Jasełka w Polskiej Szkole Sobotniej im. Marii Skłodowskiej-Curie
Jasełka w Polskiej Szkole Sobotniej im. Marii Skłodowskiej-Curie
Tradycyjnie już podczas ostatniego sobotniego grudniowego spotkania w polonijnych szkołach odbywają się bożonarodzeniowe przedstawienia. Polska Szkoła Sobotnia im. Marii Skłodowskiej-Curie także dołączyła do tego zwyczaju i w minioną sobotę zorganizowała uroczyste Jasełka połączone z wigilijnym poczęstunkiem dla uczniów, rodziców i nauczycieli.
W tym roku scenariusz Jasełek podzielony był na dwie części. W pierwszej zatytułowanej Boże Narodzenie byliśmy widzami przeżywającymi jeszcze raz dzień narodzin Dzieciątka Jezus w ubogiej stajence, złożenie pokłonu i darów maleńskiej Dziecinie przez przybyłych z odległych stron Trzech Króli oraz ubogich pastuszków. Podczas tej części uczniowie zaśpiewali tradycyjne polskie kolędy min. „Dzisiaj w Betlejem” i „Do szopy hej pasterze”, a maluszki, grupa najmłodszych uczniów naszej szkoły 3-4 latków odtańczyła taniec wirujących śnieżynek. Oczywiście mimo maleńkich niedociągnięć nasi uroczy tancerze zostali nagrodzeni gromkimi brawami zachwyconych rodziców, rodzeństwa i dziadków. Do naszego Betlejem przybyli także kolędnicy z wielobarwną Gwiazdą Betlejemską i oni również oddali hołd narodzonemu Jezuskowi.
Następnie uczniowie klas najstarszych zasiedli do wigilijnego stołu i tak rozpoczęła się część druga zatytułowana Bożonarodzeniowe Tradycje. W tej części każdy z nas mógł dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat świątecznych tradycji oraz symboli. Licealiści opowiadali o zwyczajach związanych z ilością wigilijnych potraw czy też ich głównymi składnikami. Czy wiedzieliście, że jabłuszka zawieszane na choince są symbolem rajskiego zakazanego owocu, a pierniczki i inne słodycze mają świadczyć o zasobności domu i dobrobycie panującym w gospodarstwie? Jeżeli nie, to właśnie na te pytania mogliście uzyskać odpowiedzi.
W tym samym czasie nasi „zerówkowicze” przystrajali ustawione wokół wigilijnego stołu choinki wykonanymi podczas zajęć dekoracjami przedstawiającymi symbole świąteczne. Na zakończenie tejże części dwie klasy młodsze zaprezentowały tańce ludowe krakowiaka i kujawiaka. Ubrane w stroje ludowe młodsze klasy nie tylko pięknie prezentowały się na scenie, ale także świetnie odtańczyły kilka podstawowych figur polskich tańców ludowych. Wszyscy byli zachwyceni ich prezencją i swobodą.
Wielkie podziękowania należą się tutaj Zespołowi Wici, który nie tylko udostępnił naszym małym tancerzom stroje, ale także czuwał nad choreografią.
Szkolne Jasełka zakończyli, jak to już stało się zwyczajem w Skłodowskiej nauczyciele, którzy dziękując za wyrazy sympatii ze strony rodziców i uczniów życzyli wszystkim „Wesołych Świąt!”.
Minione sobotnie przedpołudnie w Polskiej Szkole Sobotniej im. Marii Skłodowskiej-Curie minęło więc pod znakiem wspólnego kolędowania, składnia sobie życzeń radości, wypoczynku i pomyślności w Nowym Roku. Rodzice i nauczyciele przygotowali jak co roku kiermasz bożonarodzeniowy, podczas którego można było kupić stroiki, świeczki lub inne dekoracje wykonane przez dzieci, nauczycieli i rodziców, a ci do których w tym dniu uśmiechnęła się fortuna wygrali nagrody w szkolnej loterii. Uczniów odwiedził także święty Mikołaj, który rozdawał prezenty.
IB