Piękne i zdrowe oczy
Piękne i zdrowe oczy
Popularne stwierdzenie mówi, że oczy są zwierciadłem duszy. Naukowcy powiedzą zaś, że nasze oczy, a zwłaszcza tęczówki są jedyne w swoim rodzaju, są jedną z najbardziej unikalnych cech.
Z tego powodu skany siatkówki, które wykorzystują światło podczerwone do mapowania unikalnego wzoru naczyń krwionośnych na siatkówce oka stają się coraz bardziej popularne podczas kontroli bezpieczeństwa.
Rogówka jest również wyjątkowa, gdyż jest jedyną tkanką w ludzkim ciele, która nie zawiera naczyń krwionośnych. Dlaczego? Rogówka musi pozostać przezroczysta, aby prawidłowo załamywać światło. Gdyby naczynia krwionośne były obecne, zakłócałyby ten proces. Naczynia krwionośne w rogówce oka pojawiają się tylko w przebiegu niektórych chorób, np. niewydolności komórek macierzystych nabłonka rogówki.
Spośród wszystkich mięśni w ciele człowieka, to właśnie mięśnie otaczające oczy są najbardziej aktywne. Choć mięśnie oka nie są szczególnie silne, są niezwykle szybkie i precyzyjne! Mięśnie otaczające oko obejmują sześć małych mięśni, które kontrolują samo oko, a także jeden, który porusza powieką. Wewnątrz oka zaś znajdują się z kolei mięśnie, które zwężają i rozszerzają źrenicę oraz pomagają oku skupić się na blisko znajdujących się obiektach.
Jak dbać o zdrowie oczu?
♦ To, co jemy ma nie tylko bardzo duży wpływ na nasze zdrowie, ale stanowi istotny czynnik w prawidłowym funkcjonowaniu narządu wzroku. Jak wykazują badania, dieta zawierająca kwasy omega-3, luteinę, cynk oraz witaminy A, C i E, antocyjany może opóźnić rozwój niektórych chorób oczu, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej czy zaćma oraz zapobiec krótkowzroczności. Urozmaicona dieta bogata w warzywa i owoce, pieczywo pełnoziarniste, orzechy i ryby jest najlepszym sposobem na dostarczenie organizmowi jak największej ilości składników i związków odżywczych zapewniających zdrowie naszym oczom.
♦ Fizjologicznie człowiek mruga ok. 8-12 razy na minutę. Prawidłowy film łzowy jest stabilny przez minimum 15 sekund, co w przypadku takiej ilości mrugnięć zapewnia jego ciągłość. Podczas intensywnej pracy przy komputerze częstotliwość mrugnięć spada nawet do 3-4 na minutę. Powoduje to, że przedrogówkowy film łzowy ulega ścieńczeniu, a dodatkowo z powodu niekorzystnych warunków może zostać przerwany, prowadząc do uciążliwych dolegliwości związanych z suchością oczu. Można ich uniknąć stosując zasadę 20-20-20 polegającą na robieniu przerwy od pracy przy komputerze co 20 minut. Podczas niej należy patrzeć na punkt znajdujący się z dala od nas, minimum 6 metrów (20 stóp) przez 20 sekund. Gdy dojdzie do uczucia zmęczenia i podrażnienia oczu (zaczerwienie), można stosować krople nawilżające, najlepiej bez środków konserwujących.
♦ Masaż powiek poprawia kondycję naszych oczu. Warto wykonywać go 3 razy w tygodniu masując delikatnymi okrężnymi ruchami powieki górne oraz ruchami od środka na zewnątrz powieki dolne. Kojące dla naszych oczu mogą też być okłady/kompresy z ziół, szczególnie z świetlika lekarskiego (ma właściwości ściągające i przeciwzapalne, łagodzi podrażnienia i pomaga zmniejszyć obrzęk), rumianku (działa łagodząco i przeciwzapalnie), nagietka lekarskiego (działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo) i szałwii lekarskiej (działa bakteriobójczo, jest pomocna przy zmęczonych, podrażnionych i zaczerwienionych oczach).
♦ Zbyt krótki sen może negatywnie wpływać na czas reakcji i koncentrację oraz na wzrok, dlatego wysypiaj się. W czasie snu wzrok, jak i całe nasze ciało, nie tylko odpoczywa, lecz także regeneruje się. Aby regeneracja była możliwa, niezbędne jest minimum 5 godzin snu. Niedostateczna regeneracja oczu podczas snu, może powodować skutki uboczne, np. skurcze powiek, uciążliwą suchość oczu.
I na koniec jeszcze kilka ciekawostek na temat naszych oczu.
♦ Nasze oczy “widzą” świat w rozdzielczości 576 megapikseli
♦ Kiedy światło pada na siatkówkę, jest przekazywane w postaci impulsów elektrycznych do nerwu wzrokowego, a stamtąd do mózgu, gdzie obraz 2D jest przetwarzany na obraz 3D odwrócony „do góry nogami”.
♦ Wszystkie osoby z niebieskimi oczami mają wspólnego przodka. Naukowcy uważają, że około 6,000 – 10,000 lat temu miała miejsce mutacja genetyczna, która spowodowała, że na świecie urodziła się pierwsza osoba z niebieskimi oczami.
♦ Większość noworodków ma jasnoniebieskie oczy, a ich kolor zmienia się w kolejnych miesiącach życia. Ostateczny kolor oczu dziecka można zaobserwować dopiero w trzecim lub czwartym roku życia.
♦ Okulary przeciwsłoneczne chronią oczy przed nadmiarem światła i szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Dostępne są w różnych odcieniach: brązowy i bursztynowy – doskonale sprawdzi się u osób wrażliwych na duży blask, poprawia kontrast, zmniejsza napięcie oka, pochłania niebieskie światło poprawiając ostrość widzenia i percepcję głębi ostrości; szary – jest neutralny, daje naturalny kontrast, najmniej przekłamuje odbiór barw; zielony – poprawia kontrast przy słabym świetle, zmniejsza napięcie oka przy świetle jasnym; żółty – poprawia percepcję i kontrast w słabym świetle, rozjaśnia obraz po zmierzchu, podczas deszczu; różowy – zniekształca ostrość widzenia, podbija naturalne kolory, filtruje fale niebieskie poprawiając kontrast.
CONCILIO
Comments (0)