Noworoczne zwyczaje i tradycje
Noworoczne zwyczaje i tradycje
Koniec starego i nadejście nowego roku to wyjątkowy czas, gdyż zostawiamy za sobą to, co było złe, niedobre, nieudane i z nadzieją wkraczamy w nowe. Dziś o kilku tradycjach noworocznych z różnych stron świata.
• W Australii to sezon bbq, czyli grillowanie kiełbasek, steków, jagnięciny. Młodzi natomiast spędzają dzień na plaży i uczestniczą w różnorodnych festiwalach muzycznych. Oczywiście jest też czas na wyjście do kościoła i modlitwę o błogosławieństwo.
• W Austrii w Sylwestra serwuje się pieczonego prosiaka, talerze z kolei dekoruje się małymi marcepanowymi prosiakami, ponieważ świnia jest symbolem postępu i dobrobytu (podobnie zresztą jak na Kubie, Węgrzech i w Portugalii wieprzowina króluje na stołach). Toasty z świętego Sylwestra wznosi się czerwonym winem z dodatkiem cynamonu, cukru i innych przypraw.
• W Brazylii aby odpędzić złe moce ludzie ubierają się na biało, następnie przeskakują przez 7 fal i myślą o 7 życzeniach, jakie mają się spełnić. Jeżeli ktoś nie mieszka w pobliżu plaży musi w zamian podskoczyć 3 razy na prawej nodze.
• W Danii rozbija się talerze i inne naczynia na schodach przyjaciół i znajomych w Nowy Rok, co ma być symbolem tego, jak bardzo ważni są dla nas i jak dobrze im życzymy. Poza tym im więcej skorup tym większa popularność i więcej przyjaciół. O północy, kiedy zmienia się data wiele osób skacze z krzeseł, ponieważ „skok w styczeń” uchroni każdego od pecha i złych duchów.
• W Estonii je się 7, 9 lub 12 posiłków podczas Nowego Roku. Każdy z nich ma zapewnić siłę takiej ilości mężczyzn. Ale posiłki nie są zjadane do końca, ponieważ część zostawiana jest dla duchów przodków odwiedzających dom w tym czasie.
• We Francji tradycyjny posiłek na Sylwestra składa się min. z naleśników z pasztetem z gęsi i szampana.
• W Grecji symbolem narodzin i odrodzenia jest cebula zawieszana na drzwiach domów w pierwszy dzień Nowego Roku. Często zawiesza się także owoce granatu.
• W Holandii „okrągłe jedzenie” na przynieść dostatek i szczęście, dlatego je się wtedy różne rodzaje okrągłych pączków z nadzieniem z jabłek, porzeczek i rodzynek, posypanych cukrem pudrem, poza tym racuchy jabłkowe, a wszystko popija się szampanem.
• W Irlandii Sylwester nazywany jest „nocą dużych porcji”, ponieważ stoły uginają się od jedzenia. Stara irlandzka tradycja nakazuje upiec dużych rozmiarów ciasto, pokruszyć je i zjeść okruchy jako zapowiedź obfitości w Nowym Roku. 1 stycznia kromka chleba posmarowanego masłem zostawiana jest przed drzwiami lub ofiarowana jest sąsiadom stąd nazwa „dzień posmarowanej masłem kromki”. Dziś je się obfity posiłek, by zapobiec głodowi w nadchodzącym roku.
• W Indiach ryż i soczewica to główne składniki noworocznych dań, gdyż mają przynieść szczęście.
• W Japonii je się zupę z makaronem z gryki. Poza tym przed wejściami do domów zawieszane są sznury zrobione ze słomy, a w świątyniach dzwony biją aż 108 razy, wszystko po to, by odpędzić złe duchy. Domy dekoruje się zielonymi roślinami symbolizującymi nowe życie i bambusami, symbolami uczciwości.
• W Korei młode pokolenie w specjalny sposób kłania się najstarszym w rodzinie a ci w zamian oferują im koperty z pieniędzmi, następnie dziadkowie otrzymują potrawę z ciastkami ryżowymi, która symbolizuje czystość i ma przynieść szczęście i dobrobyt. Inną tradycją jest wieszanie specjalnego sitka do cedzenia ryżu przed jego wymyciem przy drzwiach domu, aby „odcedzić” pecha.
• W Meksyku (i w Hiszpanii) o północy je się winogrona reprezentujące życzenia, następnie Meksykanie jedzą słodki chleb z umieszczoną w nim monetą na szczęście. Ktokolwiek dostanie kawałek z monetą tego czeka szczęście przez cały rok. Inne potrawy to solony dorsz i placki smażone na oleju.
• W Niemczech o północy je się tradycyjne pączki nadziewane dżemem lub alkoholem, czasem płatane są także figle i zamiast słodkiego nadzienia można znaleźć musztardę, co niestety jest wróżbą pecha i nieszczęścia.
• W Rosji tradycją jest zapisanie życzenia na kawałku papieru i spalenie go, następnie popiół należy dodać do kieliszka szampana i wypić zanim zegar skończy wybijać północ.
• W Szkocji, aby zapewnić sobie szczęście pierwszą osobą, którą przekroczy próg domu musi być ciemnowłosy mężczyzna niosący kruche ciasteczka, ciasto owocowe z rodzynkami, porzeczkami, migdałami, imbirem, cynamonem i innymi dodatkami oraz whisky, aby wznieść toast noworoczny. Ciemnowłosy mężczyzna ma także dzięki temu szczęście w nadchodzącym roku.
• W Szwecji potrawą noworoczną jest pudding ryżowy z ukrytym w środku migdałem. Ten, kto go znajdzie będzie miał szczęście przez cały rok.
• W Walii tragedią dla domostwa jest, gdy pierwsza osobą przekraczającą próg jest kobieta lub rudowłosy mężczyzna. Za rozsądne uważa się niepożyczanie niczego w pierwszym dniu Nowego Roku, wierzy się także, że jaki pierwszy dzień, taki cały rok.
• We Włoszech je się wieprzowinę (nogę) z soczewicą. ratka jest symbolem obfitości, a soczewica ma przynieść szczęście i pomyślność.
IB