Polski paszport w systemie hybrydowym
Polski paszport w systemie hybrydowym
Stało się! Już w kwietniu 2021 roku możemy podjąć starania o polski paszport w innym niż dotychczas miejscu i poniekąd w nowym trybie.
Obywatele Meksyku od wielu lat korzystają z usług konsularnych na sesjach wyjazdowych, m.in. w kościołach i w instytucjach publicznych Wietrznego Miasta po rejestracji online. A my zaczynamy od wypełnienia wniosku na e-konsulat.gov.pl. Po ustaleniu terminu zgłaszamy się osobiście w celu odbioru odcisków palców. Można to wykonać w innej niż dotąd siedzibie, na północnej stronie Wietrznego Miasta. Oczywiście dotychczasowy adres i siedziba przy 1530 N. Lake Shore Drive w sercu Wietrznego Miasta są aktualne.
Pomieszczenia pracownikom Konsulatu RP w Chicago do wykonania niektórych czynności udziela oddział Polsko-Słowiańskiej Unii Kredytowej w Mount Prospect, IL. Zamiast chwalić i dziękować za umożliwienie usługi w tak dogodnym miejscu, pojawia się kolejny postulat. Mieszkańcy południowej strony Wietrznego Miasta także pragną otrzymać polski paszport bliżej miejsca zamieszkania.
Warto przypomnieć, że postulat wyjścia „władzy do ludu”, a w tym przypadku pracowników urzędu z ofertą wykonania usługi (lub jej części) do petentów był od dawna tematem rozważań zarówno pracowników ministerstwa spraw zagranicznych w Polsce, jak i działaczy miejscowych instytucji.
Urządzenie sesji wyjazdowej to jeden, niebagatelny aspekt. Natomiast organizacja pracy poza główną siedzibą, nawet tymczasowo, to zupełnie inne, poważne, logistyczne przedsięwzięcie. Jak długo delegatura Konsulatu RP będzie działać w Mt. Prospect? Najbardziej optymalnym wydaje się termin 3 miesięcy, a potem? Być może przedłużenie terminu, a jeśli nie to opcja usługi na południowej stronie miasta. A może kolejna siedziba?
I wreszcie wyrazy uznania, podziękowania pracownikom polskiej placówki dyplomatycznej w Wietrznym Mieście. Jeszcze tylko przypomnienie o warunkach przygotowania takiej wizyty; informacje znajdziemy na e-konsulat, ze zmianą co do opłat od czynności w sprawach paszportowych, polegających na wyłączeniu obrotu gotówkowego. O ten rodzaj współpracy Konsula RP z Polonią starania podejmowali znani politycy i działacze zarówno z Polski, jak i z Illinois, NY oraz innych stanów, gdzie pulsuje życie naszych rodaków. Ale to tu, w Wietrznym Mieście, nawet podczas pandemii udało się spełnić niejeden sen polsko-amerykańskich obywateli o polskim paszporcie.
Marta Blicharska,
mail: bmz669@juno.com
Comments (0)