Dlaczego migdałki mogą być powiększone?
Dlaczego migdałki mogą być powiększone?
Migdałki podniebienne mają ok. 2 cm długości i ok. 1 cm szerokości i zbudowane są z tkanki limfatycznej. Usytuowane są w wgłębieniu gardzieli z prawej i lewej strony między oboma łukami podniebiennymi.
Wraz z migdałkiem językowym wchodzą w skład tzw. pierścienia gardłowego Waldeyera, którego funkcją jest ochrona przed bakteriami, wirusami, grzybami i innymi czynnikami chorobotwórczymi, chroniąc przed ich penetracją do dalszych odcinków układu oddechowego i pokarmowego. Pod wpływem czynników chorobotwórczych powiększają się i nabrzmiewają od napływających komórek odpornościowych.
A więc jakie mogą być najczęstsze przyczyny obrzęku migdałków?
♦ Infekcja wirusowa
Wirusy grypy, opryszczki i adenowirusy powodują obrzęk, czyli wirusowe zapalenie migdałków. Powiększonym migdałkom towarzyszą wtedy również inne objawy infekcji takie, jak ból gardła, katar, ból głowy. Infekcja trwa zwykle do 10 dni. Aby załagodzić tym dolegliwościom należy przede wszystkim dużo pić, płukać gardło roztworem wody z solą morską i ewentualnie zażywać środki przeciwbólowe.
♦ Zakażenie paciorkowcem
Zapalenie gardła o podłożu bakteryjnym leczone jest poprzez podawanie antybiotyków. Ten rodzaj zakażenia powodują paciorkowce i wśród objawów typowych są problemy z przełykaniem, brzydki zapach z ust czy chrypka. Niestety, w tym przypadku konieczna jest wizyta u lekarza, bo domowe sposoby mogą być nieskuteczne.
♦ Kamienie migdałkowe
To małe grudki, składające się z resztek jedzenia, obumarłych tkanek i wydzieliny spływającej z zatok. Zbierają się w zakamarkach migdałków i powodują nieprzyjemne odczucia, że w gardle coś się znajduje. Są one także przyczyną nieświeżego oddechu. Aby pozbyć się kamieni należy płukać jamę ustną preparatem antybakteryjnym, można także usunąć je w gabinecie lekarskim za pomocą lasera.
♦ Refluks krtaniowo-gardłowy
Czyli popularne uczucie “guli w gardle”. Spowodowane jest tym, że treść żołądkowa o kwaśnym odczynie dociera aż do gardła i krtani. Poza opuchlizną migdałków występuje również przewlekły suchy kaszel, chrypka (zwłaszcza po przebudzeniu), nieprzyjemny zapach z ust. Oczywiście najskuteczniejsza będzie wizyta u lekarza w przypadku tej dolegliwości.
♦ Alergia
Alergeny nie powodują bezpośrednio powiększenia migdałków, ale pośrednio na pewno mogą być tego przyczyną. Alergie sprzyjają jednak infekcjom zatok – wtedy tylną ścianą gardła spływa wydzielina, która może być przyczyną obrzęku migdałków.
♦ Choroby weneryczne
Kiła (syfilis) i rzeżączka powodują owrzodzenia w gardle, ból jamy ustnej i pieczenie w gardle i to one wpływają na powiększenie się migdałków. Konieczne jest w tym przypadku zrobienie wymazu z gardła, natomiast jeżeli chodzi o leczenie to zalecana jest antybiotykoterapia.
♦ Nowotwory
Nowotwory migdałków prawie zawsze występują po jednej stronie. Towarzyszy im ból, opuchlizna, krwawienie oraz guzki na szyi. Zdarza się jednak, że rak migdałków nie daje tak specyficznych objawów. Na ten nowotwór najbardziej narażone są osoby, które palą papierosy i nadużywają alkoholu. Obrzęk migdałków może być też sygnałem alarmowym chłoniaka. W przypadku tej choroby najczęściej występują również guzy na węzłach chłonnych na szyi, w pachwinach i pod pachami.
CONCILIO
Comments (0)