Letnie choroby
Letnie choroby
Lato kojarzy nam się głównie z wakacjami, wypoczynkiem, piękną pogodą oraz relaksem, ale okazuje się, że to także czas, kiedy mogą „dopaść nas” różne dość uciążliwe choroby. Tak więc na co chorujemy najczęściej letnią porą?
▸ ANGINA
Nagły ostry ból gardła, który nie chce minąć, wysoka temperatura, osłabienie i zmęczenie to typowe objawy anginy. Jej przyczyną jest najczęściej szok termiczny spowodowany nagłymi zmianami temperatur, którego następstwem jest obniżenie odporności. Angina jest chorobą zaraźliwą i często trudną do wyleczenia. Wywołują ją bakterie paciorkowce, ale również gronkowce, pneumokoki lub Haemophilus influenzae. Zaatakowane migdałki powiększają się i pojawiają się na nich naloty ropne. Nieleczona lub nieprawidłowo leczona angina prowadzi do groźnych powikłań, łącznie z zapaleniem mięśnia sercowego czy sepsą. Leczy się ją antybiotykami, ale w apteczce warto mieć szałwię do sporządzenia wywaru, którym płucze się gardło, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, spraye do gardła łagodzące ból.
▸ OPRYSZCZKA WARGOWA
Wirus opryszczki (Herpes simplex typu 1) po wniknięciu do organizmu zagnieżdża się w układzie nerwowym i pozostaje tam w stanie uśpienia. Uaktywnia się w sprzyjających okolicznościach, czyli przede wszystkim gdy organizm jest nieodporny i osłabiony. Niektórzy nosiciele wirusa chorują na opryszczkę raz na kilka lat, inni nawet kilka razy w miesiącu. W lecie opryszczkę może uaktywnić szok termiczny np. picie lodowatych napojów w upalne dni lub promieniowanie UV. W apteczce powinniśmy mieć pomadki do ust z filtrami UV, kremy lub plastry na opryszczkę, leki przeciwwirusowe zawierające acyklowir zwalczający wirusa opryszczki.
▸ DOLEGLIWOŚCI GASTRYCZNE
Podróże oznaczają zazwyczaj spore zmiany w żywieniu, które są szokiem dla naszego układu pokarmowego i są przyczyną problemów gastrycznych. Biegunka podróżnych to choroba, która atakuje głównie turystów, a odpowiadają za nią obce, nieznane naszemu układowi immunologicznemu drobnoustroje. Objawy przypominają grypę żołądkową, czyli są to przede wszystkim dolegliwości gastryczne (biegunka, wymioty), którym mogą towarzyszyć osłabienie, uczucie rozbicia, także bóle mięśniowe, a nawet gorączka. Inne, mniej groźne i uciążliwe dolegliwości gastryczne typowe dla okresu letniego to min. niestrawność, bóle żołądka czy zaparcia. Koniecznie powinniśmy mieć przy sobie krople żołądkowe, tabletki na biegunki i niestrawność, środki wspomagające regenerację wątroby, węgiel leczniczy przeciw biegunce, probiotyki oraz preparaty dostarczające elektrolitów i glukozy, środki przeciwgorączkowe.
▸ UDAR SŁONECZNY
Udar jest reakcją całego organizmu na przegrzanie oraz utratę wody. Objawia się silnym osłabieniem, sennością, bólami i zawrotami głowy, przyspieszeniem pulsu, gorączką, dreszczami, nudnościami, w wielu przypadkach także oparzeniami skóry. Jeżeli ktoś doznał udaru należy go natychmiast umieścić w chłodnym, zacienionym pokoju, podać chłodną wodę do picia (może być lekko osolona), przygotować zimne okłady lub chłodną kąpiel. Jeżeli ktoś stracił przytomność najlepiej wezwać jest lekarza. Nigdy nie należy choremu podawać napojów kofeinowych ani alkoholu. Nie poleca się również podawania środków przeciwgorączkowych, zwłaszcza w pierwszym okresie po porażeniu. W przypadku udaru powinniśmy stosować chłodne kompresy, podawać preparaty elektrolitowe z wodą.
▸ CHOROBA LOKOMOCYJNA
Choroba lokomocyjna zwana inaczej kinetozą lub chorobą ruchu, najczęściej dotyka dzieci, czasami jednak zmagamy się z nią przez całe życie. Występuje podczas jazdy samochodem, autobusem i statkiem, niektóre osoby cierpią też w pociągach i innych pojazdach. Zaburzenie to wywoływane jest nadmiernym pobudzeniem błędnika – narządu znajdującego się w uchu wewnętrznym. Nasz organizm odczuwa wtedy dyskomfort, reaguje złym samopoczuciem, nadmierną potliwością, nudnościami, wymiotami. Aby skutecznie przeciwdziałać chorobie należy mieć leki na bazie dimenhydrynatu, leki na bazie prometazyny, naturalne środki zawierające imbir.
CONCILIO
Comments (0)