Maseczki na wiosnę
Maseczki na wiosnę
Domowe zabiegi upiększające są jedną z najbardziej satysfakcjonujących i praktycznych opcji pielęgnacji skóry. Po pierwsze, wykonując taką maseczkę wiemy skąd pochodzi każdy składnik, a po drugie jest to świetna forma relaksu połączona z dbałością o wygląd po miesiącach przesiadywania w suchych i ciepłych pomieszczeniach.
Zanim nałożysz maseczkę musisz pamiętać, że nie każda maska, która jest prosta lub ma etykietę „naturalna” jest automatycznie bezpieczna dla twojej skóry. Dermatolodzy przestrzegają przed stosowaniem maseczek z sokiem z cytryny i octem jabłkowym, gdyż ich wysoka kwasowość może prowadzić do podrażnień i pieczenia. Niewskazane są także maski z przyprawami o intensywnym żółtym kolorze takimi, jak kurkuma i cynamon, gdyż mogą podrażnić skórę i powodować przebarwienia.
Z kolei te najbardziej pożądane składniki to:
- Płatki owsiane: pomagają zatrzymać wilgoć, dzięki czemu skóra ma świeży wygląd, mają także działanie przeciwzapalne i łagodzą podrażnienia i niwelują swędzenie skóry.
- Awokado: zawiera wysokie stężenie tłuszczów, które mogą zwiększać nawilżenie skóry, a także witaminę E, przeciwutleniacz, który może chronić przed uszkodzeniem przez wolne rodniki.
- Miód: naturalny środek przeciwzapalny i przeciwbakteryjny zmniejszający zaczerwienienia i podrażnienia. Pomaga także w złuszczaniu i nawilżaniu skóry. Oczywiście najlepszy jest miód naturalny.
- Zielona herbata: zawiera wysokie stężenie polifenoli, przeciwutleniaczy, które mogą działać przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.
- Mleko i jogurt: zawierają kwas mlekowy, popularny środek złuszczający o właściwościach nawilżających, a także proteiny, które mogą łagodzić stany zapalne skóry.
- Aloes: ma właściwości łagodzące, przeciwzapalne i nawilżające.
Bez względu na składniki, jakie zawiera twoja domowa maseczka do twarzy, zawsze powinieneś najpierw wykonać test na odcinku skóry (najlepiej za uchem), ponieważ wszyscy mamy wyjątkową skórę, która może inaczej reagować na niektóre składniki. Nałóż niewielką ilość wybranej maski, spłucz po 15 minutach, a następnie odczekaj 24 godziny, aby sprawdzić, czy nie odczuwasz zaczerwienienia lub podrażnienia. Jeżeli przygotowujesz domowe maseczki pamiętaj także o tym, by nie przygotowywać jej zbyt wiele i zostawiać na potem. Świeżo robione maseczki tracą swoją skuteczność po wystawieniu na działanie powietrza i światła. W zależności od składników mogą również rozwijać się w nich bakterie, co może doprowadzić do zatkania porów i wywołania trądziku.
Maseczka przeciwzmarszczkowa truskawkowo-arganowa
Maseczka ta świetnie napina skórę i rozjaśnia przebarwienia oraz spłyca bruzdki na twarzy. Wystarczy wziąć 5 dojrzałych truskawek, rozgnieść i dodać do nich łyżkę oleju arganowego. Następnie nałożyć na twarz i zmyć po 20 min.
Maseczka oczyszczająca typu peeling
Polecana jest dla cery mieszanej, skłonnej do zanieczyszczeń. Jest to maseczka typu peeling, więc po nałożeniu możesz wykonać peeling tą maseczką, ale jeśli masz skórę wrażliwą to po prostu zrezygnuj z pocierania. Przygotuj łyżkę miodu z ½ łyżeczki olejku cytrynowego i dwoma łyżeczkami mielonych migdałów.
Maseczka miodowa nawilżająca
Miód sam w sobie jest idealny na maseczkę. Możesz także wykorzystać go do pielęgnacji ust i skórek paznokci. Najlepiej gdy połączysz go z olejem arganowym lub rycynowym, wtedy Twoje paznokcie będą mocne i nie będą się rozdwajać.
Maseczka na trądzik z olejkiem z czarnuszki
Pięć łyżek stołowych płatków owsianych wymieszaj z jedną łyżką oleju z czarnuszki, 5 łyżkami ciepłej przegotowanej wody i 1 łyżką wody różanej. Składniki wymieszaj ze sobą i nałóż na oczyszczoną wcześniej skórę, gdy tylko płatki zaczną gęstnieć. Taka maseczka nie tylko odświeża i nawilża skórę, ale także pomaga zwalczać zmiany trądzikowe na skórze. Na noc możesz zamiast kremu stosować czysty olejek z czarnuszki, aby zwalczyć trądzik.
Maseczka rumiankowa do skóry wrażliwej
Rumianek łagodzi podrażniania. 1/4 szklanki suszu z rumianku zalej 0,5 szklanki wody i gotuj na małym ogniu przez 15 minut. Odstaw, aż wystygnie. Gdy wywar będzie letni – namocz w nim gazę i połóż na oczyszczoną twarz na 10 minut.
Maseczka ogórkowa rozjaśniająca przebarwienia
Połóż cienkie plasterki ogórka na twarz i powieki. Po 20 min. zdejmij je. Nie zmywaj skóry wodą. Jeśli masz wysuszoną skórę, możesz wymieszać sok z ogórka z twarożkiem. Po takiej maseczce warto nałożyć olejek ogórkowy na całą twarz i pod oczy, dodatkowo nawilży skórę, a skóra nabierze jednolitego kolorytu.
CONCILIO
Comments (0)