Posiadasz Medicare? Zainteresuj się programem Extra Help
Posiadasz Medicare? Zainteresuj się programem Extra Help
Jeżeli jesteście Państwo już posiadaczami bądź w najbliższym czasie uzyskacie prawa do ubezpieczenia Medicare, gorąco zachęcam, aby zainteresować się federalnym programem pomocowym o nazwie Extra Help, często zwanym też Low Income Subsidy, w skrócie LIS.
Extra Help to program subsydiowania wydatków własnych (składek, deductible i kosztu leków) związanych z planami na leki w ramach części D Medicare. Głównym kryterium kwalifikującym do tego programu są odpowiednio niskie dochody i oszczędności osób korzystających z Medicare.
Program ten oferuje osobom, które się na niego zakwalifikują następujące benefity:
▸ Opłaconą w całości bądź częściowo składkę za plan na leki do pewnej ustalonej dla każdego stanu kwoty (np. na rok 2021 dla stanu IL jest to kwota $27.43);
▸ Eliminuje w całości lub częściowo tzw. deductible, czyli początkowy koszt własny;
▸ Obniżone dopłaty tzw. copayment do leków refundowanych w ramach posiadanego planu;
▸ W przypadku niektórych leków są to oszczędności idące w dziesiątki, a nawet setki dolarów;
▸ Eliminuje karę za spóźnioną rejestrację w planie na leki, tzw. Late Enrollment Penalty osobom, które nie przystąpiły do niego w wyznaczonym terminie;
▸ Eliminuje konieczność płacenia wyższych copayments w tzw. luce w pokryciu na leki – Donut Hole;
▸ Otwiera możliwość zmiany ubezpieczenia na leki lub planu Medicare Advantage raz na kwartał;
▸ Eliminuje konsekwencje płacenia wyższych dopłat za leki w tzw. luce w pokryciu (ang. coverage gap /donut hole).
Według danych dostępnych na stronie Medicare Rights Center na program Extra Help w roku 2021 mogą się zakwalifikować osoby, których roczne dochody nie przekroczą $19,140, zaś dla małżeństw mieszkających razem $25,860. Pod uwagę brane są też oszczędności osób starających się o ten program. I tak dla pojedynczej osoby oszczędności nie mogą przekraczać $14,790, a dla małżeństw $29,520. Do oszczędności zaliczane są: nieruchomości, które nie są stałym miejscem naszego zamieszkania (np. domy letniskowe lub dochodowe), depozyty na kontach bankowych, certyfikaty, akcje spółek giełdowych, obligacje, fundusze inwestycyjne, konta IRA i posiadana przez nas gotówka. Nie są natomiast brane pod uwagę np. ubezpieczenie na życie, posiadane samochody czy biżuteria.
Wystąpić o program Extra Help możemy na kilka sposobów. Proces ten odbywa się poprzez kontakt z biurem Social Security Administration. Osoby, które właśnie przystąpiły do Medicare otrzymują drogą pocztową, gotową do wypełnienia i odesłania aplikację oznaczoną numerem SSA-1020B. Aplikację tę można również złożyć przez Internet na stronie www.socialsecurity.gov/i1020 lub dzwoniąc do lokalnego biura tej instytucji. O program Extra Help mogą się starać w dowolnym momencie wszystkie osoby posiadające Medicare, niezależnie od tego jak długo są jego posiadaczami. Musimy oczywiście spełniać opisane powyżej warunki dochodowe i oszczędnościowe. Jeżeli program Extra Help zostanie nam przyznany powinniśmy każdego roku pod koniec sierpnia lub na początku września otrzymywać z biura Social Security Administration formularz, który jest wnioskiem o przedłużenie go na kolejny rok. Formularz ten nosi nazwę Review of Your Eligibility for Extra Help i jest oznaczony symbolem SSA 1026B. Powinniśmy go odesłać w przeciągu 30 dni do biura SSA, gdzie zostanie podjęta decyzja o jego przedłużeniu, zmianie poziomu dofinansowania lub odmowie na kolejny rok.
Jeżeli Social Security wyda pozytywną decyzję otrzymamy wówczas pismo tzw. Notice of Award, w którym określony zostanie poziom dofinansowania (pełny lub częściowy). W przypadku odmowy biuro Social Security wyśle nam pismo zatytułowane Notice of Denial. Zdarza się też tak, że program ten jest niektórym osobom zatwierdzany automatycznie. Najczęściej są to osoby, którym przysługuje jakaś forma stanowego dofinansowania np. Medicaid, Medicare Savings Program lub SSI.
Program Extra Help jest szczególnie pomocny dla osób przyjmujących drogie lekarstwa np. tzw. markowe lub specjalistyczne, które nie mają generycznych zamienników. Obniżki dopłat, tzw. copayments są wówczas bardzo znaczące. Lekarstwa, za które musielibyśmy dopłacać kilkadziesiąt lub kilkaset dolarów mogą nas kosztować kilkanaście razy mniej.
W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat programu Extra Help, pomocy w wypełnieniu o niego aplikacji lub innych zagadnień związanych z Medicare można się ze mną kontaktować po bezpłatną konsultację pod numerem 773-620-5258.
Oliwier Wasilewski
Absolwent Politechniki Lubelskiej i Loyola University Chicago (MBA). Zagadnieniami ubezpieczeń Medicare zajmuje się już ponad dziesięć lat. Pracował dla UnitedHealthCare (oddział Medicare Solutions), jako manager niezależnych agentów ubezpieczeniowych i dyrektor rynków etnicznych na stan Illinois. Był odpowiedzialny za stworzenie kompleksowej strategii wprowadzenia produktów ubezpieczeń Medicare tej firmy na rynek polonijny. Asystował w przygotowaniu i tłumaczeniach materiałów edukacyjnych, sprzedażowych i marketingowych. Obecnie właściciel agencji ubezpieczeniowej Health Insurance Center i agent ubezpieczeniowy na stany IL, WI, FL i AZ. Po bezpłatne konsultacje proszę dzwonić.
773-620-5258
3410 N. Harlem Ave. Chicago
Comments (0)