama planów ubezpieczeniowych, które eliminują bądź w znacznym stopniu redukują koszty niepokrywane przez podstawowy plan Medicare. Prywatne firmy ubezpieczeniowe oferują też w ramach Medicare, plany redukujące koszty leków wydawanych na receptę. Dlatego też, gdy złożymy już aplikację o Medicare, warto skontaktować się z zaufanym agentem ubezpieczeniowym, który pomoże nam w doborze odpowiedniego planu na leki lub też zaproponuje jakąś inną formę ubezpieczenia uzupełniającego.
Po więcej informacji na temat Medicare proponuję odwiedzić na stronę
www.UbezpieczeniaMedicare.com
lub zapraszam na bezpłatną konsultacje pod numerem 773-620-5258.
Comments (0)