Zimowa dieta
Zimowa dieta
Zima to czas, kiedy nasz organizm musi borykać się z brakiem wielu niezbędnych witamin i mikroelementów. Spowodowane jest to warunkami atmosferycznymi panującymi na zewnątrz oraz suchym i gorącym powietrzem, jakie mamy w naszych domach.
Nasze włosy stają się cieńsze i łatwiej wypadają, skóra jest sucha i łuszczy się, paznokcie są bardziej łamliwe, jesteśmy osłabieni i zniechęceni… Poza tym dostęp do naturalnych pełnowartościowych źródeł witamin, czyli świeżych owoców i warzyw jest znacznie ograniczony.
W okresie zimowym jesteśmy częściej narażeni na hipowitaminozę, czyli zespół objawów wywołanych zbyt małą ilością jednej lub kilku witamin w organizmie. Tak więc jakie witaminy są niezbędne w czasie zimowych miesięcy?
- Witamina C – niedobór może objawiać się nadmiernym rogowaceniem naskórka, suchością spojówek, wypadaniem i suchością włosów oraz upośledzonym gojeniem się ran.
- Witamina E – niedobór powoduje, że nasza skóra jest szara, matowa i łatwo ulega podrażnieniom. Cera jest blada, spada elastyczność skóry, częściej pojawiają się także wszelkie przebarwienia skórne.
- Witaminy z grupy B – niedobór może powodować stany zapalne w jamie ustnej, pękanie kącików ust, wypadanie włosów, łamliwość paznokci, zmiany łojotokowe skóry. Poza tym może pojawić się depresja, brak koncentracji, senność, obniżenie nastroju, uczucie zmęczenia, spadek poziomu cukru we krwi, skurcze mięśni.
- Witamina A – niedobór może objawiać się suchością skóry, pojawieniem się poprzecznych i podłużnych prążków na płytce paznokci oraz pogorszeniem się stanu włosów.
- Witamina D – niedobór powoduje problemy skórne takie, jak nasilenie się zmian trądzikowych i utratę elastyczności skóry. Ponadto mogą znacznie przerzedzić się nasze włosy.
- Kwas foliowy – niedobór może skutkować znacznym spowolnieniem wzrostu oraz pogorszeniem się stanu włosów, skóry i paznokci.
- Biotyna – niedobór objawia się pojawianiem się wysypek i zaczerwienienia na skórze, włosy są pozbawione blasku i znacznie słabsze, paznokcie są cieńsze i bardziej łamliwe.
- Żelazo – niedobór powoduje blado ziemisty odcień skóry i bladość błon śluzowych, łamliwość paznokci oraz wypadanie i osłabienie włosów.
- Cynk – niedobór objawia się osłabieniem czynności układu immunologicznego, pogorszeniem gojenia się ran, a nawet wystąpieniem alergii i dermatoz, czyli chorób skórnych.
Pojawia się więc pytanie – co jeść, aby dostarczyć naszemu organizmowi niezbędne składniki? Zdrowa dieta na zimę powinna obfitować w sezonowe owoce i warzywa. To znaczy takie, które nie są importowane i nie są hodowane w nienaturalnych warunkach, z udziałem szkodliwych dla nas środków.
Zimą powinniśmy sięgać zatem po:
- warzywa cebulowe: czosnek, cebula, por
- warzywa korzenne: buraki, marchew, czarna rzepa, korzeń pietruszki i selera, ziemniaki
- warzywa kapustne: kapusta biała, czerwona, brukselka
- warzywa strączkowe: fasola, groch, ciecierzyca, soczewica
- owoce: jabłka, gruszki, owoce dzikiej róży i czarnego bzu
Polecamy picie soków owocowo-warzywnych. Warto pamiętać przy ich przygotowywaniu o mrożonkach. Mają prawie taką samą wartość odżywczą jak świeże warzywa i owoce, trzeba je tylko odpowiednio przyrządzić. Na wagę złota są także kiszonki obfitujące w kultury bakterii kwasu mlekowego. Kisić można wszystkie warzywa i zachowują one dużo witamin i składników mineralnych, które znajdują się głównie w soku. Zimą warto także jadać potrawy rozgrzewające, zawierające jak najwięcej niezbędnych dla naszego organizmu witamin i mikroelementów. Tak więc polecamy nasze polskie zupy, gotowane na parze warzywa, kasze, które oprócz tego, że są jadane z mięsem jako składnik drugiego dania, mogą być także alternatywą dla słodkich deserów (kasza jaglana z duszonymi jabłkami i bakaliami lub kasza manna z owocami lub sokiem). Zimowa dieta powinna być bardziej kaloryczna, ale to nie znaczy, że ma nas utuczyć. Jedzmy więc zdrowo!
CONCILIO
Comments (0)