Święto Niepodległości
Święto Niepodległości
Co roku towarzyszą mu oficjalne obchody, patriotyczne marsze i manifestacje, ale także zamieszki i scysje z policją. Tymczasem, jeżeli zapyta się przypadkowego przechodnia co ono tak naprawdę upamiętnia niewielu wie jak odpowiedzieć. Już za 2 lata będziemy obchodzić setną rocznicę, więc dziś kilka informacji.
W szkole uczy się nas, że po 123 latach zaborów, w 1918 roku, Polska odzyskała wymarzoną, wywalczoną i wymodloną niepodległość. Historycznym faktem jest, że 7 października 1918 roku Rada Regencyjna ogłosiła ten fakt. Natomiast Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej powstały w nocy z 6 na 7 listopada 1918 roku w Lublinie również potwierdził tę radosną wieść. Jedyna różnica polega na tym, że RR powołali Niemcy i Austriacy, a TRLRP powołali Polacy. Tak więc niepodległość odzyskaliśmy 7 października lub 7 listopada.
Dlaczego więc świętujemy 11 listopada, co się wtedy wydarzyło?
Otóż w dniu tym Józef Piłsudski otrzymał pełnię władzy wojskowej, a rządowi udało się wynegocjować wycofanie wojsk niemieckich z Królestwa Polskiego.
11 listopada został uznany za dzień obchodów Święta Niepodległości 23 kwietnia 1923 roku, ale już od 1926 roku był administracyjnie dniem uznanym za wolny. Natomiast dopiero od 1989 roku obchodzimy je corocznie. Czyli jeżeli mielibyśmy ściśle trzymać się faktów, w dniu tym świętujemy przejęcie władzy przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego.
15 lutego 1989 roku zmieniono także oficjalną nazwę na Narodowe Święto Niepodległości. Ideą jest przypominanie w tym dniu o odzyskaniu niepodległości przez państwo, a zwłaszcza naród polski. Dziś jest także świętem jedności, gdyż wszystkie ugrupowania polityczne jednoczą się podczas obchodów, w wielu miastach organizowane są biegi, a ten największy „Bieg Niepodległości” ma miejsce w stolicy, odbywają się koncerty, pikniki, festyny. Poza tym odbywają się marsze, zmiany warty przy grobach, msze święte. Jeżeli zaś chodzi o opozycjonistów, czyli ugrupowania narodowe i nacjonalistyczne one starają się przeszkadzać w oficjalnych obchodach.
IB