Zgaga – jak jej zapobiec
Zgaga – jak jej zapobiec
Sezon świąteczny przed nami. Z czym to się wiąże, jeżeli chodzi o nasz organizm? Przeważnie z przejedzeniem i dolegliwościami żołądkowymi, a wśród nich najczęściej dokucza nam zgaga.
Zgaga to nieprzyjemne pieczenie w okolicach przełyku i mostka. Objawia się paleniem w przełyku, kwaśnym odbijaniem, cofaniem treści żołądkowej do przełyku, a także palącymi bólami za mostkiem i w nadbrzuszu. Bezpośrednią przyczyną powstawania zgagi jest choroba refluksowa – zaburzenie funkcji przełyku, czyli cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Przyczyną może być także przepełnienie żołądka lub pospieszne, a tym samym niedokładne, przeżucie pokarmu.
Gdy zgaga występuje sporadycznie, po ciężkim obfitym posiłku, nie jest chorobą, tylko reakcją organizmu na przeciążenie żołądka. Gdy pojawia się po prawie każdym posiłku, budzi w nocy bólem i odczuciem kwaśnego lub gorzkiego smaku w ustach, w ciągu dnia cierpimy na odbijanie i kaszel po posiłku oznacza to, że konieczna jest wizyta u lekarza.
Nie ma jednej przyczyny powstawania zgagi. Jedni odczuwają pieczenie po zjedzeniu kwaśnego, inni słodkiego lub ostrego. Pewne jest, że żywność wysoko przetworzona, napięcie nerwowe, nadużywanie alkoholu, palenie oraz wyczerpanie psychiczne i fizyczne mogą powodować pojawienie się zgagi. Żeby sobie pomóc nie wystarczy tylko zażywać środki zobojętniające kwas żołądkowy. Warto unikać pokarmów, które nas drażnią i nie przejadać się. Nadmiar jedzenia w żołądku podnosi ciśnienie w jamie brzusznej i sprzyja cofaniu się treści pokarmowej do przełyku co nasila zgagę, dlatego częściej cierpią na nią osoby otyłe lub kobiety w ciąży. Poza tym na zgagę uskarżają się osoby z przepukliną rozworu przełykowego, z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy, z nacieczeniem rozrostowym żołądka, po resekcji żołądka, cierpiące na choroby dróg żółciowych, cierpiące na zaburzenia psychonerwicowe, cierpiące na niestrawność oraz osoby, które zażywają na czczo leki zawierające kwas acetylosalicylowy, antybiotyki.
Zgaga może być również objawem alergii na produkty obecne w codziennej diecie, dlatego najlepiej jest wykonać badania na alergie pokarmowe.
Jeżeli występowanie zgagi jest skutkiem refluksu, czyli cofania treści pokarmowej do przełyku należy podjąć jak najszybsze środki zaradcze, ponieważ może ona spowodować poważne komplikacje i choroby układu pokarmowego. Niepokojące objawy warto skonsultować z lekarzem, który pomoże zdiagnozować źródło problemu oraz wdrożyć skuteczne metody leczenia.
Istnieje szereg czynności, które mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia zgagi. Należą do nich:
∞ umiarkowane i prawidłowe odżywianie,
∞ picie niegazowanej wody przed posiłkiem,
∞ zażycie środków ułatwiających trawienie (mięta, dziurawiec),
∞ utrzymywanie prawidłowej wagi,
∞ ograniczenie jedzenia tłuszczów,
∞ ograniczenie napojów gazowanych,
∞ unikanie czosnku, cytrusów, czekolady, cebuli, kawy,
∞ jedzenie małych porcji,
∞ rzucenie palenia,
∞ unikanie jedzenia zaraz przed wysiłkiem fizycznym czy snem,
∞ nie należy nosić ciasnych ubrań i pasków, które naciskają na brzuch,
∞ spanie na lewym boku, gdyż ta pozycja powoduje, że żołądek znajduje się poniżej przełyku i sok żołądkowy się nie cofa,
∞ podniesienie wezgłowia łóżka o jakieś 10-15 cm,
∞ ograniczenie przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Leczenie zgagi polega na przyjmowaniu leków zobojętniających kwas żołądkowy. Ale możemy także stosować domowe sposoby na zgagę – należy zażyć łyżeczkę sody oczyszczonej rozpuszczonej w szklance ciepłej wody, wypić trochę mleka i zjeść kilka migdałów (alkalizują środowisko żołądka). Warto pić także herbatki owocowo-ziołowe z rumiankiem, babką lancetowatą, kolendrą, piołunem, malwą, cykorią i imbirem w składzie.
CONCILIO
Comments (0)