Dlaczego kąsają nas komary
Dlaczego kąsają nas komary
Chociaż komary kąsają każdego, to niektórzy ludzie mają z tymi owadami szczególny problem, komary lgną do nich chmarami.
Niektórzy ludzie po prostu przyciągają komary i powinni w związku z tym lepiej chronić ciało odzieżą i częściej stosować repelenty, ale naukowcy znaleźli także kilka typowych powodów, które powodują, że ktoś jest chętniej atakowany i gryziony.
- Komary wabi estradiol, żeński hormon płciowy z grupy estrogenów, dlatego kobiety, które mają wyższy poziom estradiolu we krwi są częściej gryzione.
- Komary w dużej mierze kierują się sygnałami wzrokowymi, przyciąga je ruch, a także ciemny ubiór, więc na ich ataki narażone są osoby ubrane na czarno, granatowo i czerwono.
- Komary dwa razy częściej gryzą osoby z grupą krwi 0. Nieco mniejszym zainteresowaniem wśród komarów cieszą się posiadacze grupy krwi B, natomiast grupa krwi A wydaje się najmniej atrakcyjna dla komarów, a że 85% ludzi wydziela przez skórę sygnał chemiczny wskazujący na to, jaką mają grupę krwi, więc komary łatwo odnajdują ofiarę.
- Komary częściej gryzą kobiety w ciąży, ponieważ ciężarne mają w oddechu o 21% wyższą zawartość dwutlenku węgla niż inne osoby, a także wyższą o ok. 0,5 st. C temperaturę ciała.
- Komary wybierając ofiary kierują się także genetyką. Ludzie, których organizmy wytwarzają wyższe stężenie kwasu moczowego i którzy wydychają więcej dwutlenku węgla, a także którzy mają wysokie stężenie steroidów lub cholesterolu na powierzchni skóry są „ulubionymi kąskami”.
- Komary uwielbiają także ciepłą skórę. Wyższą temperaturę mają nie tylko osoby z gorączką, ale też kobiety ciężarne i osoby uprawiające sport, u których nasila się metabolizm i wzrasta wyzwalanie ciepła.
- Komary uwielbiają mieszaninę kwasu mlekowego, kwasu moczowego, amoniaku i innych związków będących składnikami potu, dlatego osoby silnie się pocące narażone są na ukąszenia.
- Komary czują dwutlenek węgla, który wydycha człowiek nawet z odległości 50 metrów, stąd osoby dorosłe, otyłe i wysokie częściej są kąsane.
- Komary atakują też częściej osoby, które spożyły alkohol.
- Komary wabią bakterie, a te można znaleźć na ciele ludzkim. Najchętniej atakują więc kostki nóg i stopy, gdzie drobnoustrojów jest zazwyczaj pod dostatkiem.
Eksperci wskazują, że od ok. godz. 5 – 6 rano (czyli pory, gdy robi się jasno) do ok. 9, a później wieczorami komary najczęściej są aktywne i gryzą. Gdy jest pochmurno, wtedy mogą być aktywne nawet przez cały dzień. Gdy komar nas kąsa, wpuszcza do organizmu odrobinę śliny, która zapobiega krzepnięciu krwi, ale działa też alergizująco i lekko zapalnie. Zawiera ona bowiem białka, a niektóre spośród z nich to alergeny. W kontakcie z nimi organizm zaczyna wydzielać histaminę i w efekcie powstaje czerwony swędzący bąbel. U niektórych bąbel znika dość szybko, inni, zwłaszcza ci, którzy nie mogą powstrzymać się przed drapaniem cierpią przez dłuższy czas. Lekarze przestrzegają, aby nie drapać miejsca ukąszenia, ponieważ pod paznokciami znajdują się bakterie, które mogą doprowadzać do zakażenia bakteryjnego w miejscu ukąszenia, a powstałe nadżerki opóźniają gojenie.
Jak zatem skutecznie jednak radzić sobie z uciążliwymi skutkami ich ugryzień, a przede wszystkim ze świądem? Swędzenie zazwyczaj załagodzą kremy i żele przeciwhistaminowe. Jeżeli doszło do zakażenia pogryzionego miejsca lekarz może zalecić miejscowe zastosowanie sterydów. Jeżeli mówimy o naturalnych metodach to zalecany jest aloes z jego łagodzącym działaniem. Likwiduje on stany zapalne, nawilża i łagodzi zaczerwienioną skórę. Ciepłe, świeżo zaparzone torebki zielonej lub czarnej herbaty przyłożone na miejsce ukąszenie zmniejszają obrzęk i ból. Kostki lodu z kolei zmniejszają naczynia krwionośne, hamują wydzielanie histaminy, co zmniejsza zdecydowanie swędzenie. Kilka listków bazylii roztartych w dłoniach i przyłożonych na zaczerwienione miejsce schłodzi i zmniejszy bolesność, a ponieważ w swoim składzie posiada też i mentol chłodzi i koi. Pasta z sody oczyszczonej (soda wymieszana z małą ilością wody) przyłożona na ukąszone miejsce ma działanie przeciwobrzękowe.
CONCILIO
Comments (0)