Naturalne metody na uporczywy kaszel
Naturalne metody na uporczywy kaszel
Jest zazwyczaj nieodłącznym towarzyszem przeziębień i wirusów, jednak gdy utrzymuje się przez dłuższy czas oznacza to inną przyczynę. Kaszel jest niezbędny do oczyszczenia naszego gardła i górnych dróg oddechowych ze śluzu i obcych cząsteczek, jakie tam się dostały.
Dzięki tej czynności łatwiej oddychamy i nasza tchawica i płuca lepiej pracują. Przyczynami uporczywego kaszlu mogą być także alergie, zakurzone i suche powietrze. Gdy kaszel trwa ponad 3 tygodnie bez wyraźniej przyczyny, czas coś z tym zrobić.
Uporczywy kaszel może być irytujący, dyskomfortowy, ale może powodować również inne dolegliwości. Najprostszym rozwiązaniem są lekarstwa bez recepty jakie możemy nabyć w każdej aptece, ale lepszym i często tańszym sposobem będzie sięgnięcie do zasobów naszych spiżarek i lodówek.
Miód
Remedium na przeziębienia i symptomy grypy. Jego właściwości antybakteryjne pozwalają zwalczyć uczucie suchości w gardle oraz wyeliminować bakterie siejące spustoszenie podczas przeziębienia. Najlepszą metodą będzie powolne połykanie 1-3 łyżek miodu dziennie.
Tymianek
Od wieków używany był przez zielarzy jako remedium na grupę i przeziębienia. Ma działanie antybakteryjne i rozkurczowe, co pozwala przynieść zmęczonemu kaszlem gardłu ulgę. Jest także środkiem wykrztuśnym, czyli pozwala usunąć nadmiar śluzu. Najlepiej pić napar, czyli zalać tymianek wrzątkiem, odczekać kilka minut i pić ciepły napój.
Słona woda
To remedium naszych babć od dawna stosowane było zwłaszcza w postaci płukanki przy wszelkiego rodzaju stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, pomagającej w usunięciu zalegającej flegmy i śluzu. Płukankę do gardła przygotowuje się z łyżki soli rozpuszczonej w ciepłej wodzie. Czasem wystarczy też tylko woda, która odpowiednio nawilży nasze gardło.
Czosnek
Ma działanie antybakteryjne i antywirusowe oraz pomaga usunąć śluz i wyeliminować pogarszający się kaszel. Najlepiej jest pić nalewkę z czosnku, to znaczy kilka ząbków zalać gorącą, wodą pozostawić na 10 minut i wypić z dodatkiem miodu lub bez.
Imbir
Jest powszechnie stosowanym składnikiem w lekach na kaszel, ponieważ ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Oczyszcza również układ oddechowy i pomaga złagodzić kaszel. Najskuteczniej działa w postaci naparu, kilka plastrów świeżego imbiru należy zalać wrzątkiem i zaparzyć. Napar można pić 3 razy dziennie. Opcjonalnie można dodać miód lub cytrynę.
Cytryna
Ten popularny owoc pomagający zwalczyć infekcje ma działanie antybakteryjne i jest świetnym źródłem witaminy C. Oczywiście świetnie działa też w połączeniu z miodem, jako dobroczynny dla naszego schorowanego gardła balsam. Najlepiej wymieszać jest kilka łyżek soku ze świeżo wyciśniętej cytryny z miodem.
Mięta pieprzowa
Ma właściwości przeciwbakteryjne, a mentol „przeczyszcza” nasze gardła ze złogów śluzu. Najskuteczniejszą metodą będzie herbatka miętowa przygotowana z zagotowanych liści mięty. Można ją pić lub użyć do inhalacji.
Olejki eteryczne
Napary i inhalacje z olejków eterycznych mogą zdziałać cuda jeżeli chodzi o ulgę przy kaszlu. Najefektywniejsze to oczywiście te z eukaliptusa, drzewa herbacianego i mięty, gdyż posiadają największe działanie przeciwzapalne. Do wrzątku należy dodać kilka kropli olejku i wdychać tak wzbogaconą parę.
Oregano
Zioło to ma właściwości hamujące kaszel, zwłaszcza ten oskrzelowy. Działa także wykrztuśnie, pomagając usunąć flegmę. Sposoby podawania to herbatka z zagotowanych kilku liści oregano w wodzie lub kilka kropel olejku z oregano nakropionych pod język.
IB