Bezpieczne opalanie
Bezpieczne opalanie
Słoneczko na dobre zagościło w Chicago i coraz częściej myślimy o wyjściu na plażę, odpoczynku przy szumie jeziora Michigan, a przy okazji o nabraniu pięknej opalenizny. Dziś kilka porad, jak opalać się z przysłowiową „głową”, czyli tak, aby sobie nie zaszkodzić!
Skóra muśnięta słonecznymi promieniami wygląda ładniej i zdrowiej, a kąpiele słoneczne mogą być świetnym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji skóry. Zanim wybierzesz się na plażę lub do ogródka na leżak, zapoznaj się z poniższymi zasadami bezpiecznego opalania:
● Opalaj się w bezpiecznych godzinach – jeśli planujesz opalanie, to zrób do w godzinach porannych – przed 11 rano albo po godzinie 3 po południu. Między 11 rano a 3 po południu promieniowanie słoneczne jest najbardziej szkodliwe, a Twoja skóra jest wtedy narażona na słoneczne poparzenia.
● Dostosuj krem do swoich potrzeb – bezpieczne opalanie to świadome opalanie, dlatego pozbądź się wszystkich przeterminowanych kosmetyków, które zamiast pomóc Twojej skórze, mogą jej zaszkodzić. Wybierając nowy krem z filtrem, pamiętaj o specyfice swojej skóry. Jeżeli masz tendencję do szybkiego opalania się, koniecznie wybierz krem z największym filtrem. Nie zapominaj także o pielęgnacji skóry po opalaniu.
● Stosuj krem ochronny co 2-3 godziny – raz nałożony krem nie zapewni ochrony na cały dzień, zwłaszcza gdy się kąpiesz, wycierasz ręcznikiem lub mocno pocisz. Aby zwiększyć bezpieczeństwo aplikuj krem co 2-3 godziny.
● Używaj kremów z filtrem nawet w czasie pochmurnych dni – chmury nie chronią przed promieniowaniem UV, dlatego stosowanie kremów z filtrem zalecane jest przez cały rok.
● Pij dużo płynów – w ciepłe i upalne dni organizm traci jeszcze więcej wody i nietrudno o odwodnienie, które utrudnia regenerację skóry i zwiększa ryzyko udaru słonecznego. Oprócz wody warto pić soki owocowo-warzywne oraz spożywać soczyste owoce, takie jak np. arbuz.
● Chroń głowę i twarz – podczas opalania pamiętaj o prawidłowej ochronie głowy i twarzy. Brak odpowiedniej ochrony głowy przy długiej ekspozycji na słońce może zakończyć się udarem słonecznym. Głowę przed promieniowaniem możesz łatwo i skutecznie chronić za pomocą czapki, kapelusza lub jasnej chustki.
● Nawilżaj skórę po opalaniu – opalanie, zwłaszcza intensywne, powoduje wysuszenie skóry. Aby uniknąć tego problemu, po każdej dłuższej ekspozycji na słońce nawilżaj skórę balsamem lub olejem, np. kokosowym, migdałowym.
● Ochraniaj wrażliwe miejsca – na szczególną uwagę podczas opalania zasługują znamiona i wrażliwe miejsca, takie jak skóra głowy, kark, dekolt, twarz, uszy, plecy i podbicia stóp.
● Rozsądnie opalaj twarz – skóra twarzy jest narażona na stały kontakt z promieniowaniem UV, przez co jest zdecydowanie bardziej podatna na jego negatywne działanie. Najczęstszym problemem jest pojawienie się przebarwień, zaostrzenie zmian trądzikowych czy przyspieszenie procesów starzenia się skóry. Aby uniknąć tych wszystkich nieprzyjemności warto sięgać po kremy z filtrem. Dodatkową ochroną przeciwsłoneczną jest korzystanie z podkładów, w których znajdują się filtry.
● Zwróć uwagę na zażywane leki – związek pomiędzy zażywanymi lekami a opalaniem nie dla wszystkich jest oczywisty. Niektóre z nich są fotouczulające. Część substancji może przyczynić się do większej podatności skóry na działanie promieni słonecznych, co skutkować może poparzeniami lub wystąpieniem przebarwień. Bezpośrednio przed opalaniem nie powinno się używać dezodorantów, perfum, wód toaletowych czy innych preparatów nie przeznaczonych do opalania. Mogą one wchodzić w reakcję ze słońcem, co spowoduje pojawienie się plam i przebarwień na skórze.
● Unikaj solarium – opalanie w solarium to szybki i wygodny sposób na opaleniznę, jednak nie jest to zbyt zdrowa metoda. Jeśli jednak wybierzesz solarium zamiast promieni słonecznych, pamiętaj o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa i odpowiedniej pielęgnacji oraz nawilżeniu ciała.
Miłego odpoczynku!
MK
Comments (0)