Kolagen – zbawienny dla naszego zdrowia
Kolagen – zbawienny dla naszego zdrowia
Kolagen to białko składające się z łańcuchów aminokwasów, które stanowi aż 30% ludzkiego białka. Nazywany jest białkiem młodości.
Zbawienne działanie kolagenu wpływa na funkcjonowanie:
♦ Układu krwionośnego – pomaga kontrolować ciśnienie krwi, rozluźnia naczynia krwionośne, rozszerza tętnice oraz pozwala na oczyszczanie ich ścian z tłuszczu. Poprawia krążenie i zmniejsza ryzyko rozwoju związanych z nim schorzeń.
♦ Układu trawiennego – wspiera regenerację uszkodzonych ścian komórkowych oraz dostarcza do organizmu lecznicze aminokwasy. Wspomaga leczenie zespołu nieszczelnego jelita, refluksu oraz choroby Leśniowskiego-Crohna.
♦ Procesów metabolicznych – umożliwia przemianę glukozy w energię. Pobudza procesy metaboliczne, sprzyjając utracie zbędnych kilogramów.
♦ Stawów, ścięgien i więzadeł – nawilża stawy, co opóźnia proces ich degeneracji, zapobiega sztywnieniu ścięgien i więzadeł, niwelując ryzyko powstawania obrzęków.
Poziom kolagenu w organizmie jest uzależniony nie tylko od wieku, ale też stosowanej diety. Wraz z wiekiem obniża się zdolność organizmu do produkcji kolagenu. Ten naturalny proces może rozpocząć się u niektórych już przed 30 rokiem życia. Oczywiście takie szkodliwe czynniki zewnętrzne, jak stres, toksyny, promieniowanie słoneczne czy zanieczyszczenie powietrza, mogą wpływać na jego nasilenie. Najczęstszymi objawami ubytku kolagenu są oznaki starzenia się widoczne na szyi i twarzy. Skóra staje się sucha i wiotka, a na jej powierzchni powstają zmarszczki czy bruzdy. Zmniejszenie ilości kolagenu w organizmie może przejawiać się także osłabieniem i łamliwością włosów. W pewnym momencie pojawiają się również bóle stawów i problemy z krążeniem.
Naturalny kolagen znajduje się w tkankach łącznych zwierząt. Tak więc żywność, taka jak drób, wieprzowina, wołowina i ryby, są jego źródłami. Znajdziemy go więc w żelatynie spożywczej, galaretkach, kurzych łapkach, podrobach, bulionie kostnym. Niestety, nie każdy może spożywać produkty pochodzenia zwierzęcego o dużej zawartości tłuszczu, gdyż mogą przyczynić się one do wzrostu stężenia cholesterolu i mają szkodliwy wpływ na układ krążenia. Kolagen znajdziemy również w produktach zawierających koenzym Q10 – roślinach strączkowych, rybach i kiełkach pszenicy.
Aby kolagen był łatwiej wchłaniany należy uzupełnić naszą dietę o produkty bogate w witaminę C, która zwiększa wytwarzanie kolagenu i ujędrnia skórę oraz witaminę E, przeciwdziałającą sieciowaniu i sztywnieniu włókien kolagenowych. Bardzo istotny jest też sposób przygotowywania potraw – zaleca się, by zamiast grillowania czy smażenia wybierać gotowanie.
Jeżeli preferujecie przyjmowanie suplementów z kolagenem warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Najważniejsze to typ i klasa kolagenu. Mamy 2 rodzaje kolagenu:
♦ Kolagen typu I ‒ stanowi aż 90% białek kolagenowych, dlatego jest najbardziej wartościowy dla organizmu. Kolagen typu I jest składnikiem budulcowym skóry i więzadeł oraz nadaje wytrzymałość tkance łącznej;
♦ Kolagen typu II ‒ zapewnia elastyczność ścięgnom i wpływa na jakość ich struktury. Sprawdza się zwłaszcza w przypadku osób, które mają problem ze stawami lub chcą zwiększyć ich ruchomość.
Specjaliści polecają, aby przyjmować suplementy z kolagenem rybim pozyskiwanym ze skóry i łusek takich ryb morskich, jak: tuńczyk, rekin żarłacz lub dorsz. Ma on strukturę podobną do kolagenu ludzkiego i cechuje się wysoką przyswajalnością. Aby zwiększyć stymulację produkcji kolagenu należy przyjmować także witaminę C i kwas hialuronowy. Maksymalna dawka kolagenu powinna wynosić 4000 mg na dobę. Jeżeli przesadzimy z jego ilością mogą wystąpić następujące skutki uboczne: ogólne osłabienie, bóle mięśni, stawów, problemy z wypróżnianiem, kwaśny oddech czy nieprzyjemny posmak w ustach. Osoby uczulone na ryby, skorupiaki i jajka powinny unikać suplementów kolagenu przygotowanych z tych składników, aby zapobiec reakcjom alergicznym.
CONCILIO
Comments (0)