34. Piesza Polonijna Pielgrzymka Maryjna
34. Piesza Polonijna Pielgrzymka Maryjna
To już po raz 34. wierni wyruszyli w polonijnej pielgrzymce z Chicago do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville.
W tym roku pielgrzymka odbyła się w dniach 7-8 sierpnia. Hasłem pielgrzymów były słowa zaczerpnięte z „Dziennika Duchowego” błogosławionego o. Franciszka Marii od Krzyża Jordana, założyciela salwatorianów „Maryjo Tyś moją Królową”. Uczestnicy nie mieli łatwego zadania, ponieważ podczas minionego weekendu warunki pogodowe były dość trudne dla maszerujących – było gorąco i duszno, pomimo tego około 4 tysiące osób zdecydowało się na udział w pielgrzymce. Organizatorzy zadbali więc, aby nie zabrakło wody, suchego prowiantu i pomocy medycznej dla każdego potrzebującego.
Inauguracyjna msza święta odbyła się tradycyjnie w kościele Świętego Michała na południu Chicago. Niestety, kościół ten w tym roku po raz ostatni otworzył swoje drzwi dla pielgrzymów. Stąd po zakończeniu mszy wyruszyła pielgrzymka w stronę Klasztoru Karmelitów Bosych w Munster IN. W Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej odbyła się msza św. w Grocie i nocne czuwanie. Tak zakończył się dzień pierwszy.
Wczesnym porankiem w niedzielę pielgrzymi wyruszyli w dalszą drogę, aby krótko po 12 w południe dotrzeć przed oblicze Matki Boskiej Częstochowskiej. To tutaj, w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merillville na pielgrzymów czekali najbliżsi, którzy nie mogli, a może bali się trudu pielgrzymowania. W sanktuarium odbyła się uroczysta msza św. wieńcząca 2-dniowy marsz, podczas którego pielgrzymi pokonali 32 mile.
W grupie kapłanów koncelebrujących mszę pielgrzymkową w Merrillville znaleźli się biskup Witold Mroziewski, pierwszy polski biskup z diecezji Brooklyn w Nowym Jorku oraz biskup Robert J McClory, goście honorowi 34 pielgrzymki, ks. Mikołaj Markiewicz, ks. Bronisław Jakubiec, ks. Łukasz Pyka, ks. Krzysztof Janicki, ks. Marek Smułka. Ideą pielgrzymki do sanktuarium jest nie tylko podtrzymywanie polskiej tradycji duchowej, ale także celebracja kultu maryjnego oraz podziękowania i modlitwy w intencjach ważnych dla wiernych.
Ja co roku niesiono dary, które składane były podczas mszy. Wśród uczestników spotkać można było Konsula Generalnego RP Piotra Semeniuka z rodziną, Piotra Kempińskiego i Adama Kozielca odpowiedzialnych za logistykę, przedstawicieli fundacji You Can By My Angel oraz Jaśmin.
Jak nam powiedzieli uczestnicy pielgrzymki – w tym roku bardzo widoczna była grupa młodych ludzi, co napawało wiarą i optymizmem, w tych trudnych dla nas wszystkich czasach. Polonijna młodzież nie tylko ze śpiewem i modlitwą na ustach pokonywała kolejne etapy pielgrzymowania, ale także po nabożeństwach oraz na postojach oddawała się radosnemu wyznaniu wiary.
Tegoroczna pielgrzymka była także poświęcona pamięci kapłana salwatorianina ks. Józefa Zuziaka, założyciela, organizatora i czynnego uczestnika pieszych pielgrzymek, który swoją grą na harmonijce dodawał sił pielgrzymom, zagrzewał do dalszego maszerowania i szczerej modlitwy. Ksiądz Józef odszedł na wieczny spoczynek po ciężkiej chorobie 27 lipca 2021 roku w domu opieki Sióstr Albertynek w Hammond. Pogrzeb odbył się 30 lipca w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville.
Comments (0)