Mak na zakazanej liście
Mak na zakazanej liście
Rządzący w Afganistanie talibowie ogłosili zakaz zbiorów maku, mimo że rolnicy w niektórych częściach kraju rozpoczęli pozyskiwanie opium z tej rośliny, które jest potrzebne do produkcji heroiny.
Talibowie ostrzegli rolników, że ich uprawy zostaną spalone, a za kontynuowanie zbiorów grozi więzienie. Pory zbiorów i sadzenia różnią się w Afganistanie. W sercu talibów, południowym Kandaharze, żniwa już się rozpoczęły, ale na wschodzie kraju niektórzy rolnicy dopiero zaczynają sadzić swoje uprawy. W skrajnie ubogim Afganistanie zakaz ten z pewnością jeszcze bardziej zuboży najbiedniejszych obywateli w czasie, gdy kraj ten znajduje się w ekonomicznej zapaści.
Dekret został ogłoszony przez rzecznika talibów Zabihullaha Mujahida na konferencji prasowej w stolicy kraju, Kabulu. Rozporządzenie zakazuje również produkcji narkotyków, transportu, handlu, eksportu i importu heroiny, haszyszu i alkoholu. Zakaz przypomina poprzednie rządy talibów z końca lat 90-tych, kiedy to ruch głoszący surową interpretację islamu zdelegalizował produkcję maku. Wówczas zakaz został wprowadzony w całym kraju w ciągu dwóch lat i według ONZ w znacznym stopniu przyczynił się do likwidacji produkcji maku.
Jednak po obaleniu talibów w 2001 r. rolnicy w wielu częściach kraju powrócili do produkcji maku. Mak jest głównym źródłem utrzymania milionów drobnych rolników i robotników dniówkowych, którzy na zbiorze maku i pozyskiwaniu opium mogą zarobić nawet 300 dolarów miesięcznie.
Obecnie Afganistan jest największym na świecie producentem opium, mimo miliardów dolarów wydanych przez społeczność międzynarodową w ciągu 20 lat pobytu w Afganistanie na wyplenienie tego narkotyku. W 2021 roku, przed przejęciem władzy przez talibów, Afganistan produkował ponad 6000 ton opium, z którego według Biura ONZ ds. Narkotyków i Przestępczości można było uzyskać 320 ton czystej heroiny.
Afganistan produkuje więcej opium niż wszystkie kraje produkujące opium razem wzięte, a ubiegły rok był szóstym z rzędu rokiem rekordowych zbiorów opium.
Comments (0)