Zadbać o zdrowie psychiczne po pandemii
Zadbać o zdrowie psychiczne po pandemii
Codziennie powiększa się liczba osób zaszczepionych na COVID-19 i spada liczba zachorowań. Nie wiemy czy to już ostatecznie koniec pandemii, ale znoszone zostają kolejne obostrzenia. Można już nie zakładać maseczek w miejscach publicznych, zjeść obiad w restauracji lub spotkać się w większym gronie znajomych. Pomimo, że wszyscy czekaliśmy na to od miesięcy, wiele osób przeżywa trudności z odnalezieniem się w nowej rzeczywistości.
Na myśl o wychodzeniu z domu, powrocie do pracy lub życia społecznego odczuwają lęk, niepewność i niechęć. Doświadczają problemów z koncentracją, zmęczeniem, obniżonym nastrojem. Czują się bezradni i nie wiedzą, jak powrócić do „normalnego życia.” Te doświadczenia są udziałem tysięcy ludzi na całym świecie i nie ma w nich nic nienormalnego. Jest to skutek wyczerpania psychicznego w reakcji na pandemię i drastyczną zmianę warunków życia. Proces adaptacji do tej trudnej sytuacji dla wielu osób był niezwykle stresujący i okazał się ogromnym obciążeniem psychicznym. Dlatego teraz należy dać sobie czas na powrót do normalności i być dla siebie bardziej wyrozumiałym. Należy pamiętać, że nie musimy natychmiast tworzyć wielkich planów i na siłę korzystać z możliwości, które daje aktualne zniesienie ograniczeń. Samo przyznanie się sobie, że mam się nie najlepiej i potrzebuję czasu, aby się to zmieniło, przynosi ulgę. Ważne jest, aby świadomie zadbać o swoje zdrowie psychiczne po pandemii.
W tym celu proponuję posłużyć się koncepcją Zdrowego Półmiska Umysłowego (Healthy Mind Platter) stworzoną przez dr Daniela J. Siegela, profesora psychiatrii na Uniwersytecie Kalifornijskim Los Angeles, wykładowcy i autora książek cenionych przez czytelników na całym świecie. Poprzez analogię do piramidy żywieniowej, a dokładnie jej zrewidowanej wersji Talerza Zdrowego Odżywiania Daniel J. Siegel stworzył Zdrowy Półmisek Umysłowy. Składa się on z siedmiu podstawowych czynności umysłowych, które są potrzebne dla utrzymania równowagi i dobrostanu psychicznego i fizycznego. Zdaniem autora na tym półmisku powinny znaleźć się następujące „składniki odżywcze”:
▸ Czas Skupienia Uwagi (Focus Time) – to czas, w którym koncentrujemy się na zadaniach prowadzących do konkretnego celu. Podejmujemy wyzwania związane z pracą lub nauką.
▸ Czas Zabawy (Play Time) – to czas na pozwolenie sobie na spontaniczność lub kreatywność. Beztroska i cieszenie się nowymi doświadczeniami.
▸ Czas Odpoczynku (Down Time) – to czas, kiedy nic nie musisz. Nie skupiasz się nad niczym konkretnym. Pozwalasz odpłynąć myślom tam, gdzie chcesz. Robisz to, na co masz akurat ochotę.
▸ Czas dla Wnętrza (Time-In) – to czas dla siebie samego, zatrzymanie nad sobą. Obserwacja swoich emocji. Skupienia na swoim wnętrzu, myślach, uczuciach. Dla niektórych będzie to medytacja, dla innych czas na duchowe doznania.
▸ Czas Kontaktu z Innymi (Connecting Time) – skupienie na relacjach, na innych ludziach. Kontakt z bliskimi. Budowanie więzi. Bliskość emocjonalna z innymi, rozmowa.
▸ Czas Aktywności Fizycznej (Physical Time) – regularna aktywność fizyczna powinna być dopasowana do naszego stanu zdrowia, możliwości i stylu życia. Dzięki aktywności fizycznej wprowadzamy organizm na wyższe obroty i dotleniamy ciało.
▸ Czas Snu (Sleep Time) – sen to odpoczynek i regeneracja dla układu nerwowego. Warto zadbać o jego ilość, jak i jakość.
Zaletą metody Zdrowego Półmiska Umysłowego jest jej uniwersalność. Pozwala na utrzymanie zdrowia psychicznego i równowagi umysłowej. Stosunkowo łatwo można ją wdrożyć w codziennym życiu i tym samym zadbać o dobrostan psychiczny. Zastosowana w kryzysie emocjonalnym pomaga zaadaptować się szybciej do zmieniających warunków oraz poprawić ogólne funkcjonowanie.
Jeśli mimo starań Twoja kondycja psychiczna nie zmienia się albo pogarsza, jeśli doświadczasz coraz większych trudności w codziennym funkcjonowaniu, warto skorzystać ze wsparcia specjalisty – psychoterapeuty lub psychiatry.
Angelika Danek – LCSW, CRADC
Psycholog-psychoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Loyola w Chicago. Kieruje zespołem doświadczonych specjalistów oferujących profesjonalną pomoc psychologiczną dzieciom, młodzieży i dorosłym w prywatnej klinice AMBH.
Tel. (773) 313-3757
wwww.ambh.org
6650 N Northwest Hwy, Ste 215, Chicago, IL 60631
Comments (0)