Jak zdrowo i naturalnie nawilżyć skórę?
Jak zdrowo i naturalnie nawilżyć skórę?
Przesuszona i podrażniona skóra jest często efektem niewłaściwej pielęgnacji. Poza tym każda skóra z wiekiem traci elastyczność i nawilżenie, staje się cieńsza i mniej jędrna. Na skórze odwodnionej, której brakuje nawilżenia, szybciej widać zmarszczki. Do tego jest szara, ziemista i pozbawiona blasku, wygląda na zmęczoną. Dlatego tak ważne jest stosowanie skutecznych składników nawilżających i odżywczych.
Chcąc przywrócić zdrowy i promienny wygląd naszej cerze i skórze, warto sięgnąć po naturalne składniki, które w dzisiejszych czasach są coraz bardziej doceniane. Chcemy odżywiać się zdrowo oraz stosować produkty naturalne do pielęgnacji naszego ciała, ponieważ są one bezpieczne, skuteczne i przyjazne, zarówno dla naszej skóry, jak i środowiska. Nie zawierają szkodliwych substancji i pasują do naszego bardziej świadomego stylu życia, jaki chcemy promować.
Wśród wielu składników jest kilka takich, które sprawdzą się w codziennej pielęgnacji skóry, nawilżają ją i chronią. Oto one:
♦ Oliwa z oliwek – ma mnóstwo cennych składników odżywczych i witamin. Świetnie zabezpiecza skórę, zmiękcza ją i nawilża. Działa przeciwstarzeniowo i szybko przywraca skórze blask. Jest przy tym bezpieczna – można ją stosować w czystej postaci, jako dodatek do kremów oraz na suche skórki czy na końcówki włosów.
♦ Olej canola – uzyskuje się go z rzepaku kanadyjskiego i pomaga łagodzić podrażnienia i swędzenie skóry, zatrzymuje wilgoć w skórze i mocno ją odżywia. Nadaje się także do pielęgnacji skóry wrażliwej i suchej. Zawiera cenne składniki odżywcze, w tym witaminę E, K, a także fitosterole, które wzmacniają skórę i działają przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie.
♦ Olej kokosowy – skrywa wiele cennych, korzystnie wpływających na kondycję skóry witamin – B2, B6, B12, C i E, minerałów, czyli potasu, żelaza, wapnia, jodu, a także kwas foliowy. Nasycone kwasy tłuszczowe odpowiadają za nawilżenie skóry, a kwas laurynowy wykazuje działanie antybakteryjne, antywirusowe i przeciwgrzybiczne, a tym samym pomaga w pozbyciu się niedoskonałości skórnych (przebarwień i nierówności) i leczeniu różnych zakażeń. Można stosować go także jako składnik maseczki na włosy, a także jako balsam do spierzchniętych ust.
♦ Masło shea – nazywane też masłem karité, to naturalny afrykański kosmetyk, pochodzący z nasion masłosza. Jest źródłem wielu witamin i minerałów, które działają na skórę odżywczo, łagodząco i ochronnie. Skutecznie chroni przed wieloma czynnikami zewnętrznymi, tworząc na skórze niewidoczny film. Przywraca miękkość i naturalny blask skóry i może być stosowane nawet na skórze wrażliwej.
♦ Wyciąg z aloesu – jest przyjazny każdemu typowi skóry. Przede wszystkim wiąże wodę w naskórku, dzięki czemu szybko odzyskuje ona odpowiedni poziom nawilżenia i wygląda zdrowiej. Ma właściwości przeciwzapalne i łagodzące – tonizuje skórę, pomaga jej odzyskać równowagę oraz działa jak kojący kompres, który likwiduje lub zmniejsza podrażnienia, zaczerwienienia spowodowane alergią lub egzemą czy zmiany trądzikowe.
♦ Siemię lniane – jest źródłem m.in. fitoestrogenów i fitosteroli, oleju zawierającego cenne kwasy omega 3, witamin (A, E, witamin z grupy B), cynku i potasu. Można z niego wykonać domowe kosmetyki, takie jak maseczkę do twarzy lub włosów albo peeling z dodatkiem tzw. glutka lnianego.
♦ Płatki owsiane – zawierają witaminy, kwasy tłuszczowe, białko i minerały takie jak np. wapń, żelazo, magnez, potas, sód czy cynk mogą korzystnie wpłynąć na poprawę kondycji skóry. Poza tym łagodzą stany zapalne, zmniejszają zaczerwienienia, a przygotowany z nich peeling oczyszcza, złuszcza i wygładza skórę. Lipidy i białka ukryte w owsie pomagają uzupełnić i utrzymać barierę skórną, zwłaszcza w przypadku chorób skórnych, takich jak egzema.
♦ Zielona herbata – ma wysoki poziom katechin, substancji należących do grupy polifenoli, będących jednymi z najmocniejszych przeciwutleniaczy, hamujących powstawanie wolnych rodników. Dzięki temu chroni ona skórę przed negatywnym, długotrwałym działaniem promieni słonecznych, posiada właściwości przeciwzapalne, łagodzące i pielęgnujące. Ma także zastosowanie w leczeniu wyprysków i trądziku, a ponadto jest naturalnym tonikiem, który eliminuje wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia.
♦ Grapefruit – posiada właściwości przeciwutleniające, które w pewnym stopniu zapobiegają oznakom starzenia się skóry. Witamina C pomaga w syntezie kolagenu – białka poprawiającego elastyczność i jędrność skóry. Rozjaśnia ciemne plamy powstałe w wyniku działania promieni słonecznych lub wieku, pomaga w regulacji serum, co zapobiega powstaniu trądziku i zmniejsza stan zapalny. Wyciąg z owocu ściąga, złuszcza i oczyszcza skórę.
CONCILIO
Comments (0)