Polonijna szkoła – inwestycja w przyszłość Twojego dziecka
Polonijna szkoła – inwestycja w przyszłość Twojego dziecka
Początek września to dla licznej grupy polonijnych rodziców czas, kiedy zastanawiają się czy zapisać dziecko do polskiej sobotniej szkoły.
Wielu rodzicom może się wydawać, że polska szkoła sobotnia jest niepotrzebna, bo przecież weekendy są przeznaczone na wypoczynek czy wyjazdy rodzinne, a dzieci mają dość szkoły przez cały tydzień; innym wydaje się, że przecież języka polskiego dzieci nauczą się w domach, a jeszcze inni uważają, że nauka języka polskiego nie jest konieczna, bo przecież dziś wszędzie porozumiemy się po angielsku. Oczywiście każdy ma prawo do swojej opinii, ale my chcielibyśmy zachęcić wszystkich rodziców do zapisania swoich pociech do Polskiej Szkoły im. Marii Skłodowskiej-Curie, gdyż według opinii naszych dorosłych już absolwentów, nauka w tej szkole pozwoliła im nie tylko na wzbogacenie wiedzy, ale również na zrozumienie kim są.
Dlaczego warto zapisać dziecko do sobotniej szkoły?
1. Polonijne szkoły to świetna metoda na pielęgnowanie języka i kultury polskiej, ponieważ zazwyczaj zakładane są przez osoby, którym zależało na kontakcie młodych pokoleń z językiem i kulturą kraju, z którego pochodzą. W polonijnych szkołach dzieci nie tylko dowiedzą się jak odmieniać przez przypadki czy osoby, ale także poznają polskie tradycje i zwyczaje. Te najbardziej popularne jak Wigilia, Boże Narodzenie, Wielkanoc, jak i te, które typowe są tylko dla wybranego regionu.
2. Polonijne szkoły pozwalają dzieciom “połączyć dwa światy” i pokazują, że bycie dwujęzycznym i dwukulturowym to ogromny atut w dzisiejszym świecie. Umysły dzieci dwujęzycznych i dwukulturowych są bardziej otwarte, lepiej rozumieją odmienność i akceptują różnorodność zachowań i poglądów innych. Wychowywanie się w dwukulturowym i dwujęzycznym środowisku poszerza horyzonty oraz wzbogaca wiedzę o świecie. Posyłanie dziecka do polonijnej szkoły daje mu szansę stania się poliglotą.
3. Polonijne szkoły uczą z jednej strony tzw. żywej polszczyzny, czyli języka, jakim mówimy współcześnie, wzbogaconego o wszelkiego rodzaju regionalizmy, pełnego tzw. powiedzonek, przysłów czy idiomów. Z drugiej strony w polonijnych szkoła dzieci poznają także język literacki, uczą się piosenek i wierszyków w klasach młodszych lub poznają historię, geografię i literaturę polską w klasach starszych. Język rozwija się społecznie, a sobotnie szkoły dają dzieciom właśnie taką możliwość interakcji z otoczeniem poza domem, z rówieśnikami i nauczycielami.
4. Polonijne szkoły pielęgnują w młodych Polonusach dumę z ich pochodzenia, upowszechniają symbole będące częścią dziedzictwa oraz przekazują wiedzę na temat Polaków lub osób polskiego pochodzenia, którzy swoimi dokonaniami rozsławili kraj, w którym się urodzili. Pokazanie dziecku skąd pochodzi, osadzenie go w jego przeszłości daje mu także poczucie wspólnoty, bezpieczeństwa i świadomości swoich korzeni, a to jest bardzo istotne w procesie kształtowania się osobowości.
5. Polonijne szkoły uzupełniają lub poszerzają wiedzę i wartości, jakie chcą przekazać rodzice. Rodzice często nie mają czasu na to, żeby swoje pociechy uczyć czytać i pisać w języku polskim i prowadzić zaawansowane dyskusje. Edukacja w polonijnej szkole polega właśnie na tym, aby uczyć poprzez zabawę, aby wyjaśniać to co niezrozumiałe, aby wytłumaczyć czym jest szeroko pojęta polskość oraz zachęcić do swobodnego i nieskrępowanego wypowiadania się w języku polskim na różne tematy. Nauka w polonijnej szkole pozwoli dziecku stać się ambasadorem polskości.
Tak więc Drodzy Rodzice, jeżeli jeszcze nie zapisaliście swojego dziecka do polonijnej szkoły zróbcie to jak najszybciej – początek roku szkolnego już 10 września 2022! Polska Szkoła im. Marii Skłodowskiej-Curie czeka na Was!
Comments (0)