50-lecie pracy twórczej Alicji Szymczyk
50-lecie pracy twórczej Alicji Szymczyk
Alicja Szymczyk w tym roku obchodzi 50-lecie pracy twórczej i 25-lecie działalności artystycznej w Wietrznym Mieście. W Związku Klubów Polskich odbyła się uroczystość jubileuszowa tej znanej scenarzystki, poetki, malarki, etnografa, animatorki i znawczyni kultury ludowej. Przy okazji pani Alicja świętowała także 70 urodziny.
Na uroczystości byli obecni przede wszystkim przyjaciele Alicji Szymczyk, czyli członkowie z założonego przez jubilatkę Teatru Ludowego “Rzepicha” oraz Zrzeszenia Literatów Polskich im. św. Jana Pawła II. Życzenia, gratulacje, dyplomy i kwiaty złożyli również prezesi i przedstawiciele kilku organizacji polonijnych. W okolicznościowym programie artystycznym przypomniane zostały także fragmenty najważniejszych spektakli i sztuk teatralnych, których pani Alicja była autorką. Odbyła również się promocja najnowszego tomiku poetyckiego “Z pędzącego pociągu życia”, trzynastego tomiku wydanego na obczyźnie, w którym przewijają się wątki religijne, patriotyczne i historyczne.
Alina Szymczyk pochodzi z Lubelszczyzny. W Polsce przez prawie 30 lat pracowała w różnych placówkach kulturalnych. Była inicjatorką Ogólnopolskiego Festiwalu “Dziecko w Folklorze”, prowadziła imprezy folklorystyczne min. Międzywojewódzki Przegląd Zespołów, Teatrów i Kapel „O pawie pióro i gliniany dzbanek”, Ogólnopolskie Konfrontacje Artystyczne “Sceny Ludowej”, Przegląd Kabaretów Wiejskich w Chełmie oraz Międzywojewódzkie Dożynki w Radomyślu koło Tarnowa. Należała do krajowego Klubu “Kabaretów Wiejskich” oraz Klubu Niezależnych Poetów “Liberum Arbitrum”. Wydała monografię “Baranów i okolice”, “Baranowskie jubileusze” oraz kilka tomików poezji. Za swoją działalność otrzymała wiele nagród i wyróżnień, w tym odznakę “Zasłużony Działacz Kultury. Po przyjeździe do Chicago czynnie zaangażowała się w życie kulturalne i krzewienie kultury ludowej wśród Polonii. Wraz z założonymi przez siebie Teatrem Ludowym “Rzepicha” oraz Zrzeszeniem Literatów Polskich im. Jana Pawła II wystawiła liczne spektakle religijne, patriotyczne i ludowe w Jezuickim Ośrodku Milenijnym, a także dla Związku Klubów Polskich w Chicago. Były arcybiskup Chicago, śp. kardynał Francis George odznaczył ją Medalem za Zasługi dla Kościoła.
Comments (0)