Chrapanie – nocna zmora
Chrapanie – nocna zmora
Niewinne z pozoru chrapanie może powodować stałe zmęczenie, uczucie niewyspania nawet po kilkugodzinnym spoczynku czy drzemce w ciągu dnia.
Mimo, że z chrapania często żartujemy, nie powinniśmy go lekceważyć, szczególnie w przypadku bezdechów. Jeśli odgłosy chrapania narastają, a potem następuje długa chwila ciszy zakończona nagłym chrapnięciem, to właśnie jest bezdech. Przerwy w oddychaniu mogą trwać minutę i powtarzać się kilkadziesiąt razy w ciągu nocy, powodując niewystarczające dotlenienie mózgu, serca, nerek i wątroby. Efektem tego jest stałe uczucie zmęczenia i niewyspania. Poza tym bezdechy prowadzą do arytmii, nadciśnienia, przerostu prawej komory serca, a nawet zawału.
Jeśli doskwiera ci problem chrapania i podejrzewasz u siebie bezdech zgłoś się do lekarza. Tymczasem prezentujemy kilka sprawdzonych metod na chrapanie.
- zmień pozycję snu – ułożenie na plecach powoduje pogłębienie chrapania. Dzieje się tak, ponieważ język opada ku tyłowi, przez co otwierają się usta i następuje zwężenie kanału nosogardła i cieśni gardła. Połóż się na boku, a twoje chrapanie powinno zniknąć.
- wylecz infekcje – chrapanie pojawia się sporadycznie i zdarza się najczęściej w okresie podatności organizmu na przeziębienia. Często przyczyną chrapania jest niewyleczony katar, zapalenie zatok lub powiększone migdałki.
- wybierz odpowiednią poduszkę – okazuje się, że odpowiednio dobrana poduszka pozwoli ci ograniczyć chrapanie i pomoże w zwalczaniu zaburzeń snu. Prawidłowe podparcie głowy, szyi i kręgosłupa w dużym stopniu wpływa na regenerację organizmu. Postaraj się spać z płaską poduszką pod głową – przy jej wysokim ułożeniu drogi oddechowe się zwężają. Jeśli chcesz pójść o krok dalej, wybierz poduszkę, która dopasowuje się do kształtu głowy (memory foam pillow).
- zrezygnuj z używek – nikotyna w papierosach jest przyczyną zalegania śliny w tchawicy i krtani, podrażnia gardło oraz powoduje obrzęk śluzówki. Utrudnia to w znacznym stopniu wydobywanie się powietrza z płuc. Na dwie godziny przed snem warto też zrezygnować z alkoholu, który powoduje wiotczenie mięśni gardła i języka. Podobne działanie mają środki nasenne i uspokajające.
- przejdź na dietę – osoby z otyłością chrapią zdecydowanie częściej i głośniej, dlatego warto zwracać uwagę na to, co jemy oraz systematycznie ćwiczyć. Gimnastyka pozytywnie wpłynie na samopoczucie, poprawiając przy tym napięcie mięśni.
- przygotuj sypialnię – odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza w czasie snu pomogą ci skuteczniej wypocząć. Postaraj się także regularnie wietrzyć sypialnię, co zapobiega wysuszeniu błony śluzowej, która jest często przyczyną chrapania.
W razie, gdyby te metody zawiodły, warto pomyśleć o wizycie u specjalisty.
Comments (0)