Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Od lat Polonia w Chicago obchodzi Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tak też stało się i w tym roku.
1 marca, kiedy to wspominamy Żołnierzy Wyklętych jest datą symboliczną, która nawiązuje do wydarzeń z 1 marca 1951 r. Wtedy to w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyroki śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Adamie Lazarowiczu, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Rzepce, Franciszku Błażeju, Józefie Batorym i Karolu Chmielu.
Polscy patrioci nie tylko w Polsce, ale także tutaj w Chicago starają się już od kilku lat celebrować tę rocznicę. W tym roku w kościele św. Władysława w Chicago o godzinie 10:30 została odprawiona uroczysta msza święta poświęcona pamięci żołnierzy wyklętych/żołnierzy niezłomnych. Nabożeństwo celebrował ksiądz proboszcz Tomasz Ludwicki, SChr, natomiast homilię wygłosił ks. Piotr Paweł Łapa – proboszcz misji „ad gentes” z Barnauł na Syberii, który zwrócił uwagę na bohaterstwo i odwagę jaką kierowali się ci młodzi ludzie.
W uroczystej mszy udział wzięli konsul Piotr Semeniuk z małżonką, redaktor Grupy Rekonstrukcyjnej 5. Kresowej Dywizji Piechoty w barwach 15. Pułku Ułanów Poznańskich, harcerze i młodzież. Po mszy Apel Poległych odczytał Andrzej Stano, który wspomniał ofiary komunistycznego terroru w latach 1944-1963 i oddał hołd ludziom, którzy są dziś symbolem niezłomności. Następnie Tomasz Dąbrowski, reprezentant 90. Placówki SWAP, przedstawił krótką historię organizacji. Na zakończenie Wojciech Świć w paru słowach opowiedział o powstaniu i celu działania grupy rekonstrukcyjnej.
Comments (0)