Jak zadbać o włosy zimą
Jak zadbać o włosy zimą
Niskie temperatury, wilgoć i warunki atmosferyczne panujące w okresie zimowym oprócz pogarszania naszego samopoczucia, mogą źle wpływać także na stan włosów. Częste zmiany temperatur, wilgotne i suche powietrze oraz wiatr mogą doprowadzić do przesuszenia i elektryzowania się włosów.
- Nawilżanie włosów – warto wybierać kosmetyki, których wiodącymi składnikami jest aloes i D-panthenol. Przy nakładaniu odżywek lub masek nie należy zapominać o końcówkach włosów, ponieważ to ta partia najczęściej ulega zniszczeniu. W przypadku masek polecamy schować włosy pod czepek i podgrzać go, wtedy składniki aktywne będą mogły lepiej wniknąć we włosy. Do mycia włosów należy stosować łagodne szampony nawilżające.
- Natłuszczanie włosów – skutecznym zabiegiem pielęgnacyjnym jest olejowanie włosów za pomocą olejków naturalnych. Regularnie nakładaj na końcówki włosów olejki, które ochronią je przed rozdwajaniem i zniszczeniem. Dzięki temu włosy pozostają w dobrej kondycji. Olejowanie można wykonać przed myciem włosów lub zastosować ten rodzaj kuracji na noc.
- Mycie włosów – w okresie zimowym naprzemiennie myj włosy szamponem i odżywką myjącą, czyli w różne dni tygodnia używaj innych kosmetyków. Kolejność może być następująca: lekki szampon nawilżający, odżywka myjąca, regularny szampon, itd. Innym sposobem pielęgnacji włosów jest metoda OMO, a więc mycie włosów podzielone na 3 etapy. Najpierw myjemy włosy delikatną odżywką bez spłukiwania, potem nakładamy szampon i spłukujemy wszystko, na końcu na wilgotne włosy nakładamy maskę i spłukujemy ją po kilku minutach.
- Odżywianie włosów – pielęgnacja włosów zimą powinna opierać się na emolientach. Zaliczamy do nich oleje roślinne, kwasy tłuszczowe, alkohole tłuszczowe, masła roślinne (np. kakaowe). Te substancje powinny znaleźć się właśnie w kosmetykach stosowanych zimową porą. Zdecydowanie odradzamy stosowanie kosmetyków zawierających proteiny takie, jak collagen, corn protein, elastine, milk protein, oat protein, silk, sericin, ponieważ włosy są wtedy sztywne i bez połysku.
- Suszenie włosów – najlepiej jest pozostawiać kosmyki do naturalnego wyschnięcia, jednak zimą jest to utrudnione i częściej sięgamy po suszarkę. Przy suszeniu włosów warto obniżyć temperaturę powietrza wydmuchiwanego z suszarki i stosować suszarki z jonizacją, które domkną łuski włosów i sprawią, że nie będą się nadmiernie puszyły. Jeżeli masz czas pozwól włosom doschnąć samym, czyli nie susz ich całkowicie suszarką. Przesuszenie włosów to główny powód ich złej kondycji.
- Elektryzowanie się włosów – włosy elektryzują się zimową porą, bo są suche i zniszczone. Remedium na to będzie stosowanie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji oraz wybieranie czapek i szalików z naturalnych materiałów.
- Czapki i nakrycia głowy – jeżeli chodzi o czapki to zacząć należy od wypłukania ich w płynie antystatycznym, to pozwoli nam uniknąć elektryzowania się włosów. Dzięki czapkom chronimy włosy i skórę głowy przed mroźnym powietrzem, które może uszkadzać strukturę włosów, a w szczególności zewnętrzną warstwę, czyli łuski. Najlepiej nosić czapki z naturalnego materiału. Zalecane są te z wełny i bawełny. Poza tym powinny być luźniejsze i przewiewne, tak, aby pozwalały oddychać skórze głowy i nie powodowały łojotoku lub łupieżu. Dobrze jest także obszyć czapkę wewnątrz jedwabiem, dzięki temu będzie możliwie najdelikatniejsza dla wszystkich rodzajów włosów.
- Zimowa fryzura – jeżeli masz długie włosy najlepiej je związywać w kitki lub warkocze. Dzięki temu, że włosy są związane, nie ocierają się ciągle o kurtki, płaszcze i szale, a przez to nie niszczą się. Jeżeli masz krótkie włosy chroń je odpowiednimi czapkami.
- Suplementacja – podstawą zimowej suplementacji są kapsułki z witaminą D, poza tym warto stosować witaminy i minerały poprawiające kondycję włosów. Mamy także kilka przepisów na naturalne suplementy wzmacniające nasze włosy.
•Napój z drożdży piekarniczych: 1/8 kostki drożdży piekarniczych zalewamy wrzącą wodą, a następnie dodajemy miód i mleko lub mleko roślinne. Mieszamy i pijemy małymi łykami.
•Koktajl z jabłka i pietruszki: szklankę wody mineralnej, garść natki pietruszki i słodkie jabłko wrzucamy do pojemnika i blendujemy do uzyskania gładkiej konsystencji.
•Koktajl z siemienia lnianego i banana: wieczorem zalewamy szklanką wody 1-2 łyżki niezmielonych ziaren siemienia lnianego, odstawiamy do lodówki na całą noc; rano dodajemy banana i blendujemy całość na gładką masę.
•Sok marchwiowo-jabłkowy: robimy go w sokowirówce i wzbogacamy o łyżkę ulubionego oleju (witaminy A, D, E, K rozpuszczalne są w tłuszczach).
•Herbatka skrzypokrzywa: jedną torebkę skrzypu polnego i jedną torebkę pokrzywy zalewamy wrzątkiem i parzymy pod przykryciem przez kilka minut, a następnie pijemy małymi łyczkami.
CONCILIO
Comments (0)