Najczęstsze błędy podczas sprzątania
Najczęstsze błędy podczas sprzątania
Wydawałoby się, że sprzątanie to prosta czynność. Okazuje się jednak, że nawet podczas sprzątania można popełnić kilka błędów, które mają wpływ na jakość i szybkość wykonywanej czynności.
Czas na kilka praktycznych porad – wskazówek dotyczących najczęściej popełnianych błędów przy sprzątaniu. Mam nadzieję, że nasze podpowiedzi okażą się pomocne.
● Zbyt duża ilość detergentu
Jeśli na opakowaniu środka do czyszczenia jest napisane, aby użyć dwie nakrętki lub miarki, to użyj dokładnie tyle, ile sugeruje producent. Dodawanie większej ilości środka nie wpływa na jakość sprzątania. Wręcz przeciwnie – zbyt duża ilość danego środka może prowadzić do powstania plam, smug a nawet uszkodzenia czyszczonej powierzchni.
● Zimna woda
Do sprzątania używaj wody gorącej lub co najmniej letniej. Zimna woda nie usunie zanieczyszczeń, tłuszczu czy osadu, który chcesz szybko i sprawnie usunąć. Nie ma sensu marnować cennego czasu na użeranie się ze skrobaniem osadu z pomocą bieżącej wody o niskiej temperaturze. Lepiej ją podgrzać. W gorącej wodzie łatwiej rozpuszczają się także środki do sprzątania.
● Brudne przybory
Po każdym sprzątaniu pamiętaj o dokładnym wyczyszczeniu szczotek i innych przyrządów do sprzątania oraz o wypraniu ścierek i szmat, których użyłeś do sprzątania. W trakcie sprzątania przyrządy te gromadzą brud, bakterie i zarazki. Pozostawione bez odpowiedniego odkażenia są siedzibą dla drobnoustrojów, które będziesz roznosił po całym mieszkaniu sprzątając brudnymi przyrządami. Pamiętaj więc, aby regularnie dezynfekować lub wymieniać akcesoria czyszczące.
● Niewłaściwa kolejność prac
Niewłaściwa kolejność prac to kolejny błąd, który najczęściej popełniasz. Dotyczy to wielu aspektów. Zacznijmy od ścierania kurzu z mebli – pamiętaj, aby zawsze zaczynać od górnych partii mebli i kończyć na najniższych półkach. Podobnie jest z całymi pomieszczeniami – zaczynaj sprzątanie od górnych partii (obrazy, ramki, lampki) i stopniowo schodź coraz niżej. Kurz często nie pozostaje na ściereczce, tylko opada na podłogę lub dywan, dlatego te elementy powinny być sprzątane na samym końcu.
● Zła technika nakładania preparatów
Czy to meble matowe, czy to na wysoki połysk nieodpowiednio pielęgnowane dość łatwo ulegają zszarzeniu i „zamgleniu”. Przyczyną tego efektu jest niewłaściwie stosowanie środków czyszczących i polerujących. Zamiast rozpylać je bezpośrednio na powierzchnię wyposażenia, nakładaj niewielką ilość preparatów czyszczących najpierw na ściereczkę i dopiero potem na fronty mebli.
● Szorowanie elektroniki
Telewizory, komputery i laptopy to swoiste okna na świat, lecz nie oznacza to, że należy czyścić je w ten sam sposób co lustra i okna. Płyn do szkła na bazie amoniaku, który najczęściej używasz do mycia okiem i czyszczenia szyb nie powinien być używany do przecierania ekranów w komputerach i laptopach. O wiele lepiej sprawdzą się specyfiki specjalnie przeznaczone do tego typu powierzchni wraz z miękką ściereczką z mikrofibry.
● Mycie okien w słoneczne dni
Babcie zawsze powtarzały, że okna lepiej myje się w pochmurne dni — i zdecydowanie miały rację. Kiedy słońce mocno operuje na zewnątrz, płyny do szyb rozpylone na powierzchnie okien błyskawicznie zasychają, co powoduje trudności z ich dokładnym roztarciem i wypolerowaniem szkła na błysk. To z kolei sprawia, że przeźroczyste tafle pokrywają się brzydkimi smugami.
● Zamiatanie kurzu
Kurzu nie należy zamiatać, gdyż sprzątając w ten sposób tylko go roznosisz. Kurz podnosi się do góry, po czym osiada znów na meblach, podłodze. Lepiej więc zamiast szczotki, użyć odkurzacza.
● Natychmiastowe spłukiwanie środków
Aby środki czystości usunęły zanieczyszczenia, potrzebna jest odpowiednia ilość czasu. Jeśli w danym momencie polejesz płynem daną powierzchnię i od razy go spłuczesz lub wytrzesz, preparat nie ma czasu, aby zacząć odpowiednio działać. Daj chwilę preparatowi, by mógł zadziałać.
● Sprzątanie bez rękawiczek
Pamiętaj, że wszystkie środki czyszczące zawierają detergenty, które mogą niszczyć skórę dłoni i paznokcie. Pamiętaj o rękawiczkach, które ochronią twoją skórę.
Powodzenia!
MK
Comments (0)