Woda dla zdrowia i ochłody
Woda dla zdrowia i ochłody
Latem warto zachować podstawowe środki ostrożności, czyli w miarę możliwości pozostawać w cieniu, używać nakryć głowy i kremów z filtrem UV. Przede wszystkim podczas upałów trzeba regularnie się nawadniać. Dotyczy to szczególnie osób, które są aktywne fizycznie, dzieci i seniorów.
Gdy temperatury rosną, organizm zaczyna się pocić, aby w ten sposób się schłodzić. Pot to przede wszystkim woda, ale nie tylko; to także sól i związki mineralne, min. elektrolity magnezu, sodu, potasu, wapnia, fosforu i chloru. Gdy ich poziom jest w normie organizm funkcjonuje prawidłowo, temperatura ciała jest w normie, a toksyny są na bieżąco usuwane.
Gdy w organizmie zabraknie składników mineralnych wtedy jesteśmy odwodnieni. Objawia się to osłabieniem i zmęczeniem, przyspieszoną akcją serca, brakiem apetytu, drżeniem mięśni, bólami stawów. Można także odczuwać zawroty głowy, nudności lub wymiotować. Typowe dla odwodnienia są także zaparcia i obrzęki, a poważny stan może doprowadzić także do utraty przytomności.
Aby sprawdzić czy nasz organizm jest nawodniony można wykonać proste testy koloru moczu lub skóry. Jasny, prawie przeźroczysty mocz oznacza znakomite nawodnienie, ciemna barwa i zagęszczenie wskazuje natomiast, że natychmiast powinniśmy sięgnąć po zdrowy napój. Innym testem może być ściśnięcie skóry. Dobrym znakiem jest, gdy wraca szybko do pierwotnego położenia i wyglądu, złym – gdy długo zostaje pomarszczona.
Płyny, które pomogą nam nawodnić organizm podczas upałów:
♦ Woda mineralna – oprócz tego, że ugasi nasze pragnienie uzupełnia również niedobory węglowodanów i biopierwiastków takich, jak: wapń, magnez, potas, sód. Wodorowęglany wspierają układ trawienny i przyczyniają się do zachowania równowagi kwasowo-zasadowej. Potas wpływa korzystnie na nerki i układ sercowo-naczyniowy, zaś sód reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową. Wapń poprawia metabolizm, wpływa korzystnie na pracę serca, mięśnie i układ kostny. Magnez pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, przeciwdziała miażdżycy, reguluje ciśnienie tętnicze krwi. Poprawia funkcjonowanie mózgu, osłabia skutki stresu, przemęczenia i osłabienia. Zmniejsza też napięcie nerwowe.
♦ Herbata i herbatki ziołowe – to dobry wybór na zaspokojenie pragnienia podczas upałów. Metodą na upały stosowaną przede wszystkim w Tunezji, Maroku, Egipcie i Iranie jest ciepła herbata, najlepiej w temperaturze pokojowej, lekko słodzona, z dodatkiem mięty i cytryny. Ciepła herbata sprawia, że naczynia krwionośne rozszerzają się, co sprzyja poceniu, dzięki czemu nasze ciało jest schładzane. Na upały, w formie naparów, polecane jest picie mięty, szałwii czy melisy. Rośliny te nawadniają, odświeżają i orzeźwiają. Poza nimi warto mieć pod ręką również pokrzywę, która wykazuje właściwości diuretyczne – pomaga oczyścić organizm z nadmiaru kwasu moczowego i toksyn oraz zmniejsza obrzęki, które dokuczają nam podczas najbardziej upalnych dni. Właściwości diuretyczne (wspomagające działanie nerek – moczopędne) wykazuje również pietruszka, mniszek lekarski, brzoza, czarny bez czy skrzyp polny. Jednakże w przypadku ziół moczopędnych powinniśmy stosować je z umiarem zwłaszcza w przypadku dzieci i osób starszych, gdyż może dojść do odwodnienia.
♦ Sporo wody zawierają także warzywa i owoce. Należą do nich przede wszystkim arbuzy, melony, truskawki, jabłka, ogórki, cukinia, brokuły, pomidory, seler naciowy, rzodkiewka, papryka, grejpfrut, brzoskwinie, marchew, pomarańcze, maliny, ananas, borówki. Należy pamiętać, że woda w owocach i warzywach nie zastąpi w pełni tradycyjnego płynnego nawadniania organizmu.
Każdy z nas wie, że nasz organizm zawiera duże ilości wody, ale zapewne nie każdy wie, że jej zawartość zależy od wieku, płci oraz procentowej zawartości tłuszczu. W okresie noworodkowym i niemowlęcym woda stanowi 70-80% masy ciała, u dzieci po 1 roku życia spada do 65%, a wraz ze starzeniem się organizmu osiąga już tylko 45-50%.
I na koniec kilka praktycznych wskazówek dotyczących zaspokajania pragnienia w czasie upałów:
♦ Wodę należy pić małymi szklankami przez cały dzień. Wypicie zbyt dużej ilości spowoduje, że nie zostanie ona odpowiednio wchłonięta.
♦ Pij, nawet gdy nie czujesz pragnienia. Doprowadzenie do stanu suchości w ustach jest sygnałem odwodnienia.
♦ Gdy wychodzisz z domu, zawsze miej przy sobie butelkę wody.
♦ Pij tyle, ile potrzebujesz. Średnio zaleca się picie od 1,5 do 3 litrów wody dziennie.
CONCILIO
Comments (0)