Domowe sposoby na oparzenia słoneczne
Domowe sposoby na oparzenia słoneczne
Lato w pełni, a więc spędzamy sporo czasu na basenie, plaży czy nawet w ogródku opalając się. Mimo iż wiemy, że nadmiar promieniowania słonecznego może nam zaszkodzić, często o tym zapominamy i na naszym ciele pojawiają się oparzenia słoneczne.
O oparzeniu słonecznym możemy mówić, gdy nasza skóra jest rozpalona, zaczerwieniona, piecze, swędzi i boli. W największym stopniu na oparzenia słoneczne narażone są osoby o jasnej karnacji. Oparzenia słoneczne rozwijają się najczęściej na twarzy, dekolcie, ramionach, dolnej części brzucha, wewnętrznej powierzchni ud i zazwyczaj pojawiają się po 1-4 godzinach od ekspozycji.
Łagodne przypadki oparzeń słonecznych można z powodzeniem samodzielnie leczyć. Należy więc:
• W pierwszej kolejności schłodzić oparzone miejsca – w tym celu najlepiej zastosować zmoczone w zimnej wodzie ręczniki. Chłód uśmierza ból i redukuje zaczerwienienie.
• Następnie można wykorzystać dostępne w aptece bez recepty specjalne preparaty – np. panthenol w sprayu czy balsamy po opalaniu zawierające w swoim składzie mentol i alantoinę. Substancje te wykazują działanie natłuszczające, nawilżające, chłodzące, regenerujące i poprawiają barierę lipidową naskórka.
• Warto też sięgnąć po maści z kwasem hialuronowym poprawiającym poziom nawilżenia naskórka.
• Wskazana jest dodatkowo suplementacja witaminami E i C, które regenerują uszkodzoną skórę.
Domowe sposoby na oparzenia słoneczne
Naturalne metody znacznie przyspieszają proces regeneracji poparzonej od słońca skóry. W tym celu można zastosować:
• Sok wyciśnięty z żywego aloesu lub kremy łagodzące z aloesem – aloes wykazuje właściwości silnie przeciwzapalne i przeciwutleniające.
• Ocet jabłkowy – kąpiel w occie jabłkowym zapobiegnie rozwojowi infekcji i sprawi, że skóra stanie się mniej zaogniona. Do wanny napełnionej letnią wodą należy wlać 1-2 filiżanki octu jabłkowego. Kąpiel powinna trwać około 15 minut.
• Owsiankę – płatki owsiane działają przeciwzapalne, zmniejszają opuchliznę i łagodzą ból. Po namoczeniu należy nimi obłożyć poparzoną skórę.
• Okład z zimnego jogurtu, kefiru, maślanki czy zsiadłego mleka – produkty te wyciągają z ciała wysoką temperaturę, przywracają prawidłowe pH skóry, nawilżają i tworzą na ciele powłokę chroniącą przed szkodliwym działaniem drobnoustrojów chorobotwórczych.
• Pomidor – chore miejsca okładać można także pokrojonymi w plasterki schłodzonymi pomidorami, które zawierają likopen – przeciwutleniacz skutecznie wyciągający ciepło z oparzonego miejsca. Najlepiej trzymać je na ciele około 1 godzinę.
• Okłady z kwasu borowego – przygotuj pastę z 2 łyżek glinki kosmetycznej, 1 łyżki soku z cytryny, 1 łyżki miodu i przyłóż na oparzone miejsca.
• Puree ziemniaczane – ziemniaki łagodzą ból i zapobiegają pojawianiu się pęcherzy na skórze. To dzięki zawartych w nich substancjach, które wykazują działanie podobne do atropiny. Dodatkowo znajduje się w nich krochmal, który chroni skórę przed podrażnieniami. W celu złagodzenia oparzeń słonecznych można wykorzystać ziemniaki w postaci plasterków lub zmielonych na puree. Alternatywą dla surowych ziemniaków jest mąka ziemniaczana zmieszana z wodą.
• Okłady z nagietka – kwiat ten likwiduje stany zapalne. Należy 2 łyżki świeżych lub suszonych kwiatów nagietka zagotować w szklance wody i odstawić pod przykryciem do zaparzenia. Po wystygnięciu naparu namocz w nim gazę i przyłóż ją na chore miejsca.
• Okłady z mięty – przygotuj napar z mięty – zaparz świeżą lub suszoną miętę, nasącz w schłodzonym naparze gazę i przykładaj ją do bolących miejsc. Mięta ma działanie chłodzące.
• Miód – ma on doskonałe właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, które przyspieszają gojenie. Aby doświadczyć leczniczego działania złotego nektaru, wystarczy zrobić z niego okład i nałożyć na poparzoną skórę. Ulga będzie natychmiastowa.
Oparzenia słoneczne u dzieci
Skóra dzieci jest pięciokrotnie cieńsza, tkanka podskórna jest słabo rozwinięta, naczynia krwionośne są liczne i poszerzone, co powoduje, że oparzenia skórne powstają znacznie szybciej niż u dorosłego. Oprócz wyżej wymienionych rozwiązań na łagodne oparzenia słoneczne u dzieci zaleca się stosowanie ekstraktów z cebuli i czosnku, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Dostępne są w postaci maści i emulsji. Wskazane jest unikanie słońca dopóki zaczerwienienie i inne objawy oparzenia nie zejdą. Należy pamiętać o stałym uzupełnianiu płynów.
AK
Comments (0)