Powiększone migdałki
Powiększone migdałki
Migdałki stanowią barierę dla czynników chorobotwórczych takich, jak bakterie, wirusy czy grzyby. Chronią przed ich wnikaniem do dalszych odcinków układu oddechowego i pokarmowego, jednakże często dochodzi także do ich zapalenia, z którego mogą rozwijać się inne, nawet bardzo poważne choroby.
Migdałki umiejscowione w jamie ustnej i gardle wchodzą w skład tzw. pierścienia gardłowego Waldeyera, który tworzą migdałek gardłowy, migdałki trąbkowe, migdałki podniebienne, migdałek językowy, grudki chłonne rozproszone w błonie śluzowej gardła oraz pasma boczne tkanki chłonnej zlokalizowane na tylnej ścianie gardła.
Kiedy zauważamy, że migdałki są powiększone i opuchnięte nie powinniśmy lekceważyć tego. Jak się okazuje, przyczyn obrzęku może być kilka i związane są one często z różnymi chorobami, które wymagają leczenia w gabinecie lekarskim.
▸ Angina – najczęściej wywołuje ją zakażenie paciorkowcem i świadczy o zapaleniu gardła o podłożu bakteryjnym. Typowe objawy towarzyszące temu schorzeniu to problemy z przełykaniem, brzydki zapach z ust czy chrypka. W przypadku infekcji bakteryjnej domowe sposoby mogą okazać się nieskuteczne, więc konieczna jest wizyta u lekarza i zastosowanie antybiotyków.
▸ Kamienie migdałkowe – te małe grudki, składające się z resztek jedzenia, obumarłych tkanek i wydzieliny spływającej z zatok zbierają się w zakamarkach migdałków i powodują nieprzyjemne odczucie, jakbyśmy mieli coś w gardle. Poza tym kamienie są jedną z przyczyn nieświeżego zapachu z ust. Najczęstszą metodą na pozbycie się tej dolegliwości jest płukanie ust preparatem antybakteryjnym, można także usunąć je przy pomocy patyczków higienicznych lub za pomocą lasera w gabinecie lekarskim.
▸ Refluks krtaniowo-gardłowy – najpopularniej określany jako „uczucie guli” w gardle. Refluksem określa się stan, kiedy treść żołądkowa o kwaśnym odczynie dociera aż do gardła i krtani. To właśnie może spowodować opuchliznę migdałków, któremu towarzyszy także suchy kaszel, chrypka (zwłaszcza po przebudzeniu), nieprzyjemny zapach z ust. Objawy te wymagają leczenia u lekarza.
▸ Alergie – alergeny, takie jak kurz czy zanieczyszczenia nie wywołują powiększenia migdałków, jednak są przyczyną zapalenia zatok. Podczas infekcji zatok tylną ścianą gardła spływa wydzielina i to ona może być przyczyną obrzęku migdałków.
▸ Choroby weneryczne – kiła i rzeżączka, to choroby których objawy występują w gardle. Objawem syfilisu są wrzody pojawiające się z tyłu gardła, które powodują obrzęk migdałków, natomiast jeżeli chodzi o rzeżączkę najczęściej występuje ból jamy ustnej i pieczenie w gardle. Aby potwierdzić, że opuchnięte migdałki są wynikiem rozwijającej się choroby wenerycznej należy najpierw zrobić wymaz z gardła, a potem konieczne będzie leczenie antybiotykami przepisanymi przez lekarza.
▸ Nowotwory – nowotwory migdałków prawie zawsze występują po jednej stronie. Towarzyszy im ból, opuchlizna, krwawienie oraz guzki na szyi. Zdarza się jednak, że rak migdałków nie daje tak specyficznych objawów. Na ten nowotwór najbardziej narażone są osoby, które palą papierosy i nadużywają alkoholu. Obrzęk migdałków może być też sygnałem alarmowym chłoniaka. W przypadku tej choroby, najczęściej występują również guzy na węzłach chłonnych na szyi, w pachwinach i pod pachami.
CONCILIO
Comments (0)