Symbolika świątecznych kolorów
Symbolika świątecznych kolorów
Każde święto ma swoje symbole i znaki rozpoznawcze. Świątynie i kościoły w okresie Adwentu i Bożego Narodzenia dekorowane są na biało, niebiesko lub czerwono i często zastanawiamy się dlaczego wybrano właśnie te kolory.
Tak więc dziś słów kilka na temat tzw. kolorów świątecznych związanych z grudniową celebracją.
Zieleń
Zieleń kojarzy nam się przede wszystkim z choinką, która rozświetlona światełkami i przybrana dekoracjami i łańcuchami jest ozdobą każdego domu, sklepu, a nawet skweru miejskiego. Ale zieleń to głównie symbol wiecznego życia, czyli roślin wiecznie zielonych (zimozielonych), takich jak ostrokrzew (holly) czy jemioła, które są częścią świątecznych dekoracji oraz wszystkim nam znanej ozdoby mistletoe. Poza tym, już od czasów starożytnych Rzymian domy w okresie zimowym były przystrajane zielonymi gałązkami jako symbolami przynoszącymi szczęście.
Czerwień
To oczywiście kolor w jaki ubrany jest najbardziej wyczekiwany gość, czyli Święty Mikołaj. Inspiracją był oczywiście kolor szat biskupich. Ale czerwony to także kolor owoców z gałązek ostrokrzewu symbolizujących krew Chrystusa. Natomiast czerwone jabłka zawieszane na choince symbolizują jabłka, jakie rosły w raju.
Złoto
Złoto jest kolorem jednego z darów jakie otrzymał Chrystus podczas wizyty Trzech Króli. Złotem mieni się także Gwiazda Betlejemska wskazująca drogę do stajenki w Betlejem. Złoto to także kolor światła, co związane jest ze światłem bożego dziecięcia.
Biel/Srebro
Biel to oczywiście czystość i niewinność. Opłatek symbolizujący ciało Chrystusa jest biały, a w niektórych kościołach ołtarze dekoruje się na biało podczas świąt. Ale biel to także śnieg, który niczym dywan przykrywa szarą i smutną jesienną ziemię. Czasem odmianą bieli jest srebro.
Błękit
Odcienie koloru niebieskiego zawsze utożsamiane są z szatą Matki Boskiej, a ponieważ w czasach średniowiecznych niebieski barwnik był droższy od złota, oznaczało to, że tylko rodziny królewskie mogły ubierać się w ten kolor. Niebieskie jest oczywiście Niebo, które jest „domem” bożej rodziny.
IB