Suplementy diety
Suplementy diety
Moda na przyjmowanie suplementów trwa. Wciąż pojawiają się nowe, które mają polepszyć funkcje naszych organów, a co za tym idzie, działanie naszego organizmu. Ale czym są suplementy? Są żywnością czy produktem leczniczym? Zacznijmy więc od definicji.
Suplementy diety są to środki spożywcze, które są uzupełnieniem normalnej diety. Są one skoncentrowanymi źródłami witamin, składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub fizjologiczny. Jeżeli chodzi o postać suplementu to powinny być łatwe do dawkowania, gdyż są produktami leczniczymi. Mają zatem formę kapsułek, saszetek z proszkiem, płynów lub pastylek. Suplementy tak, jak inne środki farmakologiczne, nie powinny być przyjmowane bez umiaru. „Więcej” nie oznacza bowiem w tym przypadku „lepiej”, gdyż witaminy i inne składniki można także przedawkować i osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego.
Zbilansowana dieta dostosowana do naszych potrzeb powinna dostarczyć nam większości składników odżywczych. Jednak w niektórych sytuacjach nie jest to możliwe. Wtedy, po konsultacji z lekarzem czy dietetykiem, możemy rozważyć uzupełnienie diety właśnie poprzez suplementację. Sięgając po suplementy diety powinniśmy pamiętać, że mogą one być wartościowym uzupełnieniem codziennej diety, o ile stosowane są racjonalnie. Dobrane indywidualnie, w zależności od potrzeb, mogą dostarczać organizmowi cennych składników. Najczęściej stosowane są suplementy z witaminami i minerałami, suplementy na odchudzanie, suplementy wspomagające pracę układu odpornościowego, pokarmowego, a także suplementy na poprawę koncentracji i pamięci. Aby ich zażywanie odnosiło pożądany skutek, musimy zwracać uwagę na składniki suplementu oraz na źródło pochodzenia takiego preparatu. Po prostu kupowanie suplementu z nieznanego lub przypadkowego źródła nie gwarantuje jego działania ani nawet tego, że zawiera to, co jest reklamowane.
Aby być świadomym konsumentem suplementów diety powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Na opakowaniu powinny pojawić się następujące informacje:
♦ Napis “suplement diety”
♦ Nazwy kategorii substancji odżywczych lub substancji charakteryzujących produkt lub wskazanie charakteru tych substancji, czyli co zawiera, jaki to rodzaj suplementu
♦ Porcję lub dawkę produktu zalecaną do spożycia w ciągu dnia
♦ Ostrzeżenie dotyczące nieprzekraczania zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia
♦ Informację mówiącą o tym, że suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety.
Powinniśmy również wykazać się lekką dawką sceptycyzmu w sytuacji, gdy producent umieszcza na opakowaniu lub w ulotce informacje na temat “cudownych” właściwości leczniczych suplementów. Nie istnieją leki ani suplementy “na wszystko”, leczące wiele schorzeń lub wspomagające wszystkie funkcje.
Pamiętajmy, że podstawą jest zdrowa, zbilansowana dieta. Jest ona niejako fundamentem naszego zdrowia i samopoczucia. I to od niej powinniśmy zacząć. Obecny tryb życia, pośpiech i duże spożycie wysokoprzetworzonej żywności, nie działają na korzyść odpowiedniego odżywiania. Uboga dieta może powodować wiele niedoborów, które stwarzają zagrożenie dla zdrowia. Suplementy diety mogą być pomocne dla osób, które nie są w stanie dostarczyć wszystkich witamin i minerałów w diecie. Zanim zaczniemy się jednak zastanawiać, które suplementy brać i które są nam potrzebne, warto skonsultować się z lekarzem i wykonać podstawowe badania. Tylko dzięki temu będziemy wiedzieć, których witamin czy mikroelementów nasz organizm może rzeczywiście dostawać w zbyt małych ilościach.
CONCILIO
Comments (0)