Jajko – składnik naszej diety
Jajko – składnik naszej diety
Na temat uwzględniania w naszej diecie jajek – smażonych, gotowanych na twardo lub miękko dietetycy mieli różne zdanie, przeważnie negatywne.
W 1990 roku odkryto, że każde jajko, a w sumie to żółtko zawiera aż 210 mg cholesterolu. Dziś zdecydowanie przeważa opinia, że jajka należy dodać do naszego menu, gdyż w większości jest to tzw. dobry cholesterol.
A poza tym argumentem, dlaczego warto jeść jajka?
● Jajka są bardzo sycące, zwłaszcza te gotowane na twardo, dlatego można powiedzieć, że wspomagają nasze odchudzanie. W każdym jaju jest 6 g najwyższej jakości białka i cała masa innych składników odżywczych, więc dzięki temu dostarczamy organizmowi potrzebnych składników. A jeżeli dodamy do tego sok bogaty w witaminę C na pewno nie dopadnie nas tak szybko głód.
● Białko jajka ma też wpływ na wzmocnienie naszych mięśni.
● Jajka zawierają żelazo w najłatwiej przyswajalnej postaci, więc należy jeść je, aby zapobiec anemii. Gotowane jajko kurze zawiera 1,89 mg żelaza w 100 g, a samo żółtko – 2,73 mg/100 g. Więcej żelaza znajduje się w jajkach gęsich, kaczych i przepiórczych, najwięcej w indyczych – 4,1 mg/100 g. Dzienne zapotrzebowanie na żelazo wynosi 10-20 mg.
● Z kolei zawartość witamin A, B12 i selenu w jajku wzmacnia naszą odporność.
● Cholina poprawia warunki przepływu informacji, co przyczynia się do usprawnienia procesu zapamiętywania i odtwarzania zapamiętanych wiadomości. Pobudza układ nerwowy, wzmacniając zdolność koncentracji i zapamiętywania, ułatwia myślenie, zapewnia wyższą wydajność umysłową. Jajko zawiera prawie 1/3 dziennego zapotrzebowania, czyli wniosek jest prosty. Jedzenie jajek wpływa na poprawę naszej pamięci. Ale to nie wszystko. Cholina odgrywa kluczową rolę w rozkładzie aminokwasu zwanego homocysteiną, który ma wpływ na zmniejszenie ryzyka chorób serca.
● Jajka są znakomitym źródłem przeciwutleniaczy, luteiny i zeaksantyny, która odgrywa ogromną rolę w zachowaniu zdrowia narządu wzroku. Tak więc dieta bogata min. w jajka chroni wzrok i zapobiega rozwojowi zaćmy.
● Jajka wzmacniają kości i zęby, ponieważ są bogate w witaminę D, niezbędną do prawidłowego przyswajania wapnia.
● Jajka zawierają również cystatynę spowalniającą działanie enzymów wytwarzanych przez bakterie odpowiedzialne za stany zapalne, dlatego zwalczają zapalenie.
● Liczne witaminy, minerały i zawierające związki siarki aminokwasy obecne w jajkach poprawiają stan skóry, włosów i paznokci co prowadzi do oczywistego wniosku, jedzmy jajka a będziemy lepiej wyglądać.
Jajka są niezwykle zdrowe i pełne witamin, ale mogą być siedliskiem salmonelli, bakterii wywołującej śmiertelne zatrucia. Bakterie giną w 60 st. C, więc jaja gotowane, obojętnie, na miękko czy na twardo, są całkowicie bezpieczne. Niestety zazwyczaj gotujemy jaja za długo, przez co tracą wiele składników odżywczych, a żółtko pokrywa się zielonoszarą powłoką z siarczku żelaza.
Jak prawidłowo ugotować jajko?
Jajka wkładamy do zimnej wody, tak aby były całkowicie zanurzone, doprowadzamy wodę do wrzenia. Jajko na miękko należy trzymać od 3 do 5 min od chwili zagotowania, na twardo tylko 10 min.
CONCILIO
Comments (0)