Narośla i znamiona na skórze
Narośla i znamiona na skórze
Coraz goręcej na zewnątrz, więc coraz częściej odsłaniamy naszą skórę. Niestety, ale nie zawsze jest ona tak piękna, jak byśmy sobie tego życzyli. Przyczyną tego mogą być wszelkiego rodzaju narośla i przebarwienia skórne, które nie tylko szpecą, ale mogą być przyczyną chorób.
ZNAMIONA
Generalnie są nieszkodliwe. Mogą mieć różne zabarwienie: czerwone, brązowe, czarne, jasnobrązowe, różowe, białe lub fioletowe. Są płaskie lub lekko wypukłe. Dzielimy je na: znamiona barwnikowe i znamiona naczyniowe. Znamiona barwnikowe to popularne pieprzyki, pojawiające się w dowolnym czasie i plamy skórne, z którymi się rodzimy. Znamiona naczyniowe rozwijają się po urodzeniu i mogą pojawiać się tylko na jakiś czas lub utrzymują się do dorosłości.
NAROŚLA
Wyróżniamy kilka narośli, które mogą być dziedziczne lub pojawiają się poprzez zakażenie:
♦ Dermatofibroma – to inaczej włókniak twardy, czyli małe, jędrne, czerwone lub brązowe guzki spowodowane nagromadzeniem fibroblastów (komórek tkanki miękkiej pod skórą). Często występują na nogach, swędzą i można je usuwać chirurgicznie lub stosując krioterapię (zamrożenie ciekłym azotem).
♦ Torbiel skórzasta – łagodny guz zawierający włosy, gruczoły potowe i gruczoły łojowe, przeważnie jest mały, ma biały lub żółty kolor. Najczęściej pojawiają się na twarzy, plecach, szyi, tułowiu i genitaliach. Po ściśnięciu może wytwarzać gęstą, żółtą wydzielinę. Leczyć je należy za pomocą antybiotyków lub usuwać z pomocą chirurgii laserowej.
♦ Tłuszczaki – okrągłe lub owalne grudki pod skórą spowodowane złogami tłuszczu. Występują częściej u kobiet i mają tendencję do pojawiania się na przedramionach, tułowiu i karku. Leczenie polega na chirurgicznym ich usunięciu. Zwykle są nieszkodliwe.
♦ Rogowiak kolczystokomórkowy – czerwone, kopulaste, grube wypukłości z kraterowatym zagłębieniem wypełnionym masami rogowymi pośrodku. Najczęściej pojawia się na skórze twarzy lub grzbiecie rąk. Narażeni są na to schorzenie mężczyźni po 50. roku życia. Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu, łyżeczkowaniu lub krioterapii.
♦ Nerwiakowłókniaki – ma postać miękkich, uszypułowanych, cielistych guzków zlokalizowanych na skórze bądź owalnych, twardych guzków rosnących pod powierzchnią skóry. Może mieć kolor kawowy.
♦ Mięczak zakaźny – wywołuje go wirus, który bardzo łatwo przenoszony jest przez ludzi podczas dzielenia się ubraniami lub ręcznikiem. Są to różowe lub cieliste guzki w dowolnym miejscu na skórze. Większość ludzi ma ich do 10 do 20. Czasem guzki mogą wyglądać jak brodawki lub ospa wietrzna. Leczenie może być z zastosowaniem chirurgii laserowej lub kriochirurgii.
♦ Rogowacenie łojotokowe – czyli brodawka łojotokowa. Charakteryzuje się brązowymi, czarnymi lub żółtymi naroślami, które rosną pojedynczo lub w grupach i są płaskie lub lekko wzniesione. Metody leczenia to kriochirurgia, łyżeczkowanie lub elektrokoagulacja.
♦ Brodawki – najczęściej występują na dłoniach i stopach. Czasami wyglądają płasko i gładko, innym razem mają wygląd przypominający kopułę. Brodawki mogą być otoczone jaśniejszą lub ciemniejszą skórą. Występują u ludzi w każdym wieku i mogą przenosić się z osoby na osobę, z jednej części ciała na drugą i są powodowane przez różne formy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Dzielą się na brodawki zwykłe – pojawiają się na tylnej części palców rąk, nóg i kolan, zwykle rosną w miejscu pęknięcia skóry; brodawki nitkowate – wyglądają jak długie, wąskie nitki w kolorze cielistym, która pojawia się pojedynczo lub w wielu miejscach wokół powiek, twarzy, szyi lub ust; brodawki płaskie – na twarzy i czole, są w kolorze cielistym lub białym, z lekko uniesioną, płaską powierzchnią i zwykle pojawiają się w wielokrotnościach; brodawki podeszwowe – są bolesne i występują na podeszwach stóp, mają szorstki, podobny do kalafiora wygląd i mogą mieć w sobie małą czarną plamkę oraz brodawki podpaznokciowe i okołopaznokciowe – mają postać szorstkich narośli wokół paznokci rąk i/lub stóp.
Zmiany skórne niestety mogą być przyczyną raka skóry (czerniaka), więc należy kontrolować je według popularnej skali ABCDE:
♦ A – Asymetria (asymmetry) – czyli niesymetryczny kształt
♦ B – Brzegi (borders) – nieregularne brzegi pieprzyka
♦ C – Kolor (color) – niejednolita barwa znamienia wynikająca z nierównomiernego rozłożenia melanocytów
♦ D – Średnica (diameter) – jeśli jest większa niż 0,5 cm należy zgłosić się do lekarza
♦ E – Rozwój (evolution) – zmiana wyglądu znamienia w trakcie ostatnich trzech miesięcy.
Kiedy zauważymy, że narośla na skórze zmieniają się lub ich wygląd pogarsza się bądź utrzymują się przez długi czas, odczuwamy ból lub powodują dyskomfort, nie znamy ich przyczyny, podejrzewamy, że mamy infekcję lub raka skóry powinniśmy zgłosić się do lekarza.
CONCILIO
Comments (0)