Ciekawostki o Dniu Niepodległości
Ciekawostki o Dniu Niepodległości
Dla wielu osób 4 lipca jest pretekstem do relaksu w słońcu, wypicia kilku drinków i obejrzenia fajerwerków z rodziną i przyjaciółmi, ale historia Dnia Niepodległości jest o wiele bogatsza i bardziej ekscytująca, niż można by przypuszczać.
Oto kilka faktów o urodzinach Stanów Zjednoczonych:
● Tak naprawdę niepodległość nie została ogłoszona 4 lipca
Jedno z największych nieporozumień związanych z 4 lipca leży w nazwie i dacie. Powszechnie uważa się, że Ameryka ogłosiła swoją niepodległość od Wielkiej Brytanii 4 lipca 1776 roku. Jednak w rzeczywistości oficjalne głosowanie odbyło się dwa dni wcześniej, a “Deklaracja” została opublikowana w gazetach 4 lipca.
● Projekt 50-gwiazdkowej flagi narodził się w Lancaster, Ohio
W 1958 r. nauczyciel historii przydzielił klasie zadanie przeprojektowania flagi narodowej w związku z przyłączeniem Alaski i Hawajów do USA. Robert G. Heft, który miał wtedy 16 lat, zaprojektował nową flagę, używając starej 48-gwiazdkowej flagi oraz wartego $2,87 niebieskiego i białego materiału. Za swój projekt otrzymał ocenę B-minus, którą podważył wysyłając go do Waszyngtonu, gdzie miał być rozpatrzony przez prezydenta Dwighta D. Eisenhowera i wygrał. Projekt Hefta stał się oficjalną flagą w 1960 roku.
● 150 milionów hot-dogów
Według National Sausage and Hot Dog Council (NHDSC), oczekuje się, że Amerykanie zjedzą 150 milionów hot dogów podczas święta 4 lipca.
● Tylko dwóch mężczyzn podpisało Deklarację Niepodległości 4 lipca 1776 roku
Charles Thompson i John Hancock byli jedynymi dwoma mężczyznami, którzy faktycznie podpisali Deklarację Niepodległości 4 lipca 1776 roku. Pozostałych 54 delegatów podpisało ją w ciągu następnego miesiąca.
● Jeden sygnatariusz odwołał swoje poparcie
Richard Stockton, prawnik z New Jersey, stał się jedynym sygnatariuszem Deklaracji Niepodległości, który odwołał swoje poparcie dla rewolucji po tym, jak został schwytany przez Brytyjczyków w listopadzie 1776 roku i wtrącony do więzienia.
● Średni wiek sygnatariuszy wynosił 45 lat
Spośród 56 sygnatariuszy najmłodsi, Thomas Lynch Jr. i Edward Rutledge z Karoliny Południowej, mieli zaledwie 26 lat. Z kolei Benjamin Franklin z Pensylwanii był najstarszym sygnatariuszem – miał 70 lat.
● Fajerwerki – amerykańska tradycja sięgająca 1777 r.
Fajerwerki stały się tradycją Dnia Niepodległości już od pierwszej rocznicy w 1777 roku. John Adams napisał w liście do swojej żony, Abigail, że chciałby, aby Dzień Niepodległości był obchodzony z pompą, paradą, pokazami i “iluminacjami”.
● Amerykanie kochają fajerwerki
Według American Pyrotechnics Association, Amerykanie wydają ponad 1 miliard dolarów na fajerwerki każdego roku. Z tego tylko 10% pokazów fajerwerków jest odpalanych profesjonalnie, co prawdopodobnie odpowiada za około 12,900 wizyt na pogotowiu związanych z urazami po wystrzeleniu fajerwerków.
● Podwójna dawka rumu dla żołnierzy
W drugą rocznicę Dnia Niepodległości w 1778 roku amerykańskie wojska walczyły w wojnie rewolucyjnej. W tym czasie George Washington zamówił podwójną porcję rumu dla amerykańskich żołnierzy, aby uczcić to święto.
● Noszenie Old Glory narusza Kodeks Flagi Stanów Zjednoczonych
Ilu z was posiada T-shirt, ręcznik plażowy, szorty, opaskę na głowę lub jakikolwiek inny przedmiot z flagą USA? Okazuje się, że kupując takie produkty naruszacie Kodeks Flagi Stanów Zjednoczonych, który stanowi, że jeśli nosisz jakikolwiek artykuł handlowy, na którym jest wydrukowana, namalowana, przymocowana lub w inny sposób umieszczona flaga i robisz to w celu reklamowania, zwracania uwagi, dekorowania, oznaczania lub wyróżniania artykułu to naruszasz kodeks.
● Dziwaczna 50. rocznica
Thomas Jefferson, lat 82 i John Adams, lat 90 – obaj zmarli 4 lipca 1826 roku w odstępie pięciu godzin od siebie w 50. rocznicę podpisania Deklaracji Niepodległości.
MK
Comments (0)