Wysoki puls – co to znaczy dla naszego zdrowia
Wysoki puls – co to znaczy dla naszego zdrowia
Puls albo inaczej tętno to określenie częstotliwości uderzeń serca na minutę. Prawidłowe parametry podczas badania pulsu są zawsze zależne od wieku i kondycji fizycznej badanego.
Normy tętna dla różnych grup wiekowych wynoszą:
♦ dzieci – 100/min
♦ młodzież – ok. 85/min
♦ dorośli – 64-90/min
♦ osoby starsze – 55-60/min
Wykonanie badania tętna zalecane jest rano, gdy organizm jest wypoczęty. Należy usiąść w wygodnej pozycji z ręką swobodnie opartą np. na stole. Dla potwierdzenia wyniku zaleca się powtórzenie badania kilka minut później. Puls możemy mierzyć za pomocą aparatów do mierzenia ciśnienia, ale możemy także zrobić to metodą ręczną. Badanie najczęściej przeprowadza się na tętnicy promieniowej (na nadgarstku), ale można także robić je na tętnicy szyjnej, ramiennej czy udowej.
Oto jak należy mierzyć tętno:
♦ Przygotuj w zasięgu twojego wzroku zegarek z sekundnikiem lub stoperem
♦ Poszukaj na ciele miejsca, w którym z łatwością wyczujesz puls, najlepsza będzie do tego tętnica na szyi – w zagłębieniu szyi tuż pod żuchwą lub tętnica na nadgarstku – w miejscu tętnicy promieniowej
♦ Przyłóż do wybranego miejsca dwa palce lub opuszki – palec środkowy oraz wskazujący (pamiętaj, aby nie zacisnąć palców zbyt mocno)
♦ Gdy wyczujesz puls zacznij odmierzać na zegarku lub stoperze czas. Potrzebujesz 20 sekund. W tym czasie dokładnie policz wszystkie uderzenia jakie poczujesz. Uzyskaną liczbę pomnóż przez 3.
Za wysoki puls to stan, w którym bicie naszego serca przyspiesza ponad normę, a częstotliwość pracy serca jest zwiększona. W medycynie określa się go mianem tachykardii. Przyczyny tego stanu mogą być różnorakie, choć wśród najczęstszych wymienia się: silne emocje, alkohol czy wysiłek fizyczny, a więc dieta, stan psychiczny czy kondycja fizyczna. Przyczyna wysokiego pulsu może być związana także z problemami z układem krążenia, głównie związanymi z chorobami i wadami serca, anemią, hipoglikemią czy niewydolnością krążenia, miażdżycą, nadciśnieniem, niedokrwieniem serca, niedoborami: wapnia, magnezu czy potasu, nadmiernym stężeniem we krwi potasu bądź sodu, menopauzą, nadczynnością tarczycy, anemią, niedocukrzeniem, niedotlenieniem, chorobami płuc.
Objawy zbyt wysokiego pulsu to zwiększone bicie serca, prowadzące do jego nierównomiernej pracy (tzw. kołatanie serca), ucisk w klatce piersiowej, uczucie duszności i cięższego oddychania, zawroty i ból głowy, płytki oddech, osłabienie organizmu, zimne poty, stan napięcia nerwowego.
Nie warto bagatelizować wysokiego tętna i należy szukać przyczyn tego zaburzenia. Jak zwykle – profilaktyka to podstawa, dlatego należy wprowadzić do naszego życia codzienny umiarkowany ruch lub wysiłek fizyczny, zdrowo, racjonalnie i regularnie odżywiać się, całkowicie zrezygnować z używek: alkoholu, papierosów, w razie potrzeby pić zioła na uspokojenie. Skupiając się na diecie powinna ona być bogata w naturalne produkty zawierające witaminy z grupy B (głównie B1 i B6), kwas foliowy oraz magnez, które pozytywnie wpływają na pracę serca. Witaminę B1 znajdziemy w pomarańczach, ananasie i winogronie, witaminę B6 w bbananach i mango, a magnez w rybach: tuńczyku, makreli, dorszu i łososiu.
Kiedy tętno jest za wysokie należy postępować według następującego planu, aby je obniżyć:
♦ otwórz okno i zaczerpnij świeżego powietrza, weź kilka głębokich wdechów
♦ wypij duszkiem szklankę zimnej wody
♦ nabierz powietrza w płuca
♦ napnij mięśnie brzucha
♦ odczekaj chwilę, jeśli po upływie paru chwil dolegliwości nie zelżeją należy wezwać lekarza.
CONCILIO
Comments (0)