2021 oczami działaczy polonijnych
2021 oczami działaczy polonijnych
Początek roku to czas na robienie bilansów i podsumowań minionego roku. Robimy tak w pracy, ale także i w naszym życiu osobistym. Spoglądamy wstecz, podsumowujemy minione miesiące, ale także lata. Takie podsumowania dają nam też wskazówki na temat tego, co nam się udało z planów, jakie mieliśmy na początku roku zrealizować, a jakie postanowienia kompletnie zarzuciliśmy.
Miniony rok nie był łatwy. Nadal życie wielu osób nie ustabilizowało się, nie powróciliśmy do stanu sprzed pandemii, a wielu z nas po prostu przyzwyczaiło się do tej nowej rzeczywistości. Na szczęście miało miejsce także wiele pozytywnych, napawających optymizmem wydarzeń. Zapytaliśmy więc kilka osób, jak oceniają 2021, jaki był on dla nich.
Łucja Mirowska-Kopeć Ed. D. – prezes Związku Klubów Polskich
Rok 2021 to kolejny rok pandemii, która wpłynęła katastrofalnie na cały świat, na nas, na nasze rodziny, ale także na nasze organizacje. Ta sytuacja odbiła się na wszystkich i w jakiś sposób każdego z nas zmieniła. Nabraliśmy dystansu i przewartościowaliśmy priorytety naszego życia. Był to rok także trudny dla naszej organizacji, gdyż uniemożliwione było realizowanie działalności statutowej w dotychczasowym wymiarze. Choćby Sejm, który odbywa się co cztery lata musiał zostać przesunięty o prawie półtora roku. Parada Dnia Konstytucji 3 Maja drugi rok z rzędu miała formę wirtualną. Okrojeniu uległa także działalność klubów zrzeszonych w Związku Klubów Polskich w USA. Jednak dzięki oddaniu i zaangażowaniu naszych członków staramy się, by organizacja przetrwała ten trudny czas i za to jesteśmy wszystkim bardzo wdzięczni. Wyrażamy głęboką wdzięczność wszystkim, którzy nas wspomagają i z nami ściśle współpracują. Otwieramy się na nowe inicjatywy i nowe sposoby ich realizacji. Uczymy się działania w innej rzeczywistości. Mamy jednak nadzieję na lepsze jutro, chociaż prawdopodobnie nie będzie już takie, jakie znaliśmy do tej pory.
Julitta Mroczkowska-Brecher – założycielka i dyrektor Teatru Ad Hoc
2021 był dla mnie szczodry i łaskawy. Swoje 50-letnie doświadczenie na scenach chicagowskich postanowiłam wykorzystać podejmując się nowego wyzwania jakim było założenie teatru. Polonijne teatry tworzone są przez ludzi z pasją i talentem, którzy pragną nie tylko znaleźć w nich spełnienie swych marzeń, ale chcą także podzielić się nimi z innym. I kiedy w moim otoczeniu znalazły się takie właśnie osoby wspólnymi siłami stworzyliśmy Teatr Ad Hoc. Pierwszą sztuką, jaką wystawiliśmy były “Dziewczyny po przejściach” i ku mojej ogromnej radości, gdyż oprócz reżyserii podjęłam się także jej adaptacji, odniosła ona ogromny sukces. Dziewczyny grane były przy wypełnionych po brzegi publicznością salach, nagradzane oklaskami i wyrazami uznania. To utwierdziło mnie w przekonaniu, że podjęłam dobrą decyzję, że z grupą utalentowanych pasjonatów można wiele osiągnąć i że praca w teatrze zarówno na scenie, jak i poza nią jest moim życiowym powołaniem. Cieszy mnie także to, że polonijna publiczność nadal głodna jest sztuki, że teatr polonijny trwa i rośnie w siłę i że ja mam także w tym swój udział. Niech ten Nowy 2022 Rok obfituje w nowe projekty sceniczne.
Jacek Graca – wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej
Koniec roku to czas refleksji i podsumowań. Toteż ja chciałbym podsumować działalność KPA Wydział na Stan Illinois poprzez krótką relację wydarzeń, które miały miejsce w 2021 roku. Jak dla wszystkich rok zaczął się dużymi ograniczeniami, dlatego cała nasza działalność prowadzona była poprzez zoomy, e-maile oraz przez nasz program radiowy „Głos Kongresu”. Pierwszą publiczną imprezą zorganizowaną przez nas była 1. rocznica nadawania “Głosu Kongresu”, która odbyła się w czerwcu. Następnie mogliśmy wreszcie przeprowadzić spóźnione wybory do władz Kongresu. Z dumą muszę przyznać, że nasze flagowe wydarzenie tzn. Bankiet Dziedzictwa odbył się po rocznej przerwie i został przyjęty z dużym uznaniem. Pomimo dużych ograniczeń Kongres starał się cały czas prowadzić działalność na polu politycznym, biznesowym, kulturalnym, edukacyjnym oraz współpracy ze wszystkimi polonijnymi organizacjami.
Monica Lebensztejn – Pierwsza Dama Dworu Królowej Parady
W kwietniu 2021 roku brałam udział w Wyborach Królowej Parady 3 Maja i zostałam Pierwszą Damą Dworu i Miss Foto. Bardzo zmieniło się moje życie w tym roku, ponieważ zaczełam udzielać się w środowisku polonijnym. Odwiedzałam przedszkola, polskie szkoły, pikniki oraz uroczystości kościelne i patriotyczne. Dla mnie to był wielki honor i zaszczyt pokazać, że warto być dumnym ze swojej polskości. Jako młoda Polka urodzona w Chicago chcę zachęcać młodzież to angażowania się w sprawy polonijne. Był to rok bardzo intensywny i wypełniony wieloma wydarzeniami ale dla mnie to była ogromna przyjemność. Poznałam bardzo wielu wspaniałych i ciekawych ludzi, którzy zawsze mnie wspierają i za to im bardzo dziękuję, a w szczególności Komitetowi Parady 3 Maja. Już niedługo następne Wybory Królowej Parady i zbliża się koniec pełnienia mojej funkcji. Ten rok pokazał mi, że to jest tylko początek mojej pracy dla Polonii. Już wiem, że w przyszłości chciałabym dalej ją kontynuować.
Ewa Koch – prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce
Oprócz pełnienia funkcji prezesa Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce jestem także nauczycielem Parafialnej Szkoły Polskiej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego przy Bazylice św. Jacka w Chicago. Ten rok był dla nas szczególny. Nasz patron został beatyfikowany i to wydarzenie zmotywowało naszą szkolną społeczność do lepszego poznania jego życia i przesłania. Jaki, więc był ten rok? Ile był wart dla każdego z nas? Prymas Tysiąclecia powiedziałby: „Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy przezwyciężyć w sobie niechęci, ile zdołaliśmy przełamać ludzkiej złości i gniewu. Tyle wart jest nasz rok, ile ludziom zdołaliśmy zaoszczędzić smutku, cierpień, przeciwności. Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy okazać ludziom serca, bliskości, współczucia, dobroci i pociechy. Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy zapłacić dobrem za wyrządzane nam zło.” To był rok trudny, pełen wysiłku i nie zawsze spełnionych nadziei, ale dziś wiem, że niemożliwe staje się możliwe, gdy pracujesz z grupą wspaniałych ludzi, którzy wspierają się i uzupełniają. I taką możliwość pracy z tymi, których szanuję i podziwiam dał mi roku 2021, a więc to był dobry rok.
Gary Rabine – kandydat na gubernatora Illinois
2021 był rokiem pełnym wyzwań. Nasze firmy w Grupie Rabine radziły sobie dobrze, ale złożoność działalności w Illinois była znacznie trudniejsza niż w innych stanach, w których obsługujemy naszych klientów. W stanach (Floryda czy Tennessee), które chronią życie i środki do życia znacznie łatwiej było wykonać pracę, a braki siły roboczej nie były aż tak poważne. Jednakże staraliśmy radzić sobie jak najlepiej, by zaspokoić potrzeby naszych klietów i zleceniodawców. 2021 to także rok, w którym podjąłem bardzo ważną decyzję dotyczącą mojego życia. Kocham Illinois, chcę aby nasz stan był najpotężniejszą siłą napędową tworzenia miejsc pracy w Ameryce, z tego powodu zdecydowałem się kandydować na gubernatora. W moich założeniach chcę stworzyć nowe miejsca pracy, chcę, by mieszkańcy Illinois mieli zapewnione najlepsze warunki do kształcenia się oraz rozwoju kariery.
Stanisław Sarna – prezes Związku Podhalan Północnej Ameryki
Rok 2021, który przechodzi do historii na pewno nie był łatwy z powodu Covid-19. Różne restrykcje związane z epidemią przyczyniły się do odwołania wielu polonijnych imprez, w tym naszych góralskich. Na szczęście ostatni kwartał okazał się bardzo sprzyjający także w działalności społecznej. W naszej góralskiej organizacji odbył się 31. sejm ZPPA, na którym zostałem wybrany na prezesa Związku. Stanowisko to jest dla mnie wielkim wyróżnieniem za lata pracy w organizacji na rzecz promowania naszych góralskich tradycji w Ameryce. Pełnienie tej funkcji jest wielkim honorem góralskim, ale również zobowiązaniem do działalności dla dobra naszej społeczności oraz naszych dzieci i wnuków, w krzewieniu naszej góralskiej kultury. W moim podsumowaniu rok 2021 jest moim osobistym sukcesem. Życzę Wam Drodzy Czytelnicy, aby następne lata były równie udane “Na scynscie, na zdrowie, na tyn Nowy 2022 Rok. Coby siy Wam darzyło, mnożyło… Cobyście byli zdrowi i weseli, jako w niebie Janieli”.
Ks. Piotr Gnoiński – proboszcz Parafii Św. Ferdynanda
Dla mnie rok 2021 był przełomowym rokiem mojego życia, w którym zostałem obywatelem Stanów Zjednoczonych. Nadal i na zawsze będę wiernym obywatelem Polski, dumnym z moich korzeni, ale jestem też szczęśliwy, że teraz mogę mieć większy wpływ na decyzje jakie podejmowane są w mojej nowej ojczyźnie, w której planuję posługiwać Polonii jako ksiądz katolicki do końca mojego życia. Również w tym roku po raz pierwszy w moim powołaniu po 16 latach od Święceń Kapłańskich zostałem mianowany na proboszcza Parafii Św. Ferdynanda. Jest to bardzo wymagająca wiary, rozwagi i serca dwujęzyczna parafia, cudowne miejce kultu Boga i polskich tradycji na bardzo wysokim poziomie, której wcześniej życie i serce poświęcił ks. Zdzisław Torba. Wierzę mocno, że z Bożą pomocą i ludzi dobrego serca, których jest tu bardzo dużo podołam temu wyzwaniu. Wam wszystkim też życzę mocnej wiary, odwagi, rozwagi i miłości oraz świętej cierpliwości na ten Nowy Rok, żeby był bezpieczny Wasz każdy krok. Szczęść Boże.
Comments (0)