Bożonarodzeniowe tradycje
Bożonarodzeniowe tradycje
Święta Bożego Narodzenia kojarzą się nam z ubieraniem choinki, wigilią, wspólnym gotowaniem, kolędowaniem, pasterką, spotkaniami rodzinnymi i kolędnikami, którzy coraz rzadziej nas odwiedzają. Ale jak mówią, „co kraj to obyczaj”. Dziś przedstawiamy kilka tradycji, których my, Polacy nie znamy w swojej kulturze.
U naszego sąsiada – na Słowacji zwyczajem jest rzucanie jedzeniem.
Na początku kolacji wigilijnej gospodarz domu nabiera jedzenie na łyżkę i ciska nią w sufit. Im więcej jedzenia przyklei się do sufitu, tym większe powodzenie czeka mieszkańców domu.
A skoro jesteśmy przy temacie jedzenia – w Wielkiej Brytanii przygotowuje się świąteczny pudding, ale nie jest to zwykły deser.
Świąteczny pudding powinien być wykonany z trzynastu składników, które symbolizują Jezusa i dwunastu apostołów. Są to mąka, łój wołowy, migdały, trzy rodzaje rodzynek, bułka tarta, cukier, jajka, rum, utarta marchewka, kandyzowane czereśnie i sok z cytryny. Podczas mieszania składników każdy z członków rodziny powinien wypowiedzieć życzenie.
W Argentynie Boże Narodzenie obchodzone jest bardzo hucznie.
Przy ogromnym stole zastawionym jedzeniem świętują razem mieszkańcy danych miejscowości, ich rodziny, znajomi. Głównym daniem jest pieczony prosiak. Argentyńczycy prezentami obdarowują się dopiero 6 stycznia.
Z kolei w Japonii panie domu nie muszą martwić się przygotowaniami do kolacji wigilijnej,
gdyż rodziny najczęściej udają się do KFC, gdzie nawet trzeba w tym dniu wcześniej rezerwować stoliki. Wigilia to najlepszy biznes dla wszystkich fast-foodów. Świąteczną potrawą Japończyków jest biszkopt bożonarodzeniowy udekorowany bitą śmietaną, czekoladą, a na wierzchu truskawkami. Spożywa się go dokładnie 25 grudnia. Stąd pochodzi także tradycja, by każdą niezamężną Japonkę po 25. nazywać Bożonarodzeniowy Biszkopt.
Czas na Mikołaja
W Polsce św. Mikołaj odwiedza domy 6 grudnia
lub ewentualnie przynosi prezenty pod choinkę i po wspólnej kolacji, dzieci rozpakowują prezenty. Okazuje się, że na Łotwie święty Mikołaj przychodzi aż 12 razy. “Big Zimmer” czyli łotewski Święty Mikołaj przychodzi do dzieci przez 12 dni z rzędu. A to szczęściarze!
W Tajlandii, kraju buddyjskim nie obchodzi się Świąt Bożego Narodzenia,
ale grupa tamtejszych projektantów wymyśliła miejscowego rozdawcę upominków. Jest on stylizowany na wieśniaka w słomianym kapeluszu, przewiewnych szatach, a zamiast choinek otaczają go snopy ryżowej słomy.
I na koniec jeszcze kilka nietypowych tradycji:
W Polsce na czubku choinki zazwyczaj umieszcza się gwiazdę, a u naszego sąsiada w Niemczech – dmuchanego szklanego ogórka.
W Indiach nie rosną tradycyjne drzewka choinkowe, stąd w roli choinek występują bananowce lub mangowce, również domy udekorowane są liśćmi zerwanymi z tychże drzew.
W moim rodzinnym domu w Polsce w Wigilię nie wolno było niczego zamiatać ani odkurzać.
Panie w Norwegii idą znacznie dalej. W ich domach chowa się miotly, mopy i szczotki. Boją się, że krążące w święta czarownice i złe duchy mogą im je ukraść.
Po kolacji wigilijnej w niektórych regionach Polski panny nasłuchiwały, z której strony pierwszy pies zaszczeka. Miało to wskazywać kierunek, z którego przyjdzie kawaler do panny. W Czechach w Wigilię panny po wejściu do domu ściągają jednego pantofla i rzucają go za siebie. Jeśli ułoży się on noskiem w stronę drzwi, to kobieta wkrótce wyjdzie za mąż.
A w Wenezueli w Caracas wszystkie dzieci zanim pójdą spać w wieczór poprzedzający święta przywiązują jeden koniec sznurka do dużego palca u nogi, a drugi zostawiają na zewnątrz okna sypialni. Zabawa zaczyna się nad ranem, kiedy to tłumy jadące na rolkach (do godziny 8 rano ulice zamknięte są dla ruchu samochodowego) pociągają za wiszące z okien sznurki.
I na koniec ciekawostka z Finlandii. Finowie całymi rodzinami udają się do sauny w okresie bożonarodzeniowym. Związane jest to z wierzeniami, że mieszkają w nich elfy chroniące je i dbające o odpowiednie zachowanie ludzi. Rodziny spędzają czas w saunie tylko do zachodu słońca, po tym czasie goszczą tam podobno duchy zmarłych przodków.
ms/ib