Maskne – co to takiego?
Maskne – co to takiego?
Trądzik (z ang. acne) może mieć najróżniejsze podłoża – może mieć związek między innymi z hormonami, dorastaniem lub alergiami pokarmowymi. Wyróżnić można jednak również trądzik mechaniczny, który powstaje wskutek przenoszenia na powierzchnię twarzy zanieczyszczeń i to właśnie w tej kategorii mieści się to nowe schorzenie skórne, o którym niewielu z nas słyszało jeszcze kilka miesięcy temu.
Termin maskne powstał z połączenia dwóch angielskich słów – “mask” (z ang. maseczka) oraz “acne” (z ang. trądzik). To trądzik mechaniczny i różnego rodzaju wypryski powstające na brodzie, policzkach, nad ustami oraz na linii żuchwy, czyli obszarach zakrytych maską.
Istnieją dwie główne przyczyny tego typu trądziku. Pierwsza to obtarcia oraz podrażnienia. Zakłóca to powierzchnię skóry i niszczy jej barierę ochronną, ułatwiając zatykanie porów lub powodując wysypkę. Drugą przyczyną maskne jest wilgoć, która tworzy się pod maską, gdy nosimy ją przez dłuższy czas.
Zacznijmy może od tego, dlaczego maseczki mogą wpływać negatywnie na kondycję naszej skóry. Przede wszystkim nosimy maseczki ze sztucznych materiałów i/lub nie dbamy o ich odpowiednią czystość. Owszem, maseczki wyglądają ciekawie, zwłaszcza jeżeli mają różne kolorowe nadruki, ale niestety nie służą zdrowiu naszej skóry. Najlepiej sięgać po maseczki uszyte z bawełny, flaneli i jedwabiu. Maseczki jednorazowe jak sama nazwa wskazuje są do jednorazowego użytku. Sięgając po maski ochronne wielorazowego użytku należy pamiętać, by prać je w minimum 60 stopniach Celsjusza i prasować po wypraniu, by zabić wszelkie bakterie.
Maseczka ochronna potrafi stać się prawdziwą sauną. Ciepło i wilgoć spowodowana oddychaniem pod warstwą materiału nie są sprzymierzeńcami nieskazitelnej cery, dlatego warto zmieniać je często.
Maseczka ochronna i jej elementy, które ściślej przylegają do naszej twarzy, mogą wywoływać otarcia i podrażnienia, które automatycznie zwiększają ryzyko infekcji i wyprysków. Należy więc zadbać o odpowiednie nawilżanie i oczyszczanie skóry.
Kilka ważnych wskazówek jak dbać o skórę nosząc maseczkę:
▸ Pamiętajmy, aby nie dotykać skóry twarzy brudnymi rękoma. Starajmy się ograniczyć przenoszenie bakterii, wirusów i zarazków do minimum.
▸ Dokładnie myjmy i oczyszczajmy twarz zarówno przed założeniem maski, jak i po jej zdjęciu.
▸ Ze względów higienicznych i zdrowotnych koniecznie należy dezynfekować rany oraz podrażnienia. Doskonale sprawdzają się kosmetyki na bazie kwasu salicylowego oraz cynku.
▸ Po oczyszczeniu i zdezynfekowaniu twarzy nie można zapomnieć również o jej odpowiednim nawilżeniu. Nie należy zakładać maseczki zaraz po nałożeniu kremu, szczególnie jeżeli stosujemy kremy tłuste – może dojść do zapchania porów, a to z kolei może prowadzić do kolejnych długotrwałych problemów skórnych.
▸ Jeżeli to możliwe unikajmy noszenia makijaży pod maseczką, zwłaszcza ciężkiego podkładu kryjącego.
CONCILIO
Comments (0)