Przygotuj dom do zimy
Przygotuj dom do zimy
Jesień szybko przemija i nim się obejrzymy do naszych drzwi zapuka biała dama. A czasami lubi nas postraszyć śniegiem i mrozem jeszcze jesienią. Postaraj się wygospodarować wolną chwilę, aby przygotować swój dom do zimy.
Sprawdź piec
Jesienne, zimne wieczory często zmuszają nas do włączenia ogrzewania. Jednakże gdy na zewnątrz nie trzaska przeraźliwy mróz, nasz piec nie musi zbyt intensywnie pracować. Przed nadchodzącą zimą sprawdź stan pieca, filtry w nim się znajdujące, sprawdź każdą kratkę nawiewową, czy wydobywa się z niej ciepłe powietrze. Może czas pomyśleć o wymianie starego pieca na nowy, bardziej oszczędny.
Ustaw termostat
Technologia wciąż nas zaskakuje nowymi rozwiązaniami. Idź z duchem czasu i sprawdź czy twój termostat można programować. Jeśli nie ma takiej opcji, to proponuje zakupić nowy, który pozwoli ci w ciągu zimy zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy poprzez odpowiednie regulowanie. Po co ogrzewać dom, gdy nikogo w nim nie ma. W sklepach znajdziesz także termostaty, które można sterować za pomocą telefonu komórkowego z dowolnego miejsca. Jest to wygoda i oszczędność, zwłaszcza gdy masz nieregularne godziny pracy.
Sprawdź okna
Przez nieszczelne okna ucieka ciepłe powietrze i piec pracuje częściej niż powinien. Jeśli nie masz nowych okien i nie możesz sobie pozwolić na wymianę, upewnij się, że je dobrze uszczelniłeś.
Ocieplij strych
Jeśli nie chcesz, aby ciepłe powietrze uciekało ci przez strych, wysyp go specjalną watą, która izoluje i utrzymuje ciepło. Przyjęta warstwa waty to 12 cali grubości na strychu. Ocieplić możesz też piwnicę (basement).
Sprawdź rury
Zanim pojawi się siarczysty mróz miej pewność, że zabezpieczyłeś wszystkie rury przed ewentualnym zamarznięciem. Możesz tego dokonać za pomocą izolacji. Sprawdź również rurę doprowadzającą wodę do ogrodu. Zabezpiecz wszelkie zawory, a węża ogrodowego zwiń i schowaj do garażu.
Wyczyść rynny
Jesienią w twoich rynnach zbierają się liście. Zanim nastanie zima, wyczyść dokładnie rynny. Tak, aby woda miała swobodny przepływ i nie zamarzała w rynnach. Unikniesz niebezpiecznych sopli zwisających z rynien.
Przemebluj dom
Ściany zewnętrzne zimą stają się nieprzyjemnie zimne, więc przenieś znajdujące się na nich kanapy, fotele w miejsce cieplejsze, czyli na wewnętrzne ściany działowe. Unikaj też miejsc, gdzie są przeciągi. W domu ma być ci ciepło i to bez ciągłego podkręcania termostatu na wyższą temperaturę.
Życzę ciepła przy domowym kominku przez całą zimę.
ms