Bóle brzucha
Bóle brzucha
Popularny ból brzucha to wszelkiego rodzaju dolegliwości wewnątrz jamy brzusznej. Mogą one dotyczyć takich organów jak wątroba, trzustka, żołądek, śledziona, jelito cienkie i grube.
Bóle brzucha mogą być po prostu chwilową niedyspozycją, ale mogą także wskazywać na poważne problemy ze zdrowiem. Postaramy się więc scharakteryzować kilka rodzajów bóli w okolicy brzucha.
Najczęstsze przyczyny bólu brzucha to:
● stany zapalne
● niedrożność jelit
● zamknięcie przewodu wyprowadzającego żółć z pęcherzyka żółciowego przez kamień
● powiększenie wątroby bądź śledziony
● zaburzenia ukrwienia
● zespół jelita drażliwego
● biegunki
● zaparcia
● zatrucia
● stres
Ze względu na lokalizację i towarzyszące bólom brzucha objawy mogą one być przyczyną różnych chorób. Oto typowe z nich.
▸ Ból zlokalizowany w górnej części brzucha pod prawym podżebrzem, charakteryzujący się silnym uciskiem i kłuciem, przypominający kolkę może oznaczać kamicę nerkową lub dolegliwości wątrobowe.
▸ Ból w prawym dole biodrowym zaczynający się jako ból przypominający kolkę, który przemieszcza się w okolice prawego biodra połączony z brakiem apetytu, gorączką i wymiotami może oznaczać zapalenie wyrostka robaczkowego.
▸ Ból w górnej części brzucha, duszący, nie ustępujący po nabraniu powietrza ani przy zmianie pozycji, który stopniowo obejmuje także klatkę piersiową może oznaczać zawał serca.
▸ Ból nawracający w środkowej części brzucha objawiający się pieczeniem i uczuciem głodu, któremu towarzyszą także mdłości, odbijanie i gazy promieniujący w okolice łopatek i kręgosłupa może oznaczać owrzodzenie żołądka i dwunastnicy. Co ciekawe ostrzejsze objawy mają osoby młodsze.
▸ Ból w okolicy pępka, poniżej żołądka kłujący przypominający kolkę, połączony z wzdęciami, mdłościami i biegunką może oznaczać choroby jelita cienkiego.
▸ Ból w dolnej części brzucha, któremu towarzyszy uczucie „przelewania się” w brzuchu, wzdęcia i ogólne długotrwałe poczucie dyskomfortu choć niekoniecznie jest intensywny może być niebezpieczny. Jeżeli połączony jest jeszcze z pojawieniem się śluzu i krwi w stolcu może oznaczać choroby jelita grubego.
▸ Ból intensywny w podbrzuszu obejmujący także ból w dole pleców, któremu towarzyszy częste, bolesne, oddawanie moczu połączone z uczuciem pieczenia może oznaczać infekcję dróg moczowych.
▸ Ból w nadbrzuszu powyżej pępka, który promieniuje do pleców i obejmuje część żeber połączony jest z nawracającymi wymiotami i wzdęciami zwłaszcza po obfitym posiłku lub z biegunkami, w wyniku których następuje znaczny ubytek masy ciała może oznaczać chorobę trzustki.
▸ Ból w środkowej części nadbrzusza, charakteryzujący się dużym natężeniem, towarzyszącymi mu wymiotami, biegunką i gorączką oraz bólami mięśni, głowy oraz poczuciem fizycznego „rozbicia” może oznaczać zatrucie pokarmowe lub przeziębienie.
▸ Ból w dole i po bokach brzucha, choć nie jest dokuczliwy, towarzyszą mu plamienia i upławy z dróg rodnych, a czasami pieczenie lub swędzenie okolic intymnych oznaczać może infekcję w układzie rozrodczym.
I jeszcze bardzo ważna rada. W przypadku silnych bólów brzucha bez konsultacji z lekarzem nie wolno:
● podawać jakichkolwiek środków przeczyszczających (np. oleju rycynowego) oraz picia i jedzenia
● przykładać gorących okładów
● uciskać mocno brzucha
Należy wtedy niezwłocznie udać się do lekarza, gdyż w porę wykonany zabieg ratuje życie choremu.
CONCILIO
Comments (0)